czwartek, 28 stycznia 2021 12:10

Zmiana w obostrzeniach! Co z restauracjami, hotelami i szkołami?

Autor Aleksandra Tokarz
Zmiana w obostrzeniach! Co z restauracjami, hotelami i szkołami?

W ostatnim tygodniu sumaryczna liczba zakażeń to prawie 39 tys., czyli średnio 5 558 zakażeń dziennie. Jest to o 10% mniej w porównaniu z liczbami z poprzedniego tygodnia. - Sytuacja w Polsce wydaje się w tej chwili ustabilizowana – mówił minister Niedzielski. W związku z tym lekko poluzowano obostrzenia. Co się zmieni?

- Ten spadek na poziomie liczby zachorowań mieliśmy również odczuwalny na poziomie liczby zgonów. Ostatni tydzień przyniósł tu też pewną poprawę - spadek też jest mniej więcej 10 procentowy – tłumaczył podczas konferencji prasowej Adam Niedzielski. Ma to także przełożenie na sytuację w szpitalach. Hospitalizacje bowiem, po raz pierwszy od długiego czasu, spadły poniżej 14 tys. W szczytowym momencie pandemii hospitalizowanych było 23 tys. osób.

- Ta sytuacja w Polsce wydaje się być w tej chwili ustabilizowana, ale są 2 ryzyka: jedno dotyczące sytuacji międzynarodowej, a drugie dotyczące nowych mutacji wirusa – mówił minister Zdrowia. Jak stwierdził, są to elementy, których nie można w tej chwili nie uwzględnić, przy podejmowaniu kolejnych decyzji.

- Trudno jest przypuszczać, że Polska będzie zieloną wyspą na tle zachorowań w innych krajach Europy, więc nieuwzględnienie tego elementu byłoby nieodpowiedzialne - powiedział.

Co zmieni się od 1 lutego?

Zasady bezpieczeństwa zostały przedłużone. - Etap odpowiedzialności będzie obowiązywał do 14 lutego. To kolejny okres, po którym będziemy podejmowali decyzję, co dalej, obserwując sytuację w Polsce – powiedział Adam Niedzielski.

Bez zmian pozostają reguły dotyczące restauracji, hoteli, stoków narciarskich, spotkań i imprez rodzinnych. Wciąż obowiązywać będzie kwarantanna graniczna – 10 dni po powrocie do Polski transportem zbiorowym.

Nie będzie także zmian dotyczących nauczania. Wciąż nauce stacjonarnej poddani będą uczniowie klas 1-3. Reszta będzie uczyć się zdalnie.

Obostrzenia zostały jednak poluzowane w dwóch przypadkach. Otworzone zostaną, z zachowaniem reżimu sanitarnego, sklepy w galeriach handlowych. - Jest to rozwiązanie, które jest ostrożnym krokiem – mówił Niedzielski.

Od 1 lutego otwarte zostają także instytucje kultury - galerie sztuki i muzea.

fot. Twitter/Ministerstwo Zdrowia

Małopolska - najnowsze informacje