niedziela, 3 marca 2024 08:03

Eksperci w Wieliczce o poprawie jakości wody. Artur Kozioł: "Potrzebowaliśmy 10 lat, aby rozpocząć proces wzmocnienia tego kierunku gospodarki"

Autor Marzena Gitler
Eksperci w Wieliczce o poprawie jakości wody. Artur Kozioł: "Potrzebowaliśmy 10 lat, aby rozpocząć proces wzmocnienia tego kierunku gospodarki"

- Gdy w Wieliczce byliśmy świadkami trudności z  dostarczaniem odpowiedniej ilości wody do gospodarstw, jeszcze mocniej  zaczęliśmy szukać rozwiązań - mówi Artur Kozioł, burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka, w której dawały znać o sobie problemy z wodą. - Wiem, że trudno w to uwierzyć, ale potrzebowaliśmy blisko 10 lat, aby zaprojektować, zdobyć odpowiednie fundusze i rozpocząć proces wzmocnienia tego kierunku gospodarki samorządowej w różnych częściach naszej gminy - powiedział włodarz Wieliczki na konferencji poświęconej wodzie wraz z wizytami studyjnymi.

W piątek i sobotę (1 i 2 marca) w Wieliczce odbyła się Międzynarodowa Konferencja „ Zrównoważony Rozwój – Przyszłość, a ilość i jakość wody”. Podczas spotkania poruszono tematy związane ze znaczeniem wody m.in. wysłuchano prelekcji pt. "Woda jako kluczowy zasób naturalny ludzkości", "Zdrowa woda/zdrowy organizm", "Przyszłość, a ilość i jakość wody" oraz "Kluczowa rola wody w osiąganiu celów zrównoważonego rozwoju".

W konferencji obok zaproszonych ekspertów uczestniczyli przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miejskiej w Wieliczce oraz Gminnej Rady Seniorów, a także instytucji i urzędów miejskich oraz osoby pracujące w obszarze wodociągów.

W pierwszej części konferencji wybitni specjaliści z Polski i Europy przedstawili prezentacje dotyczące wykorzystania zasobów wody. Natomiast w drugiej części konferencji odbyły się wizyty studyjne. Eksperci i samorządowcy spotkali się z młodzieżą Szkoły Podstawowej nr 6 w Wieliczce, gdzie zamontowano nowoczesny dystrybutor wody pitnej dla uczniów i pracowników placówki oraz w nowoczesnej Stacji Uzdatniania Wody w Bogucicach, prowadzonej przez Zakład Gospodarki Komunalnej w Wieliczce Spółka z o.o.

  • Zobacz też:
Ruszył konkurs ekologiczny w Wieliczce. Finał na pikniku za miesiąc
Ruszył konkurs ekologiczny w Wieliczce. Finał na pikniku już za miesiąc

Historię powstania stacji, pozyskania środków unijnych oraz uruchomienia placówki przedstawił Jacek Juszkiewicz wiceprezes ZGK w Wieliczce wraz ze specjalistami. Przybyli goście mogli też zobaczyć jak funkcjonuje Wielicka Stacja Uzdatniania Wody.

- Samorząd nie może bać się trudności. Zarządzanie miastem czy obszarem gminy, to często stawianie kroków w obszarach krytycznych, punktach pełnych zagrożeń. Dzisiejsze spotkanie pokazuje, że samorząd podejmuje się rozwiązywania najtrudniejszych problemów w obszarach, które nas, mieszkańców dotyczą. Gdy pojawia się problem w realizacji usług społecznych, nie zatrzymujemy się, tylko krok po kroku, czasami z ogromnym wysiłkiem, szukamy rozwiązań. Takim trudnym tematem staje się współcześnie gospodarowanie ilością i jakością wody - mówi Artur Kozioł, burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka.

Burmistrz przypomniał, że znalezienie rozwiązania problemów z wodą w Wieliczce i okolicznych miejscowościach nie było łatwe i trwało aż 10 lat. - Gdy w Wieliczce byliśmy świadkami trudności z dostarczaniem odpowiedniej ilości wody do gospodarstw, jeszcze mocniej zaczęliśmy szukać rozwiązań. Wiem, że trudno w to uwierzyć, ale potrzebowaliśmy blisko 10 lat, aby zaprojektować, zdobyć odpowiednie fundusze i rozpocząć proces wzmocnienia tego kierunku gospodarki samorządowej w różnych częściach naszej gminy - przypomniał.

Włodarz Wieliczki wyjaśnił, że źródłem problemów z jakością wody były niewystarczająca ilość wody: zbyt mała ilość opadów deszczu, zanieczyszczenia ściekami rzeki, z której dostarczana jest woda do domów, twardość wody ze studni głębinowej oraz kwestie infrastrukturalne. Warto dodać, że z problemami związanymi z jakością wody i częstymi awariami, których skutkiem są przerwy w dostawach, boryka się wiele samorządów w powiecie wielickim. Zdaniem Artura Kozioła, najtrudniejszy czas Wieliczka ma już za sobą. Zmieniła się też świadomość mieszkańców, którzy zaczęli ograniczać zbędne użycie wody oraz znacznie rozbudowana została infrastruktura. - Wzmocniliśmy system odbioru zanieczyszczeń, położyliśmy blisko 250 km instalacji kanalizacyjnej, dziesiątki kilometrów nowej instalacji wodnej, zbudowaliśmy nowe stacje, zbiorniki i studnie. Krok po kroku zmniejszaliśmy zagrożenia. Gdybyśmy nie byli świadomi faktu, jak bardzo potrzebne jest wzmocnienie tego obszaru, nie byłoby dzisiejszej konferencji. Samorząd 6.0 to przyszłość, planowanie, a przede wszystkim zrównoważony rozwój. Samorząd to współpraca, w obszarze uniwersytetów, nauki, gospodarki, przedsiębiorców i mieszkańców - podkreślił Artur Kozioł Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka.

dot. UMiG Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka