wtorek, 1 lutego 2022 14:15

Z tournée po Japonii, prosto do rodzinnej Bochni. Na koncercie noworocznym wystąpi prawdziwy wirtuoz

Autor Katarzyna Jamróz
Z tournée po Japonii, prosto do rodzinnej Bochni. Na koncercie noworocznym wystąpi prawdziwy wirtuoz

20 lutego o godz. 19.00 w Hali Widowiskowo-Sportowej w Bochni, odbędzie się Koncert Noworoczny, podczas którego będzie można na własne uszy i oczy przekonać się o wirtuozerii gry Jakuba Kuszlika. Ruszyła sprzedaż biletów!

Bochnianin, zdobywca 4 miejsca i nagrody za interpretację mazurków w zeszłorocznym Konkursie Chopinowskim, do rodzinnego miasta przyjedzie tuż po ponadmiesięcznym tournée po Japonii.

W programie koncertu oczywiście utwory Fryderyka Chopina. Nie zabraknie tak docenionych przez jury konkursu chopinowskiego Mazurków (op. 30), a prócz nich także Fantazja op. 49 i Sonata op. 58. Jakub Kuszlik zagra na sprowadzonym specjalnie dla niego pełnokoncertowym fortepianie Fazzioli (na takim w trakcie Konkursu Chopinowskiego grał jego zwycięzca, Bruce Liu).

Jak zwykle w przerwie koncertu będzie można wesprzeć działalność bocheńskiego hospicjum domowego, kwestę do puszek przeprowadzą członkowie Zarządu Towarzystwa Pomocy Chorych „Hospicjum” im. bł. Edmunda Bojanowskiego.

Jakub Kuszlik – bochnianin, absolwent Szkoły Podstawowej nr 1, Gimnazjum nr 1 oraz I Liceum Ogólnokształcącego, był stypendystą burmistrza Bochni za osiągnięcia w konkursach pianistycznych. W bocheńskiej Państwowej Szkole Muzycznej uczęszczał do klasy Agaty Zając, w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Wł. Żeleńskiego w Krakowie kształcił się pod kierunkiem Olgi Łazarskiej. Jest absolwentem klasy fortepianu prof. Katarzyny Popowej-Zydroń w bydgoskiej Akademii Muzycznej.

Koncertował w Polsce i za granicą, między innymi w USA, Japonii, Wietnamie, Niemczech, Włoszech, Grecji, Norwegii i Islandii. Jest zdobywcą najwyższych miejsc w wielu krajowych i międzynarodowych konkursach. W 2019 roku otrzymał II nagrodę w Hilton Head International Piano Competition w Nowym Jorku oraz III w Top of the World International Piano Competition w Tromso w Norwegii.

Ogromnym sukcesem Jakuba Kuszlika jest zajęcie IV miejsca w XVIII Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim i nagrody za najlepsze wykonanie mazurków.

– Obejrzałem ponownie występ Kuszlika w drugim etapie i szybko zdałem sobie sprawę, jak bardzo go nie doceniałem. [….] Kuszlik jest tak muzykalny, że jego niezwykłą wirtuozerię zauważa się dopiero po fakcie. On urodził się, by grać Chopina

– napisał Jed Distler w recenzji The Gramophone.

fortepian koncert Bochnia Chopin wirtuoz
Zdjęcie przedstawiające Jakuba Kuszlika / Fot.: 

Bilety na koncert można nabyć w sekretariacie Miejskiego Domu Kultury w Bochni (w godz. 8-16) i kasie kina Regis (w godz. 16-20). Szczegółowych informacji udziela sekretariat MDK, nr tel. 14 611 69 35, kom.784 683 895.

Inf./Fot. UM Bochnia

Bochnia

Bochnia - najnowsze informacje