niedziela, 25 czerwca 2023 08:19

Wybrali się w podróż do Hiszpanii śladami Don Kichota

Autor Mirosław Haładyj
Wybrali się w podróż do Hiszpanii śladami Don Kichota

W dniach 8-13 maja 2023 roku uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Wadowicach przebywali w hiszpańskiej prowincji Kastylia – La Mancha słynącej na całym świecie z historii błędnego rycerza Don Kichota.

Szóstoklasiści i ich starsi koledzy z klas ósmych mieli okazję oglądać charakterystyczne wiatraki na Campo de Criptana, dzięki udziałowi w projekcie Erasmus+ pod nazwą “European Cultural Heritage out of the classrooms – E.C.H.O.”.

Celem projektu, realizowanego przez SP nr 2 od 2020 roku jest poznawanie europejskiego dziedzictwa kulturowego w krajach partnerskich w formie „outdoor” (czyli poza murami klasy) oraz stwarzanie uczniom możliwości do poszerzania umiejętności językowych i wykorzystywania języka angielskiego w praktyce. Do Hiszpanii pojechało 7 uczniów: Wiktoria Zawiła, Martyna Woźniak, Filip Borkowski, Franciszek Młynarczyk, Filip Górkiewicz, Oliwier Urbańczyk i Szymon Prokopiuk pod opieką nauczycieli języka angielskiego – p. Iwony Majkowskiej – Kochan i p. Agnieszki Boguni. W hiszpańskim Tomelloso, oprócz gospodarzy, spotkali rówieśników z Włoch i Estonii, z którymi uczestniczyli w integracyjnych zajęciach językowych oraz wycieczkach tematycznych. Program wizyty był niezwykle intensywny, co pozwoliło nie tylko na poznanie hiszpańskiej historii, kultury i uroków krajobrazu, ale także nawiązanie ponadnarodowych znajomości.

Wiktoria Zawiła z kl. 8b wspomina wyjazd jako źródło inspirujących przeżyć: “… nawiązanie przyjaźni to zawsze coś, co sprawia wiele radości. Było niesamowicie interesujące zobaczyć, jak różne są nasze koleżanki i koledzy z Hiszpanii, a jednocześnie jak wiele nas łączy.

Gra miejska w Tomelloso była bardzo emocjonująca i stanowiła wspaniałą okazję do współpracy i komunikacji z nowymi ludźmi. Było to świetne doświadczenie, które pozwoliło nam poznać miasto w wyjątkowy sposób. Wycieczka z przewodnikiem po Toledo była fascynująca. Poznaliśmy historię “miasta trzech kultur – chrześcijańskiej, żydowskiej i arabskiej”,  zwiedziliśmy miejsca o wielkim znaczeniu dla Europy i unikatowe zabytki wpisane na listę UNESCO. Odwiedzenie Laguna del Rey i przepłynięcie kajakami po jeziorze to niesamowicie relaksujące oraz zabawne doświadczenie. Było to idealne miejsce na relaks i odpoczynek po dniu pełnym wrażeń. Cała wizyta w Hiszpanii była dla mnie niezwykle wartościowa i pozytywna. Poznałam wspaniałych ludzi, zobaczyłam piękne miejsca i nauczyłam się wiele o hiszpańskiej kulturze i historii oraz podszkoliłam swoje umiejętności w języku angielskim. To był niesamowity czas i z pewnością będę go wspominać przez wiele lat.”

O ważnych wartościach edukacyjnych uczestnictwa uczniów i nauczycieli w projekcie Erasmus+ jest przekonana dyrektor SP 2 – p. Gabriela Kwarciak, która podkreśla, iż wizyta w Hiszpanii była trzecią mobilnością uczniów szkoły (po wcześniejszych wizytach we włoskim San Giovanni Rotondo oraz estońskiej Narvie). W sumie, dzięki finansowaniu z funduszy europejskich i staraniom koordynatora projektu, za granicę wyjechało 18 uczniów.

Pani Iwona Majkowska – Kochan przypomina, iż Szkoła Podstawowa nr 2 w Wadowicach była gospodarzem międzynarodowego spotkania uczniów w projekcie Erasmus+ we wrześniu 2022 roku. Wówczas pokazaliśmy gościom piękno i kulturowe dziedzictwo Małopolski, a uczniowie i grono pedagogiczne przyjęło szkoły partnerskie z prawdziwą polską gościnnością.

Inf. i foto: UMW (Opracowanie: Iwona Majkowska – Kochan (koordynator projektu))

Wadowice

Wadowice - najnowsze informacje

Rozrywka