wtorek, 13 kwietnia 2021 09:13

Zniknie jedno z najdłuższych przejść dla pieszych w Krakowie

Autor Marzena Gitler
Zniknie jedno z najdłuższych przejść dla pieszych w Krakowie

Na przełomie kwietnia i maja zmodernizowane zostanie 23-metrowe przejście dla pieszych na skrzyżowaniu ulic Łokietka, Friedleina i Wrocławskiej. Droga przez ulicę skróci się do zaledwie 10 metrów. Jak to możliwe?  

Zmiany to przede wszystkim ograniczenie wjazdu z ul. Wrocławskiej w ul. Friedleina. Teraz kierowcy będą w tę ulicę mogli skręcić z ul. Łokietka.

Mapa: OpenStreetMap (licencja ODBL)

Dzięki modernizacji piesi idący ul. Wrocławską będą mieli do pokonania zaledwie 10-metrowe przejście (zamiast jak dotychczas 23 metry "zebry"), wyłącznie przez ul. Łokietka. Będzie bezpieczniej i dla przechodniów i dla kierowców, choć nie wszystkim spodobają się z pewnością utrudnienia w wjeździe na Friedleina.

Wrocławska przebudowa Kraków Łokietka, Friedleina
Plan modernizacji skrzyżowanie ulic Łokietka, Friedleina i Wrocławskiej w Krakowie/ graf. krakow.pl

Na obecnym przejściu przez Friedleina powstanie miejsce o powierzchni ok. 230 m2, które w przyszłości będzie można zagospodarować na przykład na niewielki skwer. W planach jest też większa przestrzeń dla parkujących. Na poszerzonym chodniku udało się wygospodarować stanowiska dla zaopatrzenia pobliskich punktów handlowych i usługowych, w tym medycznych.

Celem modernizacji jest poprawa bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego. W ramach tych działań miasto wprowadza rozwiązania pozwalające między innymi na zapewnieniu właściwej widoczności, uspokojeniu ruchu za pomocą zmiany geometrii jezdni, widoczne czytelne oznakowanie, oświetlenie rejonu przejścia ze skupieniem się na widoczności pieszego a nie tylko przejścia, czy skrócenie drogi potrzebnej do przekroczenia jezdni, w tym projektowanie bezpiecznych azyli dla pieszych.

foto: Scrin Google Maps

Kraków

Kraków - najnowsze informacje