środa, 6 lipca 2022 13:17

Będzie w końcu taniej na A4? Adamczyk: Państwo przejmie kontrolę...

Autor Patryk Trzaska
Będzie w końcu taniej na A4? Adamczyk: Państwo przejmie kontrolę...

Andrzej Adamczyk był dzisiaj (06.07) gościem porannej rozmowy w Radiu Kraków. Minister infrastruktury był pytany m.in. o autostradę A4, a dokładnie jej odcinek na linii Kraków - Katowice i wciąż rosnące ceny korzystania z niej dla kierowców. Minister zapewnił, że już niedługo problem się skończy, ponieważ Państwo przejmie kontrolę nad tym odcinkiem.

Autostrada A4, a dokładnie jej odcinek łączący stolicę Małopolski ze stolicą województwa śląskiego cieszy się sporą popularnością, ale także wywołuje ogromne emocje. Od lat jesteśmy świadkami rosnących cen przejazdu A4 z Krakowa do Katowic. W poniedziałek ponownie podwyższono ceny, tym razem z 24 do 26 złotych i to tylko w przypadku samochodów osobowych. Kierowcy większych pojazdów muszą się liczyć z jeszcze większym kosztem.

O rosnące ceny opłat za przejazd odcinkiem A4 Kraków - Katowice był pytany w Radiu Kraków Andrzej Adamczyk. – Zawsze mówiło się o drożyźnie na tej autostradzie. A dlaczego jest taka droga? Na to pytanie powinny odpowiedzieć te osoby, które w latach 90. w imieniu polskiego rządu, jak dobrze kojarzę, był to rząd Sojuszu Lewicy Demokratycznej, podpisały umowę koncesyjną, 30-letnią, która zagwarantowała możliwości podnoszenia opłat za przejazd autostradą A4 praktycznie bez zabezpieczeń ze strony Państwa, bez możliwości ograniczeń – mówił minister infrastruktury.

Jak się okazuje, problem z regularnym podnoszeniem cen może się skończyć. – Przewiduję, że nie będziemy przedłużali tej koncesji, przewiduję, że nie będziemy ogłaszali przetargu na kolejną koncesję. A do 2027 roku niestety, ale musimy akceptować te warunki umowy, które są niewzruszalne. Robiliśmy wszystko, aby tę sytuację zmienić, ale niestety zapisy umowy są sztywne, twarde i nie możemy z kolei narażać Państwa polskiego na bardzo duże straty i kary związane z naruszeniem umowy - zaznaczył Adamczyk.

W późniejszej części rozmowy minister infrastruktury przyznał wprost, że są plany, aby po wygaśniecie koncesji w 2027 roku Państwo, przejęło kontrolę nad odcinkiem autostrady A4 na linii Kraków - Katowice i wprowadziło stałe ceny za przejazd. - Państwo polskie przejmie odpowiedzialność za zarządzanie, administrowanie autostrady A4 między Katowicami a Krakowem. Mam nadzieję, że opłaty na autostradzie A4 między Katowicami a Krakowem będą na tyle niskie, że będą zachęcały po 2027 roku kierowców do korzystania z tej autostrady zamiast z dróg alternatywnych, takich jak Kraków, Olkusz, Dąbrowa Górnicza, jak 79, Kraków, Krzeszowice, Trzebinia, Jaworzno, jak droga numer 44 Kraków Skawina i dalej na zachód – podkreślał Andrzej Adamczyk.

Na efekt zapowiadanych zmian przyjdzie nam poczekać jednak do 2027 roku, kiedy to wygaśnie obecnie obowiązująca umowa koncesyjna.

źródło: Radio Kraków

fot. GDDKiA

Kraków

Kraków - najnowsze informacje