czwartek, 26 sierpnia 2021 13:03

Wywóz gruzu – co musisz wiedzieć?

Autor Artykuł sponsorowany
Wywóz gruzu – co musisz wiedzieć?

Po każdym remoncie mieszkania albo budowie domu pozostaje gruz, który należy zutylizować. Beton, cegły, dachówki czy kafle nie należą do odpadów komunalnych, dlatego nie mogą być umieszczane w przydomowych śmietnikach. W jaki sposób więc legalnie i bezpiecznie pozbyć się gruzu?

Sposoby na utylizację gruzu

Blachodachówki, potłuczone pustaki, skute płytki, miałki tynk, fragmenty betonu oraz inne pozostałości po wyrobach ceramiki budowlanej możesz zutylizować na kilka sposobów.

Pierwszym z nich jest samodzielne wywiezienie gruzu do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Placówki tego rodzaju działają w każdej gminie i przyjmują gruz bez żadnych opłat. To polecane rozwiązanie w sytuacji, kiedy pozostałości po budowie nie jest dużo i w związku z tym możesz je w łatwy sposób przewieźć np. w bagażniku samochodu osobowego.

Możesz także oddać gruz firmom bądź osobom prywatnym. Ogłoszenia o stosownej treści znajdziesz np. w lokalnych gazetach bądź portalach. To propozycja dla osób, którym nie spieszy się i mogą poczekać nawet długi czas, aż znajdą firmę zdecydowaną na przyjęcie gruzu.

Wywóz odpadów budowlanych – Poznań

Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się gruzu jest zlecenie jego wywozu specjalistycznej firmie. Na rynku jest wiele przedsiębiorstw oferujących wywóz odpadów budowlanych Poznań nie jest w tym względzie wyjątkiem. W mieście tym znajdziesz specjalistów, którzy w umówionym terminie dostarczą pod wskazany adres kontener na gruz, a następnie odbiorą zapełniony pojemnik i wywiozą np. do punktu PSZOK.

Jak wygląda wywóz gruzu?

Aby skorzystać z usługi wywozu odpadów budowlanych w Poznaniu, najpierw musisz oszacować ilość posiadanych odpadów. Od tego zależy bowiem wielkość pojemnika. Profesjonalne firmy oferują zarówno niewielkie kontenery o pojemności kilku metrów sześciennych, jak i duże, kilkunastometrowe zbiorniki. W przypadku niewielkiej ilości odpadów, wynoszącej od 1 do 3 m3, możesz zdecydować się na umieszczenie gruzu w workach typu big-bag.

Określ także charakter gruzu. Prawo budowlane klasyfikuje bowiem odpady poremontowe ze względu na zawarte w nim materiały. Wyróżnia się grupę pierwszą, która obejmuje fragmenty cegieł lub betonu. W grupie drugiej znajdują się zmieszane odpady wyszczególnione w grupie pierwszej, a także ewentualnie butelki PET, opakowania plastikowe, drewno, folia, szkło albo złom. Trzecia grupa zawiera wszystkie materiały obecne w grupie drugiej, a także styropian, wiadra po malowaniu, worki oraz inne odpady pobudowlane.

We wskazanym terminie firma dostarczy odpowiedni kontener, w którym umieścisz odpady budowlane, a następnie w innym dniu go odbierze. Zazwyczaj firma zostawia pojemnik na kilka dni, ale możesz umówić się zarówno na wcześniejszy, jak i późniejszy odbiór.

Korzystając z usług specjalistów, masz gwarancję, że gruz trafi do właściwego, odpowiednio zabezpieczonego miejsca.

Recykling gruzu

Wiele firm, które zajmują się wywozem odpadów budowlanych, dysponuje maszynami służącymi do recyklingu gruzu. W wyniku tego procesu uzyskują pokruszoną cegłę, beton lub inny materiał, który można np. sprzedać innym przedsiębiorstwom jako podkład pod budowę fundamentów bądź chodników.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka