środa, 12 sierpnia 2020 10:18

Małopolska: 173 nowe zakażenia. Kolejne wesele z koronawirusem. Czy przybędzie żółtych i czerwonych stref?

Autor Aleksandra Tokarz
Małopolska: 173 nowe zakażenia. Kolejne wesele z koronawirusem. Czy przybędzie żółtych i czerwonych stref?

WSSE w Krakowie poinformowało dziś o kolejnych 173 przypadkach zakażenia koronawirusem. Niektóre z powiatów, mimo iż do tej pory były zielone, przekroczyły wskaźniki, które klasyfikują je do kolorów żółtych. Koronawirus pojawił się także na kolejnym weselu. Czy tym samym przybędzie „zakażonych” stref?

Wskaźnik, który kwalifikuje region do żółtej strefy obliczany jest na podstawie liczby zakażeń przypadającej na 10 tys. mieszkańców w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Powiaty, w których znajdzie się on w przedziale od 6 do 12, oznaczone zostaną kolorem żółtym. Te, w których przekroczy liczbę 12 – kolorem czerwonym.

Wskaźniki przekroczył już wczoraj powiat limanowski. By znaleźć się w żółtej strefie, w ciągu dwóch tygodni musiało tam przybyć 79 zakażonych. Tymczasem już wczoraj wynik ten wynosił 88 osób chorych na koronawirusa.

Limanowa osiągnęła wynik „żółtej strefy”. Co to oznacza?
Kolejnych 18 przypadków zakażeń koronawirusem odnotowano dzisiaj na Limanowszczyźnie. Od początku pandemii na terenie powiatu zachorowało 301 osób. Jest to wynik, który klasyfikuje powiat limanowski do „żółtej strefy”. Wskaźnik żółtej strefy przeliczany jest na 10 tys. mieszkańców. Powiaty, w który…

Z Limanowszczyzny znów płyną złe informacje. 8 sierpnia, na terenie powiatu myślenickiego odbyło się wesele, którego goście w przeważającej większości byli mieszkańcami gminy Jodłownik (powiat limanowski). U jednego z uczestników wystąpiły w tym tygodniu objawy zakażenia. Testy potwierdziły te przypuszczenia. Limanowski sanepid objął nadzorem około 90 gości weselnych. W najbliższą niedzielę zostaną przebadani pod kątem zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Jest to już trzecie przyjęcie weselne w tym regionie, na którym dochodzi do podobnej sytuacji. Wcześniej zakażenie koronawirusem wykryto na weselu w Łukowicy i Limanowej. Z przeprowadzonych badań wynika, że koronawirusem zakażonych jest 24 weselników z Łukowicy. Na wyniki uczestników wesela w Limanowej wciąż czekamy.

Limanowa: Będą zbiorowe wymazy wśród gości weselnych
Ponad 100 gości, którzy wzięli udział w weselu w Limanowej objętych zostało kwarantanną. Na jutro (10.08) zaplanowano zbiorowe wymazy. Zaczęło się od wesela w gminie Łukowica. To tam, w ostatni weekend lipca odbyło się przyjęcie, na którym bawiła się osoba zakażona koronawirusem. Po pobraniu wymazó…
-Grozi nam załamanie systemu opieki zdrowotnej nad pacjentami z COVID-19 i nad pacjentami w ogóle. Już można zaryzykować stwierdzenie, że jeśli w ciągu najbliższych dni spełni się czarny scenariusz, my tych miejsc nie mamy - prognozował w rozmowie z money.pl Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, jedynego szpitala jednoimiennego w Małopolsce.

W Szpitalu Uniwersyteckim hospitalizowanych jest obecnie blisko 300 pacjentów zakażonych koronawirusem. Dodatkowo szpital opiekuje się ponad tysiącem pacjentów, przebywających w izolacji domowej. Jeśli chociaż 10% z nich będzie wymagało leczenia szpitalnego, do zajętych w tej chwili 270 łóżek dojdzie kolejnych 100 pacjentów. Co wtedy?

Kraków. Dyrektor szpitala alarmuje: Grozi nam załamanie systemu opieki zdrowotnej nad pacjentami z COVID-19
- Grozi nam załamanie systemu opieki zdrowotnej nad pacjentami z COVID-19 i nad pacjentami w ogóle - twierdzi Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. To kolejne ostrzeżenie. Informacja o tym padła już 1 sierpnia, a rozwiązań brak. Zmienił się tylko... wojewoda.

