Gaz może posłużyć do przecinania materiałów – nawet najtwardszych – ale tylko pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim musi on osiągnąć tak zwany piąty stan skupienia. Plazma, bo o niej mowa, przypomina gaz, lecz przewodzi elektryczność. I właśnie ta właściwość ma podstawowe znaczenie przy cięciu gazem, czyli plazmą.
Przecinarki gazowe – budowa
Przekazanie energii elektrycznej do obrabianego materiału w precyzyjny sposób wymaga odpowiedniej konstrukcji. Najbardziej standardowe modele (bez żadnych dodatków poszerzających funkcjonalność) wyposażone są w palnik plazmowy, przewód uziemiający, obwód zajarzenia łuku oraz zacisk masy. Profesjonalny producent przecinarek gazowych może doposażyć swoje urządzenia np. w zmodyfikowane układy napędowe czy kurtyny świetlne dla zapewnienia większego bezpieczeństwa pracy. Przecinarki marki Eckert mają też wysokiej klasy sekcyjne stoły modułowe z systemem inteligentnego odprowadzania pyłów, co przekłada się na komfort użytkowania, a nawet wydajność maszyny.
Jak działają przecinarki gazowe?
Po uruchomieniu urządzenia prąd wprawia cały system w ruch, przez co do palnika zaczyna przepływać gaz, po czym uchodzi przez otwór. Gdy tylko przepływ gazu ustabilizuje się w oczekiwany sposób, aktywuje się obwód wysokiej częstotliwości. W efekcie prąd przecina powstający łuk, a następnie opuszcza dyszę. W ten sposób łuk o wysokiej częstotliwości jonizuje się, a więc nabiera cechy przewodzenia elektryczności. Gaz zamienia się więc w plazmę, która przybiera postać łuku.
Łuk plazmowy charakteryzuje się wysoką temperaturą, co ma ogromne znaczenie dla całego procesu. Przecinarki gazowe topią i usuwają materiał ze szczelin cięcia właśnie za sprawą temperatur sięgających nawet 30 tys. K. Nie bez znaczenia jest także szybkość wiązki plazmy. Wprawiony w ruch palnik można bez problemu zastosować na materiale, aby rozpocząć proces obróbki określonego fragmentu. Ze względu na swoje parametry przecinarki gazowe mogą szybko i precyzyjnie uciąć kawałki blach z mosiądzu, żeliwa czy stali nierdzewnej. I to bez ryzyka uszkodzenia pozostałych części. Dzięki temu materiał nie marnuje się jak w przypadku tradycyjnych metod cięcia metali.
Warto dodać, że mieszaniną gazów używaną do wytworzenia plazmy może być nawet zwykłe powietrze. W niewymagających dużej mocy projektach w zupełności wystarczy. Łatwo zauważyć, że to obniża całkowity koszt wykonania. Jednak część urządzeń potrzebuje do pracy specjalnie do tego przygotowanych mieszanin (np. argon-wodór czy argon-tlen) lub samego dwutlenku węgla, wodoru, azotu, argonu itp.
Który producent przecinarek gazowych jest godny zaufania?
Najlepszym wyborem są maszyny o poszerzonej funkcjonalności, które oferuje producent Eckert. Dzięki dodatkowemu wyposażeniu oraz implementacji innowacyjnych rozwiązań, markowe przecinarki gazowe gwarantują wieloletnią, bezawaryjną a także tanią eksploatację. To najważniejsze powody, dla których maszyny Eckert cieszą się tak dużym zainteresowaniem ze strony klientów.