Powiat Brzeski rozpoczął realizację kolejnego ważnego przedsięwzięcia edukacyjnego pn. „Wsparcie infrastruktury kształcenia zawodowego w szkołach ponadpodstawowych powiatu brzeskiego”, które współfinansowane jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach działania „Infrastruktura kształcenia zawodowego”. Umowa o dofinansowanie została podpisana 3 kwietnia, a Instytucją Pośredniczącą w tym działaniu jest Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości w Krakowie.
Projekt będzie realizowany w trzech szkołach prowadzących kształcenie zawodowe na terenie powiatu brzeskiego, tj. w Zespole Szkół w Czchowie, w Zespole Szkół Technicznych i Branżowych w Brzesku oraz w Technikum im. J. Piłsudskiego w Brzesku. Zakłada modernizację bazy dydaktycznej dla praktycznej nauki zawodów m.in poprzez zakup wyposażenia do pracowni i warsztatów zawodowych, roboty budowlane, a także wsparcie procesu tworzenia warunków pełnej dostępności obiektów dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Doposażonych i wyremontowanych zostanie 18 pracowni dedykowanych najbardziej wziętym branżom na rynku pracy, tj. mechatroniki pojazdowej, programowania urządzeń, budowlanej, gastronomicznej, sieci komputerowych, ślusarskiej – w Zespole Szkół Technicznych i Branżowych im. Bohaterów Westerplatte w Brzesku, ekonomicznej, grafiki i multimediów, reklamy, logistycznej, sieci komputerowych, montażu urządzeń techniki komputerowej, ochrony środowiska i gospodarowania odpadami oraz studiu fotograficznym – w Technikum im. Józefa Piłsudskiego w Brzesku, a także informatycznej, druku 3D, ekonomicznej i gastronomicznej – w Zespole Szkół w Czchowie.
Ciąg dalszy pod galerią zdjęć



Ponadto projekt zakłada stworzenie w każdej ze szkół pokoju wyciszeń, czyli miejsca dla osób doświadczających nadwrażliwości sensorycznej oraz z trudnościami w radzeniu sobie ze zbyt dużą ilością bodźców. Pomieszczenia te będą tak zaprojektowane i urządzone, by spełniać wszystkie normy związane z zapewnieniem pełnej dostępności dla osób z niepełnosprawnościami i specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Oprócz zagwarantowania odpowiednich warunków do nauki i praktyki dla uczniów poszczególnych branż, do pakietu wsparcia dołączono szkolenia i kursy dla kadry pedagogicznej z Technikum w Brzesku oraz wizytę zawodoznawczą dla nauczycieli kształcących w branży gastronomicznej w Zespole Szkół w Czchowie.
Dzięki temu przedsięwzięciu powiat uzyska placówki dydaktyczne, w których uczniowie mogą rozwijać swoje talenty i potencjał, a zdobywając kwalifikacje zawodowe, będą wspierać zrównoważony rozwój regionu. Ponadto przyczyni się to do poprawy równego dostępu do wysokiej jakości usług sprzyjających włączeniu społecznemu w zakresie kształcenia, szkoleń i uczenia się przez całe życie poprzez rozwój łatwo dostępnej infrastruktury. Całkowita wartość projektu wynosi 5,6 mln złotych, w tym wkład własny powiatu brzeskiego stanowi 15% jego wartości, czyli nieco ponad 840 tys. złotych.
Sala Doświadczania Świata w SOSW w Złotej
Dzięki wsparciu finansowemu powiatu brzeskiego, zaangażowaniu Rady Rodziców i Stowarzyszenia „W Stronę Tęczy” oraz przy współpracy z Fundacją CANPACK w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Złotej powstały dwie sale terapeutyczne – Sala Doświadczania Świata i Sala Rehabilitacyjna.
Pierwsza z nich – Biała Sala Snoezelen (terapia wielozmysłowa), to niezwykle wyciszająca i relaksująca przestrzeń, specjalnie zaprojektowana do terapii, która ma za zadanie stymulowanie zmysłów podopiecznych w sposób kontrolowany i bezpieczny. Dzięki białemu, neutralnemu wystrojowi w połączeniu z wieloma rodzajami oświetlenia służyć będzie zarówno do relaksacji i odprężenia, jak i pobudzania kreatywności i stymulowania wyobraźni. Terapia dobierana jest indywidualnie do potrzeb dziecka, aby mogło ono w bezpiecznej i wygodnej przestrzeni budować poczucie własnej wartości i zaufania, zwiększając jednocześnie umiejętności komunikacyjne. Terapia Snoezelen poprzez dostarczanie zróżnicowanych bodźców sensorycznych – m.in. muzyka, efekty świetlne, obrazy i łagodne wibracje – pobudza zmysły do działania, stanowiąc ważny element w procesie rozwoju każdego dziecka.
Ciąg dalszy pod galerią zdjęć




Sala Doświadczania Świata w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Złotej wykorzystywana w terapii Snoezelen jest jedną z nielicznych sal w Małopolsce wyposażonych na tak wysokim poziomie. Terapeuci SOSW ukończyli już kurs dający kwalifikacje do prowadzenia zajęć w tej sali. Wkrótce ta wyjątkowa przestrzeń otrzyma Certyfikat Polskiego Towarzystwa Snoezelen (ISNA-MSE Polska).
inf. i fot. Powiat Brzeski