Wskaźnik żółtej strefy osiągnął już także powiat tatrzański i nowotarski. Od 28 lipca odnotowano tam kolejno 57 i aż 147 przypadków zachorowań. Czy to oznacza, że wkrótce także te powiaty objęte zostaną dodatkowymi obostrzeniami?

Wzrost zachorowań w podhalańskich powiatach. Trafią do żółtej strefy?
Od 28 lipca w powiecie tatrzańskim odnotowano 53 nowe zakażenia koronawirusem, natomiast w nowotarskim aż 119. Wyniki są niepokojące, zwłaszcza, że mogą poskutkować zakwalifikowaniem podhalańskich rejonów do wprowadzenia w nich obostrzeń obowiązujących w żółtej strefie podwyższonego ryzyka epidemicz…

Dzisiaj znów przybyło tam zakażonych. W powiecie nowotarskim odnotowano 37 przypadków zakażenia koronawirusem.

Zmiany ilości aktywnych zakażeń w powiecie nowotarskim w ciągu ostatnich 3 tyg.:

Na Podhalu ognisko koronawirusa pojawiło się w największym w tym regionie zakładzie produkującym obuwie. Produkcja wstrzymana została co najmniej do poniedziałku.

Podhale: Ognisko koronawirusa w zakładzie Wojasa
Zakażonych jest ponad 20 osób w największym na Podhalu zakładzie produkującym obuwie. Zakażenie koronawirusem wykryto u ponad 20 pracowników zakładu Wojasa. Wymazy pobrano od ok. 100 osób, które miały kontakt z zakażonymi. Jak informuje “Tygodnik Podhalański”, produkcja została wstrzymana do co na…

Zakażenie potwierdzono także u kapelana Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie. Ksiądz przebywa obecnie na kwarantannie, ale placówka szuka osób, które od 2 do 8 sierpnia brały udział w mszach sprawowanych w szpitalnej kaplicy.

Tarnów: Kapelan z koronawirusem. Szpital św. Łukasza szuka uczestników mszy w kaplicy szpitalnej
Zakażenie koronawirusem potwierdzono u księdza, który pełnił posługę kapelana w Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza w Tarnowie. W szpitalu pojawił się na zastępstwie. Obecnie przebywa na kwarantannie wraz z drugim kapelanem, który tam posługiwał. Zakażony koronawirusem ksiądz zastępował kapelana s…

W Krakowie przybyły dziś 33 przypadki zakażeń. Małopolski Urząd Wojewódzki poinformował o 3 ozdrowieńcach.

Zmiany ilości aktywnych zakażeń w Krakowie w ciągu ostatnich 3 tyg.:

Na terenie miasta przebadani zostali mieszkańcy i pracownicy dwóch Domów Pomocy Społecznej. Chodzi o DPS przy ulicy Krakowskiej i na Kazimierzu.

-Sytuacja jest stabilna - informuje rzecznik prasowy MOPS w Krakowie, Agnieszka Pres.

U ilu osób potwierdzono zakażenie?

Kraków. Testy na koronawirusa w dwóch krakowskich DPS-ach. Jakie wyniki?
Do zakażeń koronawirusem doszło w dwóch krakowskich DPS-ach. Zakażony jest pracownik i jedna mieszkanka. - Sytuacja jest stabilna - informuje rzecznik prasowy MOPS w Krakowie Agnieszka Pres.

Tymczasem w Domu Opieki „Jestem” w Grobli przybyło ozdrowieńców. Jest to bardzo dobra wiadomość, biorąc pod uwagę fakt, że do 5 sierpnia odnotowano tam 14 zgonów, wśród mieszkańców placówki.

Pięciu ozdrowieńców w groblińskim Domu Opieki “Jestem”
W poniedziałek pracownicy placówki poinformowali o pięciu ozdrowieńcach. Do zdrowia wróciło 5 osób, w tym 4 pracowników i 1 podopieczny domu opieki. > – Liczymy, że do ozdrowieńców dołączy niebawem spora grupa – kilkudziesięciu osób, które mają za sobą pierwszy test z wynikiem negatywnym i oczekuj…

Dobre informacje napłynęły też wczoraj z Nowego Sącza. Wśród 5000 przebadanych pracowników tamtejszych firm, tylko u 50 potwierdzono zakażenie koronawirusem. Jest to raptem 1% chorych. Swoją radość wyraził na konferencji prasowej prezydent miasta, Ludomir Handzle, który z nadzieją mówił, że Nowy Sącz niedługo powróci do zielonej strefy.

