wtorek, 17 października 2023 11:44

Andrzej Pająk ponownie trafia do Senatu. Wielkie emocje w walce o wolny mandat

Autor Norbert Kwiatkowski
Andrzej Pająk ponownie trafia do Senatu. Wielkie emocje w walce o wolny mandat

Znamy już ostateczne rozstrzygnięcie w okręgu wyborczym numer 12. Mieszkańcy m.in. powiatu myślenickiego byli dość zgodni i wsparli Prawo i Sprawiedliwość. Niesamowite emocje przysporzyła natomiast walka o jeden wolny mandat do Senatu z okręgu wyborczego numer 30.

Przypomnijmy, że w tym okręgu wyborczym kandydaci ubiegali się o 8 mandatów do Sejmu i jeden mandat do Senatu. Już pierwsze wyniki sondażowe zapowiadały zwycięstwo PiS, jednak przewaga blisko 18% nad drugą Koalicja Obywatelską niewątpliwe jest zaskakująca.

Okręg nr 12 - wyniki:

· Prawo i Sprawiedliwość - 42,86 proc.

· Koalicja Obywatelska - 24,24 proc.

· Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni - Polskie Stronnictwo Ludowe - 14,97 proc.

· Konfederacja - 7,88 proc.

· Nowa Lewica - 6,04 proc.

· Polska Jest Jedna - 2,22 proc.

Przewaga PiS sprawia, że to właśnie do kandydatów z ich partii trafi aż pięć mandatów. Do Sejmu trafią: Rafał Bochenek, Łukasz Kmita, Filip Kaczyński, Władysław Kurowski i Mariusz Krystian.

Z kolei dwa mandaty powędrują do Koalicji Obywatelskiej. Z ramienia tej partii do Sejmu trafią: Dorota Niedziela oraz Marek Sowa. Ostatni mandat w okręgu przypadnie Trzeciej Drodze, a konkretnie mandat posła otrzyma Paweł Śliz.

Żeby jednak nie było tak kolorowo dla partii Jarosława Kaczyńskiego (oczywiście chodzi tylko o okrąg wyborczy numer 12) - to warto wspomnieć, że w porównaniu do wyników z 2019 roku - PiS traci jeden mandat. Cztery lata temu czlonkowie tej partii mogli liczyć na sześć mandatów, dziś tylko na pięć. Zyskuje z kolei Koalicja Obywatelska, która cztery lata temu wywalczyła dwa mandaty, a dziś ma ich trzy.

Reprezentanci "ziemii myślenickiej"

Warto wspomnieć, że w Wyborach Parlamentarnych o mandat posła ubiegało się 15 reprezentantów tzw. „ziemi myślenickiej”, jednak ostatecznie w ławach poselskich zasiądzie "tylko" jeden z nich. Będzie to dotychczasowy poseł Władysław Kurowski z Jawornika.

Niespodzianką może być wynik Macieja Ostrowskiego z PSL, startującego z listy Trzeciej Drogi. Były burmistrz Myślenic zdobył 8770 głosów, choć przez długi czas kampanii był skazywany w roli jednego z faworytów.

Andrzej Pająk utrzymał miejsce w Senacie

Niezwykle zacięta była natomiast rywalizacja o jedno wolne miejsce do Senatu z okręgu wyborczego numer 30, w którego skład wchodzą powiaty: chrzanowski, myślenicki, oświęcimski oraz suski.

Krzysztof Klęczar (PSL, Trzecia Droga) oraz Andrzej Pająk (PiS) szli dosłownie łeb w łeb do ostatnich godzin głosowania, jednak ostatecznie to ten drugi odniósł minimalne zwycięstwo. W przedstawionych przez PKW wynikach uzyskał on 152 526 głosów, co daje 41,94 proc. poparcia, natomiast jego rywal... 146 623 głosy (40,26%).

Rekordowe wybory

Frekwencja do Sejmu wyniosła 74,38 proc., do Senatu - 74,31 proc. To zdecydowanie najlepszy wynik w III RP.

Znakomity wynik uzyskano również w powiecie myślenickim, gdzie frekwencja wyniosła 76,50%.

Foto: Miasto i Gmina Myślenice

Myślenice - najnowsze informacje

Rozrywka