poniedziałek, 27 kwietnia 2020 12:00

Zmarła Maria Drąg, wieloletnia członkini Zespołu Regionalnego Kasinianie – Zagórzanie

Autor Marzena Gitler
Zmarła Maria Drąg, wieloletnia członkini Zespołu Regionalnego Kasinianie – Zagórzanie

25 kwietnia br. w wieku 65 lat zmarła Maria Drąg, wieloletnia członkini Zespołu Regionalnego Kasinianie – Zagórzanie.

Maria Drąg z działalnością zespołu związana była od samego początku jego istnienia. Razem z mężem, Józefem Drągiem (zm. w 2016 r.), stanowili filar zespołu. Swoje zamiłowanie do muzyki, kultury i tradycji zagórzańskiej  zaszczepili  swoim dzieciom i wnukom, które także zaangażowały się w działalność  zespołu  Kasinianie – Zagórzanie oraz orkiestry dętej Echo Zagórzan.

Pani Marysia jest autorką programów „Witacka Stryka z Hameryki” (2012 r.)  i „U młodego pana w chołpie z rana” (2014 r.),  z którymi to zdobyliśmy I miejsca na Limanowskiej Słazie oraz wyróżnienie na Festiwalu Górali Polskich w Żywcu podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej (2013 r.  za  „Witacke Stryka …) – zasługi Marii Drąg podkreśla kierownik zespołu.

Przez wiele lat związana była z Zakopiańskimi Zakładami Wzorcowymi „Cepelia”, a w Kasinie Wielkiej prowadziła w warsztaty tkactwa ludowego.

Zawsze pełna pomysłów i radości, całym sercem oddana idei zachowania dziedzictwa kulturowego naszego regionu – swoją koleżankę z zespołu wspominają Kasinianie  Zagórzanie. Zespół był jej „drugim życiem”. Bardzo będzie nam brakowało jej  życzliwości, ciepła i uśmiechu – dodają.

Elżbieta Ciężadlik, fot. arch. Zespołu Regionalnego Kasinianie - Zagórzanie

Limanowa - najnowsze informacje

Rozrywka