poniedziałek, 28 lutego 2022 12:24

Wykrywanie wycieków

Autor Artykuł sponsorowany
Wykrywanie wycieków

Nieszczelności w miejscu odpływu wody oraz pęknięcia w systemie wodno-kanalizacyjnym to przyczyny wycieków, z którymi mamy do czynienia najczęściej. Obecnie, firmy specjalizujące się w wykrywaniu wycieków korzystają z wielu technologii, dzięki którym możliwa jest precyzyjna lokalizacja nawet najmniejszych nieszczelności. Sprawne wykrycie awarii daje nam dużą szansę na uniknięcie remontów wiążących się ze znacznymi niedogodnościami i kosztami. Jakie metody stosują specjaliści?

Wykrywanie wycieków – jakie metody stosują specjaliści?

Firmy zajmujące się wykrywaniem wycieków, takie jak Dry-Home, dysponują specjalistycznym sprzętem i posługują się metodami, które sprawiają, że lokalizacja wycieków przebiega szybko i sprawnie.

Jedną ze stosowanych metod jest termowizja. Metoda termowizyjna jest najbardziej przydatna przy wykrywaniu wycieków wody ciepłej w wewnętrznych instalacjach w miejscach, do których dostęp jest utrudniony. Kamera umożliwia lokalizację nawet minimalnych różnic oraz anomalii w zakresie temperatury wody wydostającej się z pęknięć w rurach. Badanie może być przeprowadzone bez ingerencji w strukturę ściany czy też podłogi. Metoda akustyczna polecana jest zwłaszcza do domów jednorodzinnych i bliźniaków, czyli budynków, w przypadku których możliwe jest wyeliminowanie różnego typu hałasów mogących wpłynąć na właściwą ocenę wyników. Fachowcy wykrywają nieszczelności na podstawie oceny szumów oraz drgań rejestrowanych podczas badania szczelności na geofonie. Metoda płynu barwnikowego sprawdza się w sytuacjach, w których nie jest możliwe zastosowanie standardowych metod. Sposób ten polega na wprowadzeniu do badanej instalacji światłoczułych barwników, które przenikają razem z wodą przez struktury takie jak ściany czy cegły. Prześledzenie dokładnej ścieżki i zakresu wycieku możliwe jest po naświetleniu roztworu światłem UV. Inna metodą jest sprawdzanie szczelności przy wykorzystaniu kamery inspekcyjnej. Umożliwia ona sprawną lokalizację uszkodzeń, zatorów oraz nieszczelności. Po wprowadzeniu kamery do diagnozowanej instalacji możliwe jest dokonanie oceny na podstawie obrazu widocznego na transmiterze w czasie rzeczywistym. Kamera endoskopowa z kolei umożliwia fachowcom wykrywanie wycieków lub uszkodzeń we wnętrzu wąskich rur i w ciasnych przestrzeniach.

Gdy konieczne jest cykliczne sprawdzanie szczelności instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz w przypadku potencjalnego wycieku szczególnie sprawdza się próba gazowa. Podczas badania do rurociągu wprowadzany jest gaz znacznikowy, którego cząsteczki przedostają się  przez nieszczelności lub ubytki. Ich lokalizacja możliwa jest dzięki detektorowi, który wskaże nam miejsce wycieku. Próba ciśnieniowa jest nowoczesną metodą pozwalającą na dokonanie precyzyjnej oceny stanu technicznego rurociągów. Manometr wzorcowy montowany jest na instalacji a do rur pod ciśnieniem wprowadzane jest powietrze. W miejscu wystąpienia rozszczelnienia lub uszkodzenia obserwuje się odczyty ciśnienia poniżej zadanej normy. Próba ciśnieniowa również sprawdza się w przypadku wykonywania badań cyklicznych. Dzięki niej możemy zapobiec licznym awariom.

Firma Dry-Home poza wykrywaniem wycieków w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu i Krakowie przeprowadza również osuszanie po zalaniu i dezynfekcję pomieszczeń. Współpracuje też z fachowcami, którzy naprawią wykrytą usterkę. W ofercie firmy znajdują się również inne pokrewne usługi takie jak osuszanie dachów płaskich, wykonywanie pomiarów wilgotności czy też opinie mykologiczne.

Technologia - najnowsze informacje

Rozrywka