środa, 6 września 2023 13:20

Zielony nieużytek obok Błoń zamieni się w boisko

Autor Marzena Gitler
Zielony nieużytek obok Błoń zamieni się w boisko

5 września burmistrz Roman Ptak podpisał umowę na budowę boiska piłkarskiego z ośmiotorową bieżnią lekkoatletyczną przy ul. Kusocińskiego w Niepołomicach, na terenie sąsiadującym z Niepołomickimi Błoniami. Inwestycja ma kosztować blisko 10 mln zł.

– Kiedy udało się kupić te tereny, zastanawialiśmy się, jak je zagospodarować. Wspólnie z klubem MKS puszcza i ze Stowarzyszeniem Niepołomice Biegają uzgodniliśmy, że powstanie tutaj otwarte boisko treningowe i ośmiotorowa bieżnia. Teren który będzie służył akademii, dzieciakom ze szkół, ale będą mogli z niego korzystać także mieszkańcy” – mówił przed podpisaniem umowy burmistrz Roman Ptak.

– Jak przy pierwotnym projekcie Niepołomickich Błoń, tak przy ich rozszerzeniu, zależy nam na odpowiedzialności środowiskowej. Chcemy zostawić jak najwięcej drzew na tym terenie. Prosimy więc wykonawcę, by pracował z troską o nie. Zależy nam, aby na oświetlonej bieżni o każdej porze dnia i nocy można było pobiegać, ale żeby nie oświetlały jej reflektory które zaśmiecają przestrzeń światłem i przeszkadzają w pracy MOA, tylko lampy nisko świecące, tak jak na błoniach. Myślimy także o wodzie. Planujemy dwa zbiorniki retencyjne – podziemny i naziemny, które zatrzymają wodę opadową z boiska. Tę wodę będzie można później wykorzystać także do utrzymania murawy – mówił o koncepcji rozbudowy wiceburmistrz Adam Twardowski.

Wykonawcą inwestycji jest Gardenia Sport sp. z o.o. z Warszawy. Projekt zakłada budowę pełnowymiarowego boiska 105 na 68 m (wraz ze strefą bezpieczeństwa) oraz 8-torowej bieżni lekkoatletycznej.

Przedsięwzięcie opiewa na kwotę 9 963 046,30 zł. Koszt wybudowania samego boiska to 5 026 625,59 zł i na ten cel pozyskaliśmy 3 mln dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki, w ramach Programu Rozwoju Infrastruktury Piłkarskiej. Natomiast koszt budowy bieżni wokół boiska wyniesie 4 936 420,80 zł.

Inwestycja powstanie w formule Zaprojektuj i wybuduj. Wykonawca ma 27 miesięcy od momentu podpisania umowy na realizację przedsięwzięcia. W pierwszej kolejności rozpocznie się budowa boiska, następnie bieżni.

Inwestycja ma kosztować blisko 10 mln zł, ale samorząd stara się jeszcze o pozyskanie kolejnych dotacji.

A wybudowanie samego boiska to nieco ponad 5 mln i na ten cel gmina pozyskała 3 mln dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki, w ramach Programu Rozwoju Infrastruktury Piłkarskiej. Natomiast koszt budowy bieżni wokół boiska wyniesie 4 mln 936 tys. zł. Jak zaznacza szef gminy samorząd stara się jeszcze o pozyskanie kolejnych dotacji, żeby z budżetu gminy wydawać jak najmniej.

Agnieszka Ligęza, dyrektor Wydziału Inwestycji w niepołomickim magistracie zapowiedziała, że wkrótce rozpocznie się trzeci etap zagospodarowania niepołomickich błoń. Powstanie tam skatepark oraz pamptrack. Właśnie został ogłoszony przetarg na wykonawcę tych inwestycji.

fot. UMiG Niepołomice

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka