wtorek, 3 sierpnia 2021 17:05

Wysyłka kurierem? Sprawdź, jak prawidłowo zabezpieczyć przesyłkę!

Autor Artykuł sponsorowany
Wysyłka kurierem? Sprawdź, jak prawidłowo zabezpieczyć przesyłkę!

W ostatnich latach niezwykle rozwinęła się w Polsce branża kurierska. Coraz więcej sklepów oferuje swoje produkty z wysyłką, a gwarantowany prawem darmowy zwrot dodatkowo zachęca do zakupów. Ponadto ceny nadania przesyłki obniżyły się ze względu na dużą konkurencję, przez co bardziej dostępne stało się wysyłanie paczek także i w obrębie osób prywatnych. Jak się zapewne domyślasz, nadana przez Ciebie paczka przebywa długą drogę, zanim dotrze do odbiorcy, dlatego bardzo ważne jest jej odpowiednie zapakowanie.

Jakie są dostępne rodzaje przesyłek?

Przede wszystkim przesyłki dzielą się na standardowe i niestandardowe. Te pierwsze to klasyczne paczki w kształcie prostopadłościanu, zapakowane w karton, zazwyczaj nieprzekraczające określonej przez firmę kurierską wagi. Wszystko, co odbiega od tego schematu, czyli paczki cięższe czy w innym kształcie, to przesyłki niestandardowe, zazwyczaj wyceniane w inny sposób.

Pod względem wielkości przesyłki można podzielić na:

  • koperty — możesz w nich wysłać dokumenty, książki, płyty, karty podarunkowe, ale także drobne przedmioty, jak np. etui na telefon.
  • paczki — czyli klasyczne przesyłki zapakowane w karton, zazwyczaj o wadze do 30 kg
  • palety — służące do transportu dużych gabarytów, jak np. mebli, części samochodowych czy sprzętu AGD.

Materiały potrzebne do przygotowania przesyłki

O tym, jak kurierzy traktują przewożone paczki, krążą legendy. Nawet jeśli większość z nich jest nieprawdziwa, porządne zapakowanie paczki powinno być Twoim priorytetem. Jeśli nie posiadasz w domu odpowiednich materiałów lub musisz wysłać więcej paczek, miejscem w którym możesz się zaopatrzyć w potrzebne przedmioty, jest hurtownia opakowań. Potrzebne będą Ci:

  • folia bąbelkowa — niezbędna do owinięcia narażonych na uszkodzenie przedmiotów
  • wypełniacze, czyli różnego rodzaju materiały służące do wypchania wolnych przestrzeni w paczce, takie jak specjalne "chrupki" czy foliowe baloniki z powietrzem, ale też stare gazety
  • pudełka i inne opakowania zewnętrzne w różnych rozmiarach zależnych od przesyłanych przedmiotów
  • stretch do owinięcia szczególnie cennych czy delikatnych paczek
  • taśma do pakowania.

Na co zwrócić uwagę podczas pakowania przesyłki?

Jeśli przesyłasz drobiazgi, dobrze jest owinąć je folią bąbelkową. Szczególnie ważne jest to w przypadku płynnych produktów, takich jak kosmetyki czy artykuły spożywcze, oraz przedmiotów kruchych, które trzeba zabezpieczyć przed stłuczeniem. Hurtownia opakowań oferuje specjalne materiały do zapakowania takich rzeczy, np. pudełka do przewozu butelek z przegrodami uniemożliwiającymi ich obijanie się, czy też pudełka owijki, w które możesz spakować np. książkę.

Pakując przedmioty płynne i kruche, wypełnij szczelnie wszystkie puste przestrzenie w paczce, co zapobiegnie przesuwaniu się obiektów i zmniejszy ryzyko ich uszkodzenia. Jeśli wysyłasz więcej elementów w jednej paczce, część z nich możesz spakować do osobnego, mniejszego pudełka, które dodatkowo będzie stabilizować resztę rzeczy. Przesyłając kruche przedmioty, warto oznaczyć to odpowiednią naklejką.

Większe przedmioty powinny być maksymalnie skompresowane, aby zajmowały jak najmniej miejsca. Przykładowo, jeśli wysyłasz stół, odkręć jego nogi i spakuj go jako płaską paczkę. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko jego uszkodzenia. Korzystając z posiadanych w domu materiałów pamiętaj, że im starsze i bardziej zużyte jest pudełko, tym mniejszą ma wytrzymałość. Szczególnie ważne jest to w przypadku ciężkich przesyłek, które wymagają użycia grubszego kartonu.

Istotne jest też prawidłowe i czytelne naklejenie etykiet. Aby zapobiec ich zniszczeniu, możesz schować je do specjalnej, przezroczystej koperty lub do koszulki i przykleić w widocznym miejscu.

Na koniec warto wspomnieć, że nie wszystko możesz przetransportować przy pomocy firmy kurierskiej — zabronione jest wysyłanie np. materiałów pirotechnicznych, akumulatorów samochodowych czy żywych zwierząt. Jeśli masz wątpliwości co do sposobu nadania przesyłki oraz czy możesz dany przedmiot wysłać, sprawdź regulamin firmy, z której usług planujesz skorzystać.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka