poniedziałek, 4 marca 2024 16:28

Zielony Milion po raz drugi w Wieliczce. "Stawiamy na projekty chroniące wodę" [WIDEO]

Autor Marzena Gitler
Zielony Milion po raz drugi w Wieliczce. "Stawiamy na projekty chroniące wodę" [WIDEO]

Już w kwietniu w Wieliczce ruszy II edycja Zielonego Miliona. "W tym roku zachęcamy, żeby pod uwagę wziąć szczególnie projekty chroniące otoczenie rzek, stawów czy dające dostępność do wody w miejscach publicznych" - apeluje samorząd.

Podczas Międzynarodowej Konferencji „Zrównoważony Rozwój – Przyszłość a ilość i jakość wody”, która odbyła się 1 marca, Artur Kozioł Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka zapowiedział, że kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego „Zielony Milion” zostanie ogłoszona już w kwietniu.

  • Zobacz:
Eksperci w Wieliczce o poprawie jakości wody.
W piątek i sobotę (1 i 2 marca) w Wieliczce odbyła się Międzynarodowa Konferencja „ Zrównoważony Rozwój – Przyszłość, a ilość i jakość wody”.
Zielony Milion jest budżetem, w ramach którego mieszkańcy zgłaszają projekty związane z ekologią i dbaniem o środowisko. Jego pierwsza edycja cieszyła się ogromną popularnością – zgłoszono aż 89 projektów, z których do głosowania zakwalifikowano 64. W głosowaniu wzięły udział tysiące mieszkańców, głosujących na wybrane propozycje. Nasz „Zielony Milion” był wyjątkowy pod jeszcze jednym względem – po raz pierwszy zastosowano przy liczeniu głosów nowatorską metodę równych udziałów, której twórcami są naukowcy z Polski i zagranicy. Umożliwia ona realizację również mniejszych projektów, które do tej pory miały mniejszą szansę na uzyskanie dobrego rezultatu a w efekcie – realizacji. W tym roku zachęcamy, żeby pod uwagę wziąć szczególnie projekty chroniące otoczenie rzek, stawów czy dające dostępność do wody w miejscach publicznych - zapowiedział Artur Kozioł.

Kolejna edycja Zielonego Miliona już w kwietniu #Wieliczka #ZielonyMilion #Samorząd Podczas Międzynarodowej Konferencji „Zrównoważony Rozwój – Przyszłość a ilość i jakość wody”, która odbyła się 1 marca w Artur Kozioł Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka zapowiedział, że kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego „Zielony Milion” zostanie ogłoszona już w kwietniu. Zielony Milion jest budżetem, w ramach którego mieszkańcy zgłaszają projekty związane z ekologią i dbaniem o środowisko. Jego pierwsza edycja cieszyła się ogromną popularnością – zgłoszono aż 89 projektów, z których do głosowania zakwalifikowano 64. W głosowaniu wzięły udział tysiące mieszkańców, głosujących na wybrane propozycje. Nasz „Zielony Milion” był wyjątkowy pod jeszcze jednym względem – po raz pierwszy zastosowano przy liczeniu głosów nowatorską metodę równych udziałów, której twórcami są naukowcy z Polski i zagranicy. Umożliwia ona realizację również mniejszych projektów, które do tej pory miały mniejszą szansę na uzyskanie dobrego rezultatu a w efekcie – realizacji. W tym roku zachęcamy, żeby pod uwagę wziąć szczególnie projekty chroniące otoczenie rzek, stawów czy dające dostępność do wody w miejscach publicznych.

Opublikowany przez Miasto i Gmina Wieliczka Poniedziałek, 4 marca 2024

Przypomnijmy, jak sama nazwa wskazuje „zielony” Budżet Obywatelski w całości dotyczy projektów związanych z szeroko rozumianym obszarem ekologii i ochrony środowiska. Projekty mogą zgłaszać sami mieszkańcy Na realizację proekologicznym projektów Wieliczka przeznacza budżet wysokości jednego miliona złotych. Trzeba pamiętać, że koszt jednego projektu nie może przekroczyć kwoty 100 tysięcy złotych, a każdy mieszkaniec może złożyć dowolną liczbę propozycji, pod którymi należy zebrać co najmniej 10 podpisów.

Ubiegłoroczna edycja zakończyła się wielkim sukcesem. W akcji wzięło udział blisko 7 tys. mieszkańców. Ich projekty zostały wybrane do realizacji przy użyciu nowatorskiej metody, gwarantującej proporcjonalne i efektywne wykorzystanie środków. Dzięki temu mieszkańcy Wieliczki mogli popierać zarówno małe jak i duże projekty bez obawy, że ich głos nie będzie miał wpływu na wynik wyborów. Metoda została opracowana przez naukowców z polskich uczelni we współpracy z badaczami z Harvardu, a Wieliczka została  pierwszym miastem w Polsce, które zastosowało metodę równych udziałów w liczeniu głosów w budżecie obywatelskim.

  • Zobacz:
“Mieszkańcy są autorami tego sukcesu”. Znamy wyniki wielickiego “Zielonego Miliona”
„Zielony Milion” rozstrzygnięty – Wieliczka została pierwszym miastem w Polsce, które zastosowało metodę równych udziałów w liczeniu głosów w budżecie

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka