piątek, 8 marca 2019 11:25

4 pory roku z Nordic Walking

Autor Beata Mazurek
4 pory roku z Nordic Walking

Wiosna coraz bliżej – dłuższe dni, więcej promieni słońca – wszystko to sprzyja myślom o aktywniejszym spędzaniu wolnego czasu. Po świąteczno-karnawałowych szaleństwach, również dietetycznych… warto przestawić się na nieco zdrowszy tryb życia.

Wychodzenie z zimowego „otępienia” nie powinno być wykonywane metodą szokową, a jeśli nie taką – sprawdźmy jaki rodzaj ruchu będzie najbardziej wskazany, zarówno dla młodych, jak i tych nieco starszych.

Jest taki rodzaj aktywności, który z roku na rok zyskuje na popularności – łączy umiarkowany, ale efektywny wysiłek fizyczny z przyjemnym spędzaniu czasu w „miłych okolicznościach przyrody”, sprzyja nawiązywaniu nowych znajomości i pozwala na zaczerpnięcie głębszego oddechu – dosłownie i w przenośni.

Te wszystkie cechy wiążą się z Nordic Walking – metodą spacerowania ze specjalnymi kijkami.

Dlaczego Nordic?

Chodzenie z kijkami jako metodę treningową wymyślili fińscy biathloniści, w ten sposób przygotowując się do startów w sezonie zimowym, okazało się, że wiosną, latem, jesienią, chodzenie z kijkami okazuje się bardzo efektywne. Bardzo dobre rezultaty tej metody treningowej okazały się zachętą dla osób nie zajmujących się sportem wyczynowo. Nordic Walking szybko podbił Skandynawię i Europę. Nie inaczej jest w Polsce.

Kluczem do sukcesu „chodzenia z kijkami” okazały się: łatwość treningu, jego rekreacyjność, powszechność – na taką aktywność mogą sobie pozwolić osoby w każdym wieku, zarówno zdrowe, jak i borykające się z różnymi schorzeniami, taniość – sprzęt jest tani, podobnie uczestnictwo w zajęciach-treningach organizowanych przez ośrodki Nordic-Walking, a tych przybywa w całym kraju.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby Nordic Walking uprawiać samodzielnie albo w gronie znajomych, warto jednak wcześniej poznać prawidłową technikę chodzenia i dowiedzieć się jakie kijki są dla nas optymalne. Kijki można kupić w każdym sklepie sportowym, szkółki Nordic Walking w większości dysponują też wypożyczalniami sprzętu.

Rekreacja i terapia

Nordic Walking to nie tylko miła i zdrowa forma aktywnego spędzania wolnego czasu, ale również zalecana przez lekarzy i rehabilitantów forma terapii. Prawidłowy chód z kijkami stymuluje aż ok. 90 proc. mięśni ciała, usprawnia narządy ruchu, sprzyja odchudzaniu, zwiększa sprawność układu krążenia. Nordic Walking polecany jest więc osobom z problemami ortopedycznymi, kardiologicznymi i żywieniowymi. Poprawia działanie układu oddechowego, zmniejsza napięcie mięśniowe – a to wszystko nie w dusznych salach gimnastycznych.

BE ACTIVE - najnowsze informacje