wtorek, 26 lipca 2022 10:51

40. Łemkowska Watra w Zdyni

Autor Patryk Trzaska
40. Łemkowska Watra w Zdyni

W piątek 22 lipca zapłonął symboliczny ogień łemkowskiej Watry w Zdyni (powiat gorlicki). W jubileuszowych obchodach uczestniczyli Starosta Gorlicki Maria Gubała i Wicestarosta Stanisław Kaszyk.

Rozsiani po całym świecie Łemkowie, przyjeżdżają do Zdyni (powiat gorlicki) od 40 lat. Święto kultury łemkowskiej, organizowane corocznie przez Zjednoczenie Łemków, to jedna największych imprez kulturalnych społeczności łemkowskiej.
W piątek uroczystego rozpalenia watry dokonał starosta wydarzenia Michał Markowicz, a jej ogień płonął nieprzerwanie do niedzieli – dnia zakończenia imprezy.

Uderzeniem w dzwon pokoju, który jest wspomnieniem akcji Wisła i przesiedleń Łemków (w bieżącym roku przypada 75 rocznica) rozpoczął się drugi dzień łemkowskiej watry. W uroczystym otwarciu uczestniczyli władyki kościoła prawosławnego i grekokatolickiego, parlamentarzyści, samorządowcy różnego szczebla, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego Ukrainy, delegacje organizacji łemkowskich.

Niezmiernie się cieszę, że zawitaliście tutaj z najodleglejszych zakątków Polski i świata - do gościnnej Zdyni. To świadczy o tym, że przywiązanie do swojej małej ojczyzny jest największą wartością – mówiła do zebranych starosta Maria Gubała. - Ta ziemia doznała wiele cierpienia i ucisku, a na przestrzeni lat wydarzyło się wiele złego. Złym i godnym potępienia była akcja „Wisła” sprzed 75 lat, skierowana m.in. w ludność łemkowską, podczas której wielu straciło życie. Jednak tego umiłowania wolności, które drzemie w każdym „łemku”, nikt nigdy nie zdołał zniszczyć – kontynuowała. - Dziś jednoczy nas wspólna historia - mimo tragicznych wydarzeń z przeszłości - przeplatają się nasze kultury. Pod tym „zdyńskim niebem” jesteśmy jedną wielką rodziną! Znów możemy ze sobą rozmawiać, siedzieć obok siebie i wspólnie się radować. Po latach krzywd, budujemy jedność narodów i przezwyciężamy bolesne, wstydliwe doświadczenia i uprzedzenia przeszłości. Zarówno my jak i Wy – mamy prawo, by czcić pamięć swoich przodków, by odwiedzać miejsca związane z naszą narodową historią i zachowywać bogactwo swojej kultury.

Starosta nawiązała również do wojny na Ukrainie, rosyjskich zbrodni dokonywanych na ludności cywilnej, grabieży mienia oraz dziękowała wszystkim, którzy zaangażowali się w pomoc uchodźcom wojennym, szczególnie na ziemi gorlickiej. Na zakończenie wystąpienia życzyła słuchaczom: Niechaj ta, 40-ta, jak i kolejne Watry służą obecnym i przyszłym pokoleniom – mieszkańcom tej pięknej ziemi - jako dowód ważnych wartości, które powstają na styku kultur ludzkich. Życzę wszystkim Państwu dobrze spędzonego czasu, wspaniałych spotkań pełnych wzruszeń, wspomnień przy watrze, dobra i pokoju.

Trzydniowy program imprezy był niezwykle bogaty. Na scenie wystąpiły dziesiątki wykonawców muzyki nie tylko ludowej i folkowej ale również jazzowej i rockowej.

W piątkowy wieczór odbył się wyjątkowy koncert „Watra solidarna z Ukrainą”, wśród wykonawców znaleźli się Julia Doszna, Natalija Krynyczanka i zespół Ruty Uwite.

Koncertom towarzyszyły spotkania autorskie w ramach „Przestrzeni słowa”, XXVI spartakiada sportowa, Watroczka z konkursami plastycznymi dla najmłodszych oraz warsztaty i prezentacje rękodzieła artystycznego.

40. edycja Święta Kultury Łemkowskiej „Łemkowska Watra” została zorganizowana przy wsparciu finansowym Powiatu Gorlickiego.

inf. Powiat Gorlicki

Foto Józef Augustyn/UMWM

Gorlice - najnowsze informacje

Rozrywka