poniedziałek, 22 sierpnia 2022 07:23

Zalety kont oszczędnościowych - jak dobrze ulokować pieniądze?

Autor Artykuł sponsorowany
Zalety kont oszczędnościowych - jak dobrze ulokować pieniądze?

Nie wiesz, co zrobić z nadwyżką gotówki, aby nie zjadła jej inflacja? Pozwól swoim pieniądzom pracować. Jeśli jednak nie masz głowy do inwestycji, załóż konto oszczędnościowe. Sprawdźmy, czym jest taki rachunek i jakie są jego największe zalety.

Czym jest konto oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowe to rodzaj rachunku bankowego, który służy do odkładania pieniędzy. A czym różni się od konta osobistego? Przede wszystkim korzystniejszym oprocentowaniem. Trzymając na koncie oszczędnościowym finansową nadwyżkę, obecnie zyskasz od 4 do 7% w skali roku w zależności od banku. Dlatego, jeśli masz jakieś oszczędności, trzymaj je na koncie oszczędnościowym, a nie na zwykłym rachunku bankowym.

Jakie są zalety kont oszczędnościowych?

Konto oszczędnościowe to jeden z najprostszych, najwygodniejszych i najbardziej elastycznych sposobów przechowywania nadwyżek finansowych. Po pierwsze, takie konto założysz w dowolnym banku, również w tym, w którym obecnie prowadzisz konto osobiste. Po drugie, do założenia konta oszczędnościowego wystarczy dosłownie kilka kliknięć w bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej twojego banku.

Jednak największą zaletą konta oszczędnościowego jest jego elastyczność. Przede wszystkim na taki rachunek wpłacasz pieniądze, kiedy chcesz. Również wysokość wpłat jest najczęściej dowolna i nie musisz przejmować się żadną kwotą minimalną. A to oznacza, że jeśli w danym miesiącu nie masz wystarczających środków, nie musisz nic wpłacać na konto oszczędnościowe.

Równie ważne, co dowolność wpłat na konto oszczędnościowe, jest możliwość swobodnego korzystania z odłożonej na nim gotówki. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Kiedy można wypłacić pieniądze z konta oszczędnościowego?

Z pieniędzy odłożonych na koncie oszczędnościowym możesz skorzystać w dowolnej chwili. Co ważne, w takim przypadku nie stracisz odsetek, które do tego czasu wypracowałeś. Musisz jedynie liczyć się z tym, że wypłacając środki z konta oszczędnościowego, bank pobierze za to prowizje. Niemniej jednak zazwyczaj co najmniej jedna wypłata pieniędzy z takiego rachunku w miesiącu jest darmowa. Dodajmy jeszcze, że jeśli konto oszczędnościowe prowadzisz w tym samym banku co konto osobiste, pieniądze te będziesz miał od razu do swojej dyspozycji.

Jak wybrać najlepsze konto oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowe możesz, choć nie musisz, złożyć w banku, w którym masz zwykły rachunek bankowy. Z jednej strony jest to bardzo wygodne, ale warto przejrzeć oferty innych banków, aby wybrać najlepszą z nich. W tym celu zajrzyj do rankingu kont oszczędnościowych. Dzięki temu błyskawicznie porównasz rachunki oszczędnościowe w różnych bankach i założysz to, które okaże się dla ciebie najbardziej opłacalne.

Konto oszczędnościowe a lokata – co wybrać?

Konta oszczędnościowe pojawiły się na rynku jako alternatywa dla lokat bankowych. Czym oba produkty się od siebie różnią? Na lokacie możesz zyskać więcej, gdyż jest ona zazwyczaj lepiej oprocentowana od konta oszczędnościowego. Jednak decydując się na to rozwiązanie, de facto zamrażasz swoje pieniądze. Co to znaczy? Po prostu, jeśli będziesz chciał wypłacić środki przed końcem umowy, stracisz wypracowany zysk. Dlatego też lokata przeznaczona jest dla osób, które wiedzę, że w czasie jej obowiązywania nie będą musiały korzystać ze zdeponowanych pieniędzy.

Pod tym względem konto oszczędnościowe jest bardziej elastyczne, ale i twój zysk będzie odpowiednio mniejszy.

Konto oszczędnościowe to jeden z najwygodniejszych i najbezpieczniejszych sposobów na przechowywanie gotówkowej nadwyżki. Z jednej strony możesz czerpać zyski z oprocentowania, a z drugiej cały czas masz dostęp do swoich pieniędzy. Jeśli nie chcesz zamrażać gotówki, rachunek oszczędnościowy sprawdzi się idealnie.

Więcej informacji o finansach i oszczędnościach znajdziesz na stronie kontomaniak.pl.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje