piątek, 29 listopada 2024 11:33, aktualizacja 4 dni temu

Artur Kozioł na konferencji w Watykanie: Nigdy nie sądziłem, że będę musiał walczyć z pomówieniami

Autor Artykuł sponsorowany
Artur Kozioł na konferencji w Watykanie: Nigdy nie sądziłem, że będę musiał walczyć z pomówieniami

- Nigdy nie sądziłem, że współorganizując jedną z największych wydarzeń na świecie jakim są Światowe Dni Młodzieży, będę musiał walczyć z pomówieniami, kłamliwymi informacjami. Dziś, żyjemy w czasach - o czym wszyscy dobrze wiemy i zdajemy sobie z tego sprawę - poprzez działania w internecie zostało zniszczonych wiele osób - powiedział Artu Kozioł. Przewodniczący Rady Miejskiej w Wieliczce uczestniczył w konferencji World Changers Ethical & Innovation Summit na Uniwersytecie Laterańskim w Watykanie.

Artur Kozioł Przewodniczący Rady Miejskiej w Wieliczce uczestniczył w konferencji World Changers Ethical & Innovation Summit na Uniwersytecie Laterańskim w Watykanie. Szczyt ten zgromadził wizjonerskich liderów, badaczy i innowatorów w różnorodnych branżach społecznych, w celu wspierania etycznych i zrównoważonych zmian kształtujących przyszłość społeczeństw i całego świata.

Konferencję otworzyli: prof. dr Gabriele Pao-Pei Andreoli - pomysłodawca i organizator konferencji oraz arcybiskup Alfonso Amarante - rektor Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego.

World Changers Ethical & Innovation Summit na Uniwersytecie Laterańskim w Watykanie/ fot. arch. pryw. Artura Kozioła

Jednym z głównych tematów konferencji był pokój na świecie a zwłaszcza w Ukrainie. Wiele mówiono o szczególnym dramacie kobiet i dzieci w czasie wojny oraz o konieczności wsparcia i pomocy ze strony demokratycznego świata. Dyskutowano także o nowych technologiach i zagrożeniach współczesnego świata, takich jak korupcja, hejt, sprawiedliwość, prawo do obrony.

Artur Kozioł, członek zarządu ruchu samorządowego Tak! Dla Polski, były wieloletni burmistrz Wieliczki, Przewodniczący Rady Miejskiej w Wieliczce i Sekretarz Powiatu Wielickiego, został poproszony o włączenie się w panel dotyczący zagrożeń w dzisiejszym wirtualnym świecie dla jednostki, działań wbrew zasad sprawiedliwości, korupcji, hejtu, pomówień.

Artur Kozioł na konferencji w Watykanie / fot. arch. pryw. Artura Kozioła

Oto jego wystąpienie:

Strategia walki z korupcją.

Nowa energia do walki z korupcją.

Gdy nasz przyjaciel Gabriel wysłał mi temat mojego dzisiejszego wystąpienia byłem jeszcze bardziej zaskoczony niż w momencie, w którym poznaliśmy się, czyli podczas wizyty u Ojca Świętego Franciszka. Jak już wspólnie zauważyliśmy nasza przyjaźń oparta jest na ogromnym  zaufaniu.

Temat mojego to wystąpienia: Nowa energia, nowe paliwo do walki z korupcją. Widzieliśmy już wszyscy tyle obszarów prawnych, przepisów, procedur postępowań dotyczących walki ze zjawiskiem korupcji. Spotykaliśmy wielu specjalistów, przedstawicieli organizacji i służb odpowiedzialnych za ten obszar. Dziś również podczas konferencji prezentowane są autorskie metody i indywidualne spojrzenia na ten ogromny problem. Wszyscy podkreślają jak ważna jest skuteczność.

Szanowni Państwo, jeżeli pozwolicie to dziś nie będę mówił o budowaniu kolejnego modelu walki w obszarze korupcji. Mam swój powód i myśl. Muszę powiedzieć, że w tym obszarze ciągłej walki już trochę boję się paraliżu relacji społecznych i gospodarczych w poszczególnych kontaktach krajowych i międzynarodowych. Dlatego pozwolicie, że dziś - podczas naszej konferencji w Watykanie – trochę obrócę nasze spojrzenie na to zjawisko.

Na wstępie użyłem słowo „zaufanie”. To bardzo dobre słowo na początek naszej rozmowy. Słowo, które szczególnie w tym miejscu, w Akademii Papieskiej jest bardzo dobrze zrozumiałe i interpretowane. Czy powstałby najsilniejszy zespół, dwunastu ludzi, zespół międzyludzki gdyby nie było zaufania? Czy powstałoby to miejsce gdyby nie było  wspólnej pracy dwunastu ludzi? Proszę, podkreślmy to dziś bardzo mocno. Korupcja nie może zniszczyć zaufania. Jeżeli tak się stanie to stracimy: poszukiwanie celów, relacje społeczne, motywacje, wartości zespołowe, siłę organizacji zawodowej i społecznej.

Osiemnaście lat byłem burmistrzem miasta, w którym co roku przybywa tysiąc nowych mieszkańców i odwiedza to miejsce 1,5 mln turystów rocznie. Wspaniałe miejsce, ale w tym miejscu doświadczyłem również innego zachowania. To słowo „korupcja” może również współcześnie stać się niszczycielskie i stać zjawiskiem pomówień, oczerniania, zniesławiania. Proszę być ostrożnym w swoich ocenach, gdyż nieuzasadnione diagnozowanie korupcji  może sparaliżować każdą organizację. Proces prostowania nieuzasadnionych podejrzeń jest często w organizacji bardzo trudny, a skutki bywają nieodwracalne. Znów powraca słowo „zaufanie” bądź „utrata zaufania”.

Nigdy nie sądziłem, że współorganizując jedną z największych wydarzeń na świecie jakim są Światowe Dni Młodzieży, będę musiał walczyć z pomówieniami, kłamliwymi informacjami. Dziś, żyjemy w czasach - o czym wszyscy dobrze wiemy i zdajemy sobie z tego sprawę - poprzez działania w internecie zostało zniszczonych wiele osób. Kilka lat temu największym problemem była tzw. „plotka”  czyli wielokrotne powtarzane nieprawdziwe informacje. Dzisiaj, jeden nieprawdziwy „wpis” w sieci i następnie wielokrotnie powielany staje się niszczycielski dla jego adresata. Ile to już osób zostało „uśmierconych” w sieci a w rzeczywistości żyją w zdrowiu i szczęściu?

Żeby zrozumieć jaka jest siła przekazu internetowego to wystarczy wsiąść tu w Rzymie do metra, autobusu i zobaczyć, że nikt nie patrzy sobie w twarz. Wszyscy mamy skierowany wzrok na mały ekranik. To jest niebezpieczna sytuacja. Tej sytuacji nie zmienimy z dnia na dzień. Musimy budować przekaz pozytywny, energię zadań projektowych, energię stawiania sobie konkretnych celów. Umiemy zarządzać organizacjami to musimy nauczyć się zarządzać obszarami takimi jak Pokój, Ekologia,  Kultura Międzynarodowa, Społeczeństwo. Te obszary nie są już zjawiskami, ale stają się modelami zarządczymi, pracą projektową w wymiarze globalnym, ale również w spojrzeniu lokalnym.

Nasz Kongres w tym szczególnym miejscu jest konkretnym projektem. Spróbujmy podnieść głowę. Budujmy zaufanie między sