czwartek, 27 kwietnia 2023 11:27

"Mieszkańcy są autorami tego sukcesu". Znamy wyniki wielickiego "Zielonego Miliona"

Autor Patryk Trzaska
"Mieszkańcy są autorami tego sukcesu". Znamy wyniki wielickiego "Zielonego Miliona"

„Zielony Milion” rozstrzygnięty – Wieliczka została  pierwszym miastem w Polsce, które zastosowało metodę równych udziałów w liczeniu głosów w budżecie obywatelskim. –  Myślę, że nowa metoda liczenia głosów się przyjmie, ponieważ daje większe szanse obszarom, które nie do końca musiałyby dostać dużą ilość punktów w przypadku metody większościowej – mówił  Artur Kozioł – Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka.

W środę (26 kwietnia) zaprezentowano wyniki ZIELONEGO MILIONA - innowacyjnego programu konsultacji społecznych ogłoszonych przez Artura Kozioła – Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka. – Chodziło o to, aby złapać coś, co będzie naprawdę będzie wynikało z mieszkańców, takiego poczucia przyjaznego środowiska. Po tych projektach widzimy, że w rzeczywistości było wiele małych projektów, które będą dawały sygnał, że warto dbać o środowisko. Powiedzmy sobie szczerze, to że będzie czysto, zielono często nie zależy od administracji, a od zwykłego terenu wokół siebie. Budki lęgowe, czy budki dla jeżyków wywołują uśmiechy, ale też wysyłają konkretne sygnały. Czy jestem zadowolony? Tak, a przede wszystkim z aktywności. Blisko 7 tysięcy uczestników w niedługim czasie jest sukcesem. Chcieliśmy szybko rozpocząć większość z tych projektów i myślę, że to się uda. Będziemy pokazywać jak one są realizowane, ponieważ mieszkańcy też będą chcieli zobaczyć, czego są autorami – mówił w rozmowie z Głos24, Artur Kozioł – Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka.

Program został przygotowany we współpracy z naukowcami z Uniwersytetów Jagiellońskiego i Warszawskiego oraz Akademii Górniczo-Hutniczej, tj. z udziałem dr hab. Jarosława Flisa, prof. UJ, dr hab. Piotra Skowrona, prof. Piotra Faliszewskiego, Grzegorza Pierczyńskiego, Stanisława Szufę.

Projekty zostały wybrane przy użyciu nowatorskiej metody gwarantującej proporcjonalne i efektywne wykorzystanie środków. Dzięki temu mieszkańcy Wieliczki mogli popierać zarówno małe jak i duże projekty bez obawy, że ich głos nie będzie miał wpływu na wynik wyborów. Metoda została opracowana przez naukowców z polskich uczelni we współpracy z badaczami z Harvardu. – Budżet Obywatelski funkcjonuje już od kilku lat, jednak pojawiały się pomysły, aby trochę go zmienić i znaleźć coś innowacyjnego. Szukaliśmy takich rozwiązań na uniwersytetach. Poprosiliśmy wybitnych profesorów o znalezienie rozwiązania. Metoda liczenia jest ciekawa. Czy się przyjmie na stałe? Myślę, że tak, ponieważ daje ona większe szanse obszarom, które nie do końca musiałyby dostać dużą ilość punktów w przypadku metody większościowej. Jak to panowie profesorowie mówili, nie ma przegranych – mówił Artur Kozioł.

Wieliczka jest pierwszym miastem w Polsce, a jednym z pierwszych na świecie, gdzie zastosowano nowatorską metodę liczenia głosów, mającą być gwarancją proporcjonalnego i efektywnego wykorzystanie „obywatelskiej puli”. W Wieliczce do podziału był milion złotych. Mieszkańcy zgłosili 89 zielonych projektów o łącznej wartości prawie 5 mln zł, natomiast po weryfikacji formalnej i merytorycznej zakwalifikowano do finału 64 (za w sumie ponad 3 mln zł).  W powszechnym głosowaniu wzięło udział 6586 osób; oddano w sumie 16 750 głosów (można było poprzeć dowolną ilość propozycji). – Sam zagłosowałem z budżecie. Powiem więcej, moja rodzina również wzięła udział. Każdy oddał głos według własnego pomysłu i to jest najważniejsze. Nie zdradzę, na który projekt głosowałem, ale widziałem, że przeszedł. Bardzo się z tego powodu cieszę i proszę mi wierzyć, że wyniki widziałem dzisiaj pierwszy raz dopiero na tablicy wyników. Od zakończenia głosowania wiele osób się pytało, jakie są wyniki, jednak prawda jest taka, że Budżet Obywatelski rządzi się własnymi prawami i ja na przykład nie znam tych wyników do momentu ich oficjalnego ogłoszenia – zaznaczał burmistrz Wieliczki.

Do realizacji zakwalifikowano 30 projektów.  Liczenie głosów w ramach „Zielonego Miliona” odbywało się „metodą równych udziałów”.- Do „Zielonego Miliona” zgłoszono bardzo dużo projektów. Każdy z nich jest godny uwagi, bo wynika z troski mieszkańców o otoczenie. Za chwilę wszyscy przekonają się, że warto było postawić na ekologiczny budżet obywatelski i będziemy przygotowywać się do jego drugiej edycji. Cieszę się, że Wieliczka była pierwsza - powiedział burmistrz Wieliczki – Artur Kozioł.

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka