Tylko jednego kwietniowego dnia mieszkańcy gminy Brzesko mogli uczestniczyć w dwóch edukacyjnych akcjach ekologicznych, których współorganizatorem był Urząd Miejski. Na brzeskim rynku realizowany był projekt będący podsumowaniem Małopolskich Dni dla Klimatu, a w północnej części miasta miała miejsce akcja EcoHeroes 2025.
Drzewa dla klimatu
Na brzeskim Rynku zorganizowana została akcja pod hasłem „IV Małopolski Dzień Klimatu”. Na zainteresowanych czekały sadzonki drzew i krzewów. Każdy, kto przyniósł minimum 20 zużytych baterii otrzymał jedną sadzonkę „Drzewa dla Klimatu”. Były wśród nich drzewa leśne, ozdobne i owocowe. Główny organizator przedsięwzięcia, czyli Województwo Małopolskie, dostarczyło 200 sztuk, dodatkowo Urząd Miejski w Brzesku przekazał 200 sadzonek lawendy. Patronat nad wydarzeniem sprawowali wicemarszałek Ryszard Pagacz, starosta brzeski Andrzej Potępa oraz burmistrz Brzeska Tomasz Latocha.
Na terenie powiatu brzeskiego akcja odbyła się drugi raz z rzędu, po raz pierwszy z udziałem brzeskiego samorządu, który prowadzi szereg systematycznych profilaktycznych i edukacyjnych działań w zakresie ekologii. Nawiązując do wydarzenia, warto przypomnieć, że w Brzesku aktualnie funkcjonują trzy Punkty Elektroodpadów – przy placu Żwirki i Wigury, na terenie systematycznie rozbudowywanego parku rekreacyjnego położonego pomiędzy osiedlami Jagiełły i Ogrodowa oraz w Ogródku Jordanowskim, przy alejce biegnącej od strony ulicy Legionów Piłsudskiego. Każdy z tych punktów przeznaczony jest do zbiórki zużytych baterii, żarówek, płyt kompaktowych, tonerów, ładowarek i innych tego typu przedmiotów. Elektroodpady można dostarczać także do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów znajdującego się przy ulicy Przemysłowej, na terenie bazy Brzeskich Zakładów Komunalnych.

EcoHeroes 2025
Zebraniem pół tony odpadów zakończyła się plenerowa akcja sprzątania zorganizowana w Brzesku po raz trzeci pod szyldem EcoHeroes. Uporządkowano teren gminnego parku wypoczynku i rekreacji wraz z tężnią, obszar pomiędzy osiedlami Kościuszki-Ogrodowa i Jagiełły oraz ulice Jasną, Gajową, Szczepanowską (od strony lasu) oraz Biznesową.
W akcji wzięło udział piętnaście osób – pracowników Wydziału Ochrony Środowiska oraz Wydziału Strategii i Rozwoju Urzędu Miejskiego, Miejskiego Ośrodka Kultury i firmy Violko, której właściciele - Wioleta i Tomasz Sachajko prowadzą brzeską restaurację McDonald's. Wolontariuszy wsparła również przewodnicząca osiedla Kościuszki-Ogrodowa Renata Kornaś-Wnęk. Obsługą i transportem zajęli się pracownicy Brzeskich Zakładów Komunalnych. Po zakończeniu działań wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na poczęstunek - oczywiście do McDonald's.
Brzesko w wielkie sprzątanie włączyło się po raz trzeci. Podczas pierwszej akcji w kwietniu ubiegłego roku zebrano 1 140 kg, sześć miesięcy później 960 kg. Doliczając tegoroczne 500 kg otrzymujemy ponad 2,5 tony śmieci. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż za każdym razem wynik jest niższy, co w tym przypadku należy traktować jako informację pozytywną.
- Tereny, które co pół roku porządkujemy, w dużej części są zawsze te same, ale muszę przyznać, że widać dużą poprawę. Śmieci za każdym razem jest znacznie mniej, a to oznacza, że nasze działania trafiają do świadomości i wyobraźnie mieszkańców – podsumowuje dyrektor Wydziału Strategii i Rozwoju UM Barbara Kuczek, która zwraca jednak uwagę na inny problem: również brała udział w sprzątaniu. Zwraca ona równocześnie uwagę na inny problem: – Większość naszych „zbiorów” to odpady domowe. Trafiamy na pampersy, obierki, resztki z kuchni, nawet zużyty żwirek dla kota. Każdego dnia miejskie kosze są przepełniane właśnie takimi śmieciami. A przecież nie do tego powinny służyć. Wymarzony wydaje się scenariusz, w którym wynik akcji wyniesie zero kilogramów.
inf. i fot. UM w Brzesku