poniedziałek, 29 marca 2021 12:15

Zakładasz dziecku konto bankowe? O tym musisz pamiętać

Autor Głos 24
Zakładasz dziecku konto bankowe? O tym musisz pamiętać

Chcesz nauczyć swoje dziecko świadomego zarządzania pieniędzmi? Zastanawiasz się, kiedy jest najlepszy czas, by otworzyć mu konto bankowe? Im wcześniej podejmiesz decyzję o założeniu rachunku, tym lepiej. Wiedza z zakresu działania bankowości elektronicznej zaprocentuje w przyszłości. Obecnie rynek usług finansowych proponuje mnóstwo produktów dla młodych, więc masz w czym wybierać. Pamiętaj jednak, że każdy ROR jest inny i daje różne możliwości. Właśnie dlatego poświęć chwilę na dokładne zapoznanie się z poszczególnymi ofertami i porównaj je. Czym powinno wyróżniać się bankowe konto dla dziecka? Czy będzie ono darmowe? Jakie karty mogą zostać do niego przypisane? Sprawdź, o czym warto pamiętać zakładając nastolatkowi rachunek w banku!

Po czym poznać konto bankowe dla dziecka?

Zastanawiasz się, czym bankowe konto dla dziecka różni się od standardowego rachunku dla osoby dorosłej? Tak naprawdę główny wyznacznik stanowi tu grupa docelowa. Nastolatek nie ma możliwości korzystania z produktów przeznaczonych dla pełnoletnich klientów banku i odwrotnie.

ROR-y przeznaczone dla młodych proponują podobne lub te same funkcjonalności (w zależności od wieku). Im młodszy użytkownik, tym większe ograniczenia nakładane są na produkt. Niektóre przestają obowiązywać wraz z osiągnięciem 13. roku życia, a kolejne po ukończeniu pełnoletności. Dodatkową różnicę często stanowi cena. Konta dla dzieci nierzadko są tańsze lub całkowicie darmowe – oczywiście po spełnieniu określonych warunków.

Zwykle banki dzielą swoją ofertę dla młodych na 3 osobne kategorie. Przeglądając dostępne propozycje, spotkasz się z produktami dla osób w wieku:

0-13 lat – w tym przypadku instytucje oferują albo oddzielne, standardowe konto, albo otwierają subkonto dla dziecka, które jest połączone z rachunkiem rodziców; pieczę nad środkami sprawują opiekunowie, maluch niekiedy ma możliwość dokonywania drobnych transakcji, zwykle jednak taki produkt służy jako elektroniczna skarbonka – może być oprocentowany,

13-18 lat – ROR-y dla nastolatków mają już więcej funkcjonalności i pozwalają młodym na realizowanie płatności internetowych, mobilnych i zbliżeniowych; do rachunków dołączane są karty Visa lub Mastercard; młodzież może samodzielnie dysponować środkami zgromadzonymi na koncie, o ile nie sprzeciwią się temu rodzice,

18-26 lat – produkty dla tej grupy wiekowej dają dostęp do wszystkich usług bankowych, przy czym często są bezpłatne.

Co gwarantuje taki produkt bankowy?

Konto dla dziecka może odgrywać rolę wspomnianej skarbonki lub elektronicznego portfela. Z kolei rachunki dla młodych w wieku 13-18 lat pozwalają m.in. na:

  • płatności zbliżeniowe i mobilne – za pomocą karty Visa lub Mastercard – tradycyjnej, jak i wirtualnej,
  • zlecanie przelewów – w bankowości internetowej oraz mobilnej,
  • pobieranie pieniędzy z bankomatów – wypłata gotówki możliwa jest poprzez BLIK i kartę.

Prawidłowo dobrany produkt daje nastolatkowi mnóstwo korzyści. Dzięki niemu młody człowiek dowie się, jak należy zarządzać środkami finansowymi. Z pomocą karty Visa lub innej, dołączonej do konta, pojmie zasady działania płatności zbliżeniowych i nie tylko. Mając na uwadze dobro małoletniego, możesz ustawić limity na transakcje internetowe, wykonywane „debetówką” oraz na wypłaty z bankomatu. Zakładając ROR w banku, który daje dostęp do bankowości mobilnej, umożliwiasz nastoletniemu człowiekowi łatwe kontrolowanie wydatków.

Rachunki dziecięce – czy to darmowe konta bankowe?

To, czy rachunek jest wolny od kosztów, zależy od wybranej instytucji finansowej. Większość z nich rezygnuje z pobierania opłat za produkty dla młodych w zamian za spełnienie określonych warunków. Biorąc pod uwagę wiek użytkowników ROR-ów, są one łatwe do zrealizowania. Zwykle konta bankowe stają się w pełni darmowe po dokonaniu wskazanej liczby transakcji kartą połączoną z rachunkiem lub BLIK-iem. Warunki bezpłatności mogą być jednak odmienne w każdym banku, dlatego sprawdź je, zanim podpiszesz umowę.

Wybieraj mądrze dla swoich dzieci

Jak widzisz, rachunki dla nastolatków mogą być bardzo pomocne przy wchodzeniu w dorosłość. Darmowe konta bankowe pozwalają od wczesnych lat uczyć świadomego zarządzania środkami pieniężnymi. Odpowiedzialność finansowa jest bardzo ważna. Szukając najlepszego ROR-u, kieruj się potrzebami oraz wiekiem pociechy. Zwróć również uwagę na warunki bezpłatności i funkcjonalności, jakie oferuje dany rachunek. Zainwestuj w przyszłość swojego dziecka i załóż mu nowoczesne konto w banku z dostępem do karty Visa oraz bankowości mobilnej.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka