Ojcowski Park Narodowy najpiękniejszy jest jesienią. Liściaste lasy, porastające ściany doliny, w słońcu mienią się wszystkimi odcieniami żółtych, czerwonych i brązowych liści.
- Przypominamy artykuł opublikowany w 2023 roku.
Ojcowski Park Narodowy to perełka na mapie Małopolski. Urokliwa dolina Prądnika otoczona jest spektakularnymi wapiennymi skałami, które przybrały ciekawe kształty. Można tam wybrać się autem (są parkingi, choć zwykle zatłoczone), komunikacją miejską i podmiejską z Krakowa (są busy z Nowego Kleparza, linia sezonowa LRO i linie podmiejskie). Można dojechać do samego Ojcowa, albo zatrzymać się w Czajowicach, i dojść do doliny pieszo (ok. 20 minut asfaltem). Do Czajowic dojeżdża autobus linii 310 (szczegółowe informacje o dojeździe z Krakowa są na stronie OPN i MPK).
Park jest odpowiedni dla osób z niepełnosprawnościami i rodzin z dziećmi w wózkach, bo wzdłuż doliny są wygodne drogi. Najbardziej malownicza jest jednak trasa, która wspina się na wschodnie zbocze. Jest to część szlaku zielonego. Widowiskowy odcinek zaczyna się przy kasie biletowej do Jaskini Ciemnej i prowadzi zakosami w górę. Stamtąd są przepiękne panoramy całej doliny i Bramy Krakowskiej. Przejście zajmuje nie więcej niż 2 godziny i poza koniecznością pokonania niewielkiego podejścia, nie nastręcza większych trudności. Szlak wspina się do jaskini (około 400 m). Nad Jaskinią szlak prowadzi szczytami Góry Koronnej, przez skałę Wapiennik na Wzgórze Okopy.
W Jaskini Ciemnej (gdy jest otwarta) można zobaczyć ekspozycję związaną z pierwszymi mieszkańcami doliny Prądnika Najstarsze znalezisko archeologiczne z Jaskini Ciemnej datowane jest na schyłek zlodowacenia środkowopolskiego (120-115 tys. lat p.n.e.). Niewielka liczba znalezionych tu narzędzi (jedno masywne zgrzebło i kilka krzemiennych odłupków) nasuwa przypuszczenie, że przebywała tu gromada myśliwych polująca na żyjące wówczas zwierzęta. Znaleziska te związane są prawdopodobnie z aszelską tradycją kulturową, uznawaną za jedną z najstarszych w Europie. Jaskinie w okolicy zamieszkiwane były przez dłuższy czas, aż do epoki żelaza.
Na Wzgórzu Okopy z kolei widoczne są ślady wałów ziemnych, otaczających nieistniejące już grodzisko Konrada Mazowieckiego z XIII wieku.
Na całej długości szlaku znajdują się punkty widokowe. Można podziwiać z góry Bramę Krakowską i słynne skały Rękawice - wizytówki Ojcowskiego Parku Narodowego.