czwartek, 13 sierpnia 2020 12:36

Wykorzystanie plexi na świeżym powietrzu

Autor Artykuł sponsorowany
Wykorzystanie plexi na świeżym powietrzu

Niewiele jest chyba osób, które nie kojarzą materiału do złudzenia przypominającego szkło, lecz odpornego na uszkodzenia mechaniczne, jakim jest plexi lub inaczej - szkło akrylowe czy pleksa. Tworzywo to posiada liczne właściwości, dzięki którym znajduje szerokie zastosowanie zarówno w naszych domach, biurach, punktach usługowych, jak i na zewnątrz. Plexi idealnie nadaje się do kształtowania, obróbki mechanicznej i termicznej. Jak wykorzystać płyty plexi na zewnątrz?

Plexi w altanie

Szkło akrylowe świetnie sprawdzi się w ogrodowej altanie jako materiał, z którego wykonamy nietłukące się szyby do okien. Nie zatrzymują światła, za to osłonią nas od wiatru, deszczu i zapachu z grilla. Wystarczy tylko wybrać odpowiedniej grubości i wielkości elementy i wstawić je w otwory okienne - warto przy tym wykorzystać drewnianą ramę i osadzić ją na zawiasach, a nasze okna będą mogły się otwierać.

Plexi jako numer domu

Ciekawym elementem aranżacyjnym będzie numer domu wykonany z pleksi i zawieszony na elewacji lub furtce. Możemy go pomalować lub polakierować na dowolny kolor farbą odporną na działanie czynników atmosferycznych.

Trzeba jednak pamiętać, że elementy wycinane z płyt plexi muszą być przez profesjonalistów, za pomocą specjalistycznych metod i narzędzi. Cięcie laserowe CO2, frezowanie CNC, grawerowanie czy wreszcie gięcie pleksi należy zlecić wyspecjalizowanej firmie Brosso aby uzyskać pożądany efekt. W przeciwnym razie plexi może się połamać.

Przydomowa szklarnia z plexi

Wykonanie szklarni z materiału, jakim jest szkło organiczne, jest wyjątkowo trafionym pomysłem i to z przynajmniej kilku powodów. Pleksi ma bardzo dużą odporność na niesprzyjające warunki atmosferyczne takie jak wiatr, deszcz czy słońce - w przeciwieństwie do zwykłego szkła nie odkształca się i nie pęka, a zapewnia roślinom optymalne warunki do rozwoju dzięki przepuszczaniu światła.

Plexi posiada cechy, które dają jej przewagę także nad folią wykorzystywaną do budowy tak zwanych foliaków. Jest materiałem lekkim, a jednocześnie bardzo wytrzymałym i łatwym w utrzymaniu w czystości. Kiedy ulegnie zabrudzeniu, wystarczy umyć ją za pomocą wody z delikatnym detergentem i ściereczki.

Osłona na taras

Z większych płyt plexi wykonamy dyskretne osłony na ściany lub nawet dach tarasu. Możemy, w zależności od naszych potrzeb, zdecydować się na plexi transparentną, czyli przezroczystą, lub barwioną, która zapewni nam większe poczucie intymności. Jednak, podobnie jak w przypadku formowania, należy zwrócić się z prośbą o pomoc do firmy zajmującej się obróbką tego materiału.

Montaż można przeprowadzić na jeden z dwóch sposobów. Jednym z nich jest wsunięcie dociętej na wymiar płyty w przygotowane wcześniej rowki i jej zabezpieczenie przed wysunięciem. Drugi, prostszy, polegać będzie na nawierceniu w plexi otworów i jej przymocowaniu do elementów konstrukcji za pomocą dekoracyjnych kołków.

W tym przypadku oczywiście będziemy potrzebowali pomocy specjalistów od obróbki plexi. Efekt jednak jest wart pracy  - tworzywo pozwala bez przeszkód podziwiać otaczającą nas przyrodę, a równocześnie cieszyć się spokojem i uniezależnić od kaprysów pogody.

Tabliczki do warzywnika i ogrodu

Ileż to razy zachwyceni goście pytali Cię o nazwę odmiany rośliny z Twojego ogrodu, a Ty zupełnie nie mogłeś jej sobie przypomnieć? Jeśli jesteś dumnym właścicielem ogrodu różanego, pięknej rabaty z niezliczoną ilością różnorodnych bylin czy kolorowych hortensji, z pewnością ich nazwy umykają Twojej pamięci. Także w tym przypadku odpowiedzią na problem jest pleksa - materiał ten świetnie nadaje się na ogrodowe tabliczki.

Właściwości plexi pozwalają na jej wykorzystanie w roli ogrodowego notatnika - możesz zapisywać na niej nazwy i wymagania poszczególnych roślin. Kiedy już tabliczki nie będą potrzebne, z łatwością usuniesz z nich napisy i zastąpisz je nowymi. Pamiętaj, aby używać pisaka bez alkoholu. Wykonanie tabliczek natomiast należy zlecić firmie, która wytnie je dla nas z płyty plexi - dzięki temu będą miały pożądany kształt i eleganckie wykończenie krawędzi.

Elementy małej architektury

Z plexi możemy wykonać nawet donice - materiał należy jednak zmodyfikować poprzez jego gięcie. Aby donica miała odpowiednie właściwości dla roślin, konieczne jest również wykonanie otworów w jej dnie, a następnie precyzyjne połączenie dna z resztą konstrukcji.

Ostatnim elementem wykonania donic z plexi będzie ich udekorowanie - to możesz zrobić już samodzielnie. Wykorzystaj ładne kamienie rzeczne, gruby sznur jutowy lub kawałki muszli a nawet fragmenty porcelanowych filiżanek. Tak wykonane donice z plexi będą się pięknie komponowały z zielenią ogrodu i nie stracą swoich właściwości przez długie lata.

Organiczne szkło, czyli plexi, wykorzystywane może być na szereg ciekawych i oryginalnych sposobów. Posiada liczne zalety takie jak wytrzymałość, twardość i lekkość, które doskonale sprawdzają się na zewnątrz. Ilość jej zastosowań jest ogromna, wystarczy tylko uruchomić wyobraźnię.

Styl Życia

Styl Życia - najnowsze informacje