wtorek, 6 lutego 2024 09:00

Zamek Królewski na Wawelu poinformował o wyjątkowym znalezisku. Do kogo mogło należeć?

Autor Karolina Kurando
Zamek Królewski na Wawelu poinformował o wyjątkowym znalezisku. Do kogo mogło należeć?

W poniedziałek, 5 lutego, Zamek Królewski na Wawelu poinformował za pośrednictwem Facebooka o wyjątkowym znalezisku odkrytym w podziemiach Wieży Duńskiej.

Jak podał do wiadomości Zamek Królewski na Wawelu, podczas prac archeologicznych w podziemiach Wieży Duńskiej odnaleziono wczesnośredniowieczny pierścień przedstawiający schematycznie dwie przeciwstawne twarze. Powstanie zabytku wykonanego ze złota możemy datować na XI-XII w.

Fot. Zamek Królewski na Wawelu/Facebook

„Wyjątkowe odkrycie”

— Z terenu całej Polski znanych jest zaledwie kilka złotych, wczesnośredniowiecznych pierścieni. Tego typu ozdoby zwykle były zupełnie pozbawione ornamentu lub zawierały ornament geometryczny. Egzemplarz okryty na Wawelu jest unikatowy ze względu na swoje zdobienie. Jest to jedyny przykład, kiedy na wczesnośredniowiecznym pierścieniu z terenu Polski przedstawione są wizerunki ludzkie (i w ogóle figuralne). Co więcej, jest to przedstawienie pozbawione odwołań do religii chrześcijańskiej. Dwie, przeciwstawne twarze mogą być nawiązaniem do mitologii rzymskiej, w której pojawia się Janus – bóg o dwóch twarzach. Sama forma przedmiotu jest dość typowa dla obszaru Polski, w związku z czym na chwilę obecną wydaje się, że jest to wyrób lokalny – informuje w poście na Facebooku Jerzy Trzebiński z Działu Archeologii Zamku Królewskiego na Wawelu, który według jednego z komentarzy pod publikacją jest odpowiedzialny za odnalezienie pierścienia.

Wawel nieustannie nas zaskakuje. W ostatnim czasie dokonano niezwykle rzadkiego odkrycia w postaci złotego,...

Opublikowany przez Zamek Królewski na Wawelu Poniedziałek, 5 lutego 2024

Jak podaje Trzebiński, pierścień z pewnością należał do kogoś należącego do elity państwa piastowskiego, prawdopodobnie do świeckiej kobiety.

Źródło fot. głównej: Zamek Królewski na Wawelu/Facebook

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka