czwartek, 4 sierpnia 2022 13:37

Zabierzów Bocheński. Cztery rodziny bez dachu nad głową. Potrzeba 100 tysięcy!

Autor Marzena Gitler
Zabierzów Bocheński. Cztery rodziny bez dachu nad głową. Potrzeba 100 tysięcy!

Zerwane i uszkodzone dachy, powalone drzewa, uszkodzone elementy infrastruktury energetycznej oraz telekomunikacyjnej. To efekt burzy z silnym wiatrem, która przeszła nad powiatem wielickim w sobotę 23 lipca br. Najbardziej ucierpieli mieszkańcy Zabierzowa Bocheńskiego. Pomóc można im wpłacając pieniądze na konto zbiórki.

Jak informują strażacy pierwsze zgłoszenie do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Wieliczce wpłynęło o godz. 17:30 - dotyczyło powalonego drzewa w miejscowości Gdów przy budynku urzędu gminy. Powalone drzewo uszkodziło linię energetyczną w wyniku czego doszło do przerw w dostawie prądu. Od tego momentu zgłoszenia wpływały lawinowo.

W sumie jednostki ochrony przeciwpożarowej z terenu powiatu wielickiego wyjeżdżały 82 razy do zdarzeń, w tym 13 interwencji dotyczyło uszkodzonych dachów na budynkach mieszkalnych i 69 interwencji dotyczących wiatrołomów.

W działaniach brały udział zastępy JRG Wieliczka oraz jednostki OSP z terenu gmin: Wieliczka, Niepołomice, Gdów, Biskupice, Kłaj. Najwięcej interwencji odnotowano w gminie Niepołomice oraz w gminie Gdów.

W Zabierzowie Bocheńskim zerwany został dach z budynku wielorodzinnego, którego konstrukcja oparła się o elewację budynku. Strażacy zabezpieczyli ją przed dalszym osunięciem, a w dniu następnym usunęli tak, by nie stwarzała zagrożenia. Zniszczone zostały również kominy i cześć elewacji domu.

Dach nad głową straciło wiele osób, ponieważ w budynku mieszkają cztery rodziny: państwo Musiał i ich dziewięcioletnie dziecko, państwo Baran i ich dwudziestoletni syn, państwo Krzysztofek i ich studiująca córka oraz emerytowane małżeństwo - państwo Drebot.

Sąsiedzi poszkodowanych rodzi założyli dla nich zbiórkę na remont domu. „Rodziny cieszą się, że nikomu z nich nic się nie stało i pragną zrobić wszystko, by w jak najszybszym czasie wrócić do swoich mieszkań. Czas odgrywa tu ogromną rolę, ponieważ jeśli dach nie zostanie odbudowany to w trakcie opadów będą pojawiać się kolejne straty. Rodziny obawiają się całkowitych zniszczeń ich dorobku życia. Dlatego mieszkańcy zdecydowali się utworzyć zbiórkę i wyjść do ludzi o wielkich sercach z prośbą o wsparcie, które jest teraz bardzo potrzebne poszkodowanym rodzinom” – czytamy w opisie zbiórki „Zerwany dach w Zabierzowie Bocheńskim”. Znaleźć ją można na stronie szczytny-cel.pl.

O pomoc mieszkańcom apeluje też Miasto i Gmina Niepołomice. Na remont dachu potrzeba aż 100 tys. zł. Do tej pory udało się zabrać na koncie zbiórki nieco ponad 20 tys. zł.

fot. UMiG Niepołomice

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje