piątek, 4 marca 2022 14:07

„Kobiety-kobietom”. CH Nowe Czyżyny zachęca do zbiórki na rzecz osób z Ukrainy

Autor Joanna Obajtek
„Kobiety-kobietom”. CH Nowe Czyżyny zachęca do zbiórki na rzecz osób z Ukrainy

Od początku konfliktu schronienie w Polsce znalazło ponad 600 tys. Ukraińców, w tym głównie kobiet i dzieci - podaje Polska Straż Graniczna. Naprzeciw potrzebującym wychodzi Centrum Handlowe Nowe Czyżyny, które uruchamia punkt zbiórki.

Każdego dnia polską granicę przekracza blisko 100 tys. osób, szukających schronienia. Liczby są ogromne, dlatego potrzebne jest duże wsparcie. Brakuje podstawowych kosmetyków, środków higieny osobistej i długoterminowej żywności.

W krakowskim centrum handlowym Nowe Czyżyny rusza kolejny punkt zbiórki dla osób z Ukrainy. Przynosić można m.in. niezbędne kosmetyki i środki czystości, w tym np. szampony, żele pod prysznic, mydła, proszki i płyny do prania, a także środki higieny osobistej dla kobiet, bo to głównie one szukają schronienia w naszym kraju.

– Razem z tysiącami krakowian włączamy się w akcję niesienia pomocy. Aż do 31 marca działać będzie u nas specjalny punkt, w którym zbierane będą najpotrzebniejsze rzeczy. Wszystko pod hasłem „Kobiety-kobietom” – mówi Anna Brzozowska, przedstawicielka CH Nowe Czyżyny w Krakowie.

Oprócz produktów dla kobiet prowadzona jest również zbiórka jedzenia dla niemowląt i dzieci, a także środków do higieny i pielęgnacji. m.in. kaszek, mleka modyfikowanego oraz słodyczy. Potrzebne są też nawilżane chusteczki jednorazowe, pieluchy, zasypki, kremy i kremy na odparzenia dla niemowląt.

– Zgromadzone dary trafią do rodzin z dziećmi, które znalazły schronienie w Krakowie, a także w innych miastach woj. małopolskiego. Potrzeby są dziś naprawdę ogromne i z każdym dniem pojawiają się nowe. Nie wykluczone więc, że zbiórkę będziemy przedłużać lub rozszerzać – tłumaczy  przedstawicielka CH Nowe Czyżyny.

Poza wskazanymi artykułami, można przynosić także żywność z długim terminem przydatności m.in. konserwy, kasze, ryż, makarony, sosy, płatki śniadaniowe, herbaty, kawy, zupy instant. Zbierane są również leki (nowe, w nienaruszonych opakowaniach) na odwodnienie i biegunkę,  syropy oraz plastry i opatrunki.

– Dary może przynieść każdy. Zachęcamy także lokalne firmy do włączenia się w zbiórkę z Fundacją Embrace – zachęca Anna Brzozowska.

Zbiórka wystartowała w czwartek, 3 marca i będzie trwać do końca miesiąca. Punkt czynny jest codziennie od 11:00 do 19:00 w CH Nowe Czyżyny (z wyjątkiem niedziel wolnych od handlu).

Kraków

Kraków - najnowsze informacje