Nowy Sącz będzie „zielony”? Są wstępne wyniki wymazów pracowników sądeckich firm
-Nowy Sącz jest prawie..... zielony? - pyta na facebooku prezydent miasta, Ludomir Handzel. Na wczorajszej konferencji prasowej włodarz poinformował o wynikach testów przeprowadzonych wśród pracowników sądeckich firm. Można odetchnąć z ulgą. W trakcie konferencji prasowej, która odbyła się wczoraj …
"Jest nadzieja, że region sądecki upora się z koronawirusem " - powiedział wczoraj, w rozmowie z TVP3 Kraków, wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Wczoraj, na terenie Sądecczyzny przybyło 56 ozdrowieńców.

Dzisiaj potwierdzono tam jednak kolejne 53 przypadki zakażeń ( powiat 36, miasto 17). Zmarł 61-letni mieszkaniec powiatu nowosądeckiego.

Zmiany ilości aktywnych zakażeń na Sądecczyźnie w ciągu ostatnich 3 tyg.:

Małopolska [12 sierpnia]

 • zakażonych: 4 937 (+173)
 • zmarło: 83 (+2)
 • wyzdrowiało: 1 952 (+19)
 • aktywnie chorych: 2 892

Ostatnie badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie SARS-CoV-2 u kolejnych 173 osób. To 79 kobiet i 94 mężczyzn, w wieku od 2 miesięcy do 79 lat, z

 • powiatu nowotarskiego (37 osób),
 • powiatu nowosądeckiego (36 osób),
 • Krakowa (33 osoby),
 • Nowego Sącza (17 osób),
 • powiatu bocheńskiego (17 osób),
 • powiatu wielickiego (6 osób),
 • powiatu oświęcimskiego (4 osoby),
 • powiatu tatrzańskiego (4 osoby),
 • powiatu gorlickiego (3 osoby),
 • powiatu myślenickiego (3 osoby),
 • powiatu olkuskiego (3 osoby),
 • powiatu wadowickiego (3 osoby),
 • powiatu brzeskiego (2 osoby),
 • powiatu chrzanowskiego (1 osoba),
 • powiatu krakowskiego (1 osoba),
 • powiatu proszowickiego (1 osoba),
 • powiatu suskiego (1 osoba),
 • powiatu tarnowskiego (1 osoba).

Aktualnie 7 osób jest hospitalizowanych, pozostałe przebywają w izolacji.

Jednocześnie przekazujemy, że otrzymaliśmy z WSSE w Krakowie informację, że we wczorajszym raporcie jedna osoba została omyłkowo przypisana do Krakowa. Prawidłowe miejsce zamieszkania to powiat wielicki - raport skorygowano.

Obecnie w Małopolsce zakażenie koronawirusem zostało potwierdzone u 4937 osób.

Nowe przypadki zakażeń w Małopolsce w ciągu ostatnich 3 tyg.:

Ilość chorujących na Covid-19 w Małopolsce w poszczególnych powiatach:

Zmiany ilości chorujących na Covid-19 w Małopolsce w ciągu ostatnich 3 tyg.:

MUW poinformowało o także śmierci 2 osób:

 • 61-letniego mieszkańca powiatu nowosądeckiego
 • 83-letniego mieszkańca powiatu bocheńskiego,

którzy przebywali w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.

Zmarli mieli choroby współistniejące. Potwierdzono, że przyczyną zgonu był COVID-19. Tym samym w Małopolsce liczba zgonów spowodowanych COVID-19 wynosi 83.

Otrzymaliśmy informację z WSSE w Krakowie o kolejnych 19 ozdrowieńcach z naszego województwa. To 12 kobiet i 7 mężczyzn, w wieku od 1 miesiąca do 83 lat, z:

 • powiatu tarnowskiego (4 osoby),
 • powiatu wadowickiego (4 osoby),
 • Krakowa (3 osoby)
 • powiatu limanowskiego (3 osoby),
 • powiatu nowotarskiego (2 osoby),
 • powiatu dąbrowskiego (1 osoba),
 • powiatu krakowskiego (1 osoba),
 • powiatu bocheńskiego (1 osoba), którzy w większości przebywali w izolacji.

