poniedziałek, 23 maja 2022 12:12

[Zdjęcia] Kraków pożegnał Jerzego Trelę. Zobacz zdjęcia z uroczystości pogrzebowej

Autor Mirosław Haładyj
[Zdjęcia] Kraków pożegnał Jerzego Trelę. Zobacz zdjęcia z uroczystości pogrzebowej

W poniedziałek (23 maja) w krakowskim kościele oo. dominikanów odbyła się msza święta pogrzebowa Jerzego Treli.

Jerzy Trela, wybitny aktor teatralny i filmowy, profesor Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, a także honorowy obywatel miasta Krakowa, zmarł 15 maja. W Urzędzie Miasta Krakowa przy pl. Wszystkich Świętych została wystawiona księga kondolencyjna.

Jerzy Trela miał 80 lat, urodził się 14 marca 1942 r., w miejscowości Leńcze niedaleko Wadowic. Po ukończeniu nauki w krakowskim liceum plastycznym rozpoczął studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Związany z krakowskimi teatrami – występował w Teatrze Rozmaitości i Teatrze Starym. Był jednym ze współtwórców Krakowskiego Teatru Scena STU.

Grał w filmach najwybitniejszych polskich reżyserów m.in. „Kolumbach” Janusza Morgensterna, „Kobiecie samotnej” Agnieszki Holland, „Trzech kolorach. Białym” Krzysztofa Kieślowskiego, „Quo Vadis” Jerzego Kawalerowicza czy w „Panu Tadeuszu” Andrzeja Wajdy.

11 maja Rada Miasta Krakowa nadała Jerzemu Treli tytuł Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa.

Pogrzeb aktora odbył się dzisiaj. O godz. 9.00 w kościele u dominikanów zostały wystawione prochy Jerzego Treli, potem odprawiona została msza żałobna. O godz. 14:00 na cmentarzu w Leńczach odbyła się ceremonia pochówku.

Fot.: UMK

Kraków

Kraków - najnowsze informacje