środa, 11 marca 2020 11:41

Apel Burmistrza Gminy i Miasta Proszowice do mieszkańców

Autor Manuel Langer
Apel Burmistrza Gminy i Miasta Proszowice do mieszkańców

Burmistrz Grzegorz Cichy wystosował dziś apel do wszystkich mieszkańców:

"Drodzy Seniorzy!

Osoby z obniżoną odpornością oraz ich opiekunowie!

W  związku z rosnącym zagrożeniem epidemią wirusa SARS-CoV-2 (koronawirus)  w Polsce zwracam się do Was z prośbą o możliwe ograniczenie przebywania  w miejscach publicznych. Duże skupiska ludzi sprzyjają  rozprzestrzenianiu się koronawirusa i innych wirusów przenoszonych drogą  kropelkową, dlatego apeluję o możliwe ograniczenie przebywania  w miejscach publicznych, gdzie mogą się Państwo zarazić.

Proszę  o zastąpienie bezpośrednich kontaktów osobistych, rozmowami  telefonicznymi, komunikowanie się przez internet i innymi metodami.

Seniorzy!  Poproście o pomoc w codziennych czynnościach takich jak zakupy,  zaopatrzenie w leki, załatwianie spraw urzędowych i pocztowych, członków  rodziny, sąsiadów.

Nie bójcie się Państwo o taką pomoc poprosić.

Występujący  w Polsce i na świecie koronowirus, zagraża życiu i zdrowiu zwłaszcza  osób starszych. Osoby zainfekowane wirusem, a jeszcze niemające objawów  choroby mogą przez kilka dni zarażać osoby ze swego otoczenia, ponieważ  koronowirus objawia się od 1 do 14 dni od zakażenia.

Najczęściej  występującymi objawami choroby COVID-19, wywołanej przez koronawirus  SARS-CoV-2, są: gorączka, męczący kaszel, uczucie duszności oraz  problemy z oddychaniem. Czasem pojawiają się też bóle mięśniowe.

W  poważniejszych przypadkach rozwija się ciężkie zapalenie płuc, zespół  ostrej niewydolności oddechowej, posocznica i wstrząs septyczny, które  mogą prowadzić do śmierci pacjenta.

Proszę o rozsądne zachowanie,  nie lekceważenie zagrożenia w wyniku, którego na zapalenie płuc i inne  powikłania zmarło już kilka tysięcy osób.

Wierzę, że ludzka solidarność i wrażliwość pozwoli nam przetrwać ten trudny czas walki z wirusem".

Burmistrz Gminy i Miasta Proszowice
Grzegorz Cichy

koronawirus najnowsze informacje

Proszowice - najnowsze informacje