W sumie w Małopolsce mamy 1952 ozdrowieńców.

Informacja MPWIS o sytuacji epidemiologicznej w Małopolsce wg stanu na 12.08.2020 r., godzina 8:00

1. Od początku epidemii łącznie 4 937 zakażonych (nowych 173)

(powiat bocheński: 386, powiat brzeski: 91, powiat chrzanowski: 55, powiat dąbrowski: 31, powiat gorlicki: 86, powiat krakowski: 151, m. Kraków: 808, powiat limanowski: 301, powiat miechowski: 21, powiat myślenicki: 219, powiat nowosądecki: 918, m. Nowy Sącz: 291, powiat nowotarski: 215, powiat olkuski: 28, powiat oświęcimski: 277, powiat proszowicki: 21, powiat suski: 237, powiat tarnowski: 192, m. Tarnów: 51, powiat tatrzański: 178, powiat wadowicki: 183, powiat wielicki: 197)

w tym:

a. aktywnych zakażeń (przypadki jeszcze niewyleczone): 2 892

- osoby hospitalizowane mające wynik dodatni na SARS-CoV-2: 248

 • Szpital Uniwersytecki w Krakowie: 223 
 • Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach: 1 
 • Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego: 13 
 • Szpital w Dąbrowie Tarnowskiej: 5 
 • Szpital MEGREZ Tychy: 1 
 • Szpital kliniczny Nr 6 - Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka - Centrum Urazowe dla Dzieci: 1 
 • Szpital w Łańcucie: 2 
 • Szpital Powiatowy im. dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem: 1 
 • Szpital w Jaśle: 1

- osoby izolowane mające wynik dodatni na SARS-CoV-2: 2 644

b. wyleczeni: 1 952 (nowych 19)

(powiat bocheński: 156, powiat brzeski: 67, powiat chrzanowski: 36, powiat dąbrowski: 17, powiat gorlicki: 14, powiat krakowski: 87, m. Kraków: 327, powiat limanowski: 142, powiat miechowski: 15, powiat myślenicki: 165, powiat nowosądecki: 213, m. Nowy Sącz: 60, powiat nowotarski: 21, powiat olkuski: 14, powiat oświęcimski: 109, powiat proszowicki: 12, powiat suski: 193, powiat tarnowski: 103, m. Tarnów: 16, powiat tatrzański: 9, powiat wadowicki: 51, powiat wielicki: 125)

c. zgony COVID-19: 83

(powiat bocheński: 23 , powiat brzeski: 2, powiat gorlicki: 1, powiat krakowski: 2, m. Kraków: 19, powiat limanowski: 7, powiat nowosądecki: 4, , m. Nowy Sącz: 3, powiat nowotarski: 1, powiat oświęcimski: 6, powiat proszowicki: 2, powiat suski: 1, powiat tarnowski: 4, powiat wadowicki: 3, powiat wielicki: 5)

d. zgony z innych przyczyn niż COVID-19: 10

(powiat bocheński: 7, powiat brzeski: 2, powiat wielicki: 1)

2. Aktualnie osób nadzorowanych (w tym osoby objęte kwarantanną):12845 (ubyło 208)

3. Aktualnie razem osób objętych kwarantanną: 11 972 (ubyło 128)

4. Liczba osób objętych kwarantanną domową na podstawie decyzji PPIS: 7 971 (ubyło 130)

5. Zgony Covid-19 w poszczególnych szpitalach:

a. Szpital Uniwersytecki w Krakowie: 71

b. Szpital SPZOZ w Myślenicach: 1

c. Szpital Powiatowy w Limanowej: 2

d. Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego: 3

e. Szpital Rejonowy w Raciborzu: 1

f. Szpital Specjalistyczny im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu: 1

g. Zgon poza szpitalem: 4  

6. Liczba badań w kierunku SARS-CoV-2 wykonanych w laboratoriach współpracujących z WSSE w Krakowie w ostatnich 24 godzinach: 2 588 (poprzednia doba: 2 562 badań).

7. Laboratoria wykonujące badania w kierunku obecności SARS-CoV-2 RNA w Małopolsce: https://wsse.krakow.pl/page/laboratoria-w-malopolsce-wykazane-przez-mpwis-jakowykonujace-badania-w-kierunku-sars-cov-2/

koronawirus najnowsze informacje

Małopolska - najnowsze informacje