środa, 1 lutego 2023 09:47

Żałoba w świecie polskiej kinematografii. Zmarł wybitny aktor

Autor Norbert Kwiatkowski
Żałoba w świecie polskiej kinematografii. Zmarł wybitny aktor

W wieku 86 lat zmarł Leonard Pietraszak - postać doskonale znana widzom z licznych ról zarówno filmowych, jak i teatralnych.

Informację o śmierci artysty potwierdził prezes Związku Artystów Scen Polskich Krzysztof Szuster.

"Z ogromnym żalem i smutkiem informujemy, że odszedł Leonard Pietraszak - wybitny aktor teatralny, filmowy, telewizyjny, wieloletni członek naszego stowarzyszenia. Zawsze pomocny, życzliwy z ogromnym wyczuciem i wrażliwością. Był nie tylko wspaniałym Artystą ale przede wszystkim niezwykle dobrym Człowiekiem" - czytamy w komunikacie ZASP-u. "Stworzył wiele niezapomnianych ról teatralnych i filmowych za co publiczność Go uwielbiała. Jego odejście to ogromna strata dla kultury polskiej" - podkreślono.

Leonard Pietraszak ogromną sympatię wielu pokoleń widzów zdobył m.in. jako doktor Karol Stelmach w "Czterdziestolatku", pułkownik Krzysztof Dowgird w serialu "Czarne chmury", pułkownik Wareda w "Karierze Nikodema Dyzmy" czy Gustaw Kramer w "Vabanku" i "Vabanku II".

Warto odnotować, że aktor w 2012 roku odsłonił swój podpis w Bydgoskiej Alei Autografów przy ul. Długiej, natomiast w 2018 r. odebrał tytuł Honorowego Obywatela Bydgoszczy.

Foto: Wikipedia/Leonard Pietraszak

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka