W dniach 6-8 września na terenie Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie odbyło się European Rover Challenge. Było to wyjątkowe wydarzenie.
Jubileuszowa edycja ERC 2024 to nie tylko międzynarodowy pojedynek o prestiżowy tytuł. To już dziesiąta, wyjątkowa szansa dla młodych inżynierów planujących swoją karierę w sektorze kosmiczno-robotycznym. Wraz z organizatorami i partnerami wydarzenia cieszymy się, że co roku zawody przyciągają tak znakomitych ekspertów, dzięki czemu realnie poszerzamy grono odbiorców, do których docieramy z tym unikatowym programem. Dowodem na to jest stale poszerzająca się grupa uczestników wydarzenia oraz gości specjalnych, m.in. z ESA czy NASA – powiedział Łukasz Wilczyński, pomysłodawca i główny organizator wydarzenia.
Na wydarzeniu pojawili się uczestnicy z łącznie 11 krajów m.in. Danii, Szwajcarii, Serbii czy Wielkiej Brytanii. Ponadto pięć zespołów inżynierskich z Polski pojawiło się na zawodach. Najlepsza okazała się Szwajcarska drużyna FHNW Rover Team, która zgarnęła najwięcej punktów na zawodach. Drugą lokatę zajęli reprezentanci Polski AGH Space Systems, a podium uzupełnili Turcy z ITU Rover Team.
Wyzwania, które czekały na uczestników, nie były proste. Mowa o wiernie odwzorowanych warunkach panujących na Księżycu i Marsie. Dodatkowo jubileuszowa dziesiąta edycja po raz pierwszy w historii miała najlepiej stworzony teren na modłę Czerwonej Planety. W ramach przygotowań stworzono kanion inspirowany marsjańskim Valles Marineris, największym kanionem w Układzie Słonecznym.
W trakcie weekendu odbyła się również konferencja popularnonaukowa, gdzie wypowiadali się specjaliści oraz naukowcy z najwyższej półki. Wśród prelekcji można było usłyszeć, m.in. dr Swati Mohan – kluczową ekspertkę w NASA JPL i główną inżynier misji Mars 2020 czy Simona Jennera – reprezentanta Axiom Space, wiodącego dostawcy usług załogowych lotów kosmicznych. Odbywały się również liczne warsztaty.
Organizatorem 10. edycji European Rover Challenge była Europejska Fundacja Kosmiczna. Współorganizatorem edycji 2024 z kolei była Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Ministra Nauki, Ministra Edukacji, Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), Międzynarodowej Federacji Astronautycznej (IAF), Prezydenta Miasta Krakowa Aleksandra Miszalskiego, Marszałka Województwa małopolskiego Łukasza Smółki oraz Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego.
Projekt był finansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II”.
fot: Małgorzata Gietner / Głos24