piątek, 29 grudnia 2023 12:10

Arcymistrz szachowy z Wieliczki rywalizuje w Mistrzostwach Świata. Znamy wynik Jana Krzysztofa Dudy

Autor Patryk Trzaska
Arcymistrz szachowy z Wieliczki rywalizuje w Mistrzostwach Świata. Znamy wynik Jana Krzysztofa Dudy

Arcymistrz szachowy z Wieliczki, Jan Krzysztof Duda zajął 45 miejsce w rozgrywkach Mistrzostw Świata FIDE w Szachach Szybkich 2023. Zwycięzcą został arcymistrz z Norwegii Magnus Carlsen, dla którego to piąty triumf w tych rozgrywkach w karierze.

Prestiżowa impreza, jaką są Mistrzostwa Świata FIDE, odbywa się w tym roku w Samarkandzie (Uzbekistan). Zawodnicy i zawodniczki rywalizację toczyli w Szachach Szybkich i Błyskawicznych, a w kadrze Polski znalazł się arcymistrz z Wieliczki, Jan Krzysztof Duda, który dwa lata temu w Warszawie wywalczył srebrny medal w szachach błyskawicznych, przegrywając w w barażu z Francuzem Maxime’em Vachier-Lagrave 1:2 (2).

Podczas tegorocznej rywalizacji w szachach szybkich, zdecydowanie apetyt naszego arcymistrza był zdecydowanie większy od ostatecznego rezultatu. Pomimo bardzo dobrego ostatnia dnia rozgrywek, w którym pokonał Hindusa Venkatesha Pranavea, grających pod flagą FIDE Rosjanina Igora Łysego i Władisława Kowalowego oraz zremisował z Serbem Aleksandarem Indjicem, ostatecznie pochodzący z Wieliczki szachista zajął ostatecznie 45 miejsce w rozgrywkach.

Zwycięzcą całych rozgrywek został arcymistrz z Norwegii Magnus Carlsen, dla którego to piąty triumf w tych rozgrywkach w karierze. Wcześniej był najlepszy w 2014 roku w Dubaju, w 2015 w Berlinie, 2019 w Moskwie i przed rokiem w Ałmatach.

Przed Janem Krzysztofem Dudą oraz pozostałymi reprezentantami Polski jeszcze rywalizacja w szachach błyskawicznych.

fot. Głos24

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka