czwartek, 12 sierpnia 2021 12:13

Wieliczka. Patriotyczny bieg tym razem w Święto Wojska Polskiego

Autor Marzena Gitler
Wieliczka. Patriotyczny bieg tym razem w Święto Wojska Polskiego

W najbliższą niedzielę, 15 sierpnia w Wieliczce odbędzie się symboliczny bieg ku czci żołnierzy wyklętych. Biegnąc "Tropem Wilczym" uczestnicy pokonają 1963 metry.

Bieg "Tropem Wilczym" tradycyjnie odbywa się na początku marca. W 2011 roku Parlament uchwalił 1 marce jako święto państwowe - Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, poświęcone upamiętnieniu żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego, działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

Stąd właśnie bierze się też symboliczny dystans obowiązkowy każdego biegu - 1963 metry. To rok, w którym stracił życie ostatni, poległy w walce Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek.

W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy! Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych.

Organizowany od 2011 roku odbędzie się też po raz kolejny w Wieliczce. W tym roku, z powodu pandemii bieg został dwukrotnie przenoszony. Najpierw na 16 maja, a z powodu przedłużających się obostrzeń ostatecznie na 15 sierpnia - Święto Wojska Polskiego.  Zazwyczaj wyzwaniem dla biegaczy był chłód, w tym roku może być to upał albo ulewa.

"Zapraszamy wszystkich do udziału w rodzinnym biegu na dystansie 1963 m. Biegniemy specjalnie wyznaczoną trasą. Tym wydarzeniem chcemy oddać hołd i upamiętnić żołnierzy wyklętych” działających w podziemiu antykomunistycznym i antysowieckim w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic RP" - zachęcają organizatorzy.

Biegniemy bo szanujemy! Zaprosiliście znajomych na bieg?

Opublikowany przez tropemwilczym.pl Poniedziałek, 9 sierpnia 2021

Bieg wystartuje o godz. 12 spod Wielickiej Mediateki. Rejestracja uczestników rozpocznie się już o godz. 9.30 - można się więc zapisać. Co roku uczestnicy otrzymują pamiątkowe gadżety poświęcone konkretnym postaciom żołnierzy wyklętych. W tym roku na koszulkach pojawią się zdjęcia Danuty Siedzikówny ps. Inka, Wandy Minkiewicz ps. Danka, Lidii Lwow- Eberle ps. Lala i Mariana Markiewicza ps. Maryl.

Start: o godz. 12:00 przy Wielickiej Mediatece (pl. M. Skulimowskiego 3)

Meta: przy Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne Solne Miasto (ul. T. Kościuszki 15)

Program:

  • 9:30 -11:30 Rejestracja Uczestników i odbiór pakietów startowych (nr startowy, koszulka, materiały promocyjne) w Wielickiej Mediatece.
  • 11:50 Powitanie uczestników, wspólna rozgrzewka.
  • 12.00 Start Biegu na dystansie 1963 m.
  • 12:30 Zamknięcie Biegu na dystansie 1963 m.
  • 12:45 Wręczanie medali, nagród specjalnych oraz dyplomów (Centrum Solne Miasto / patio).
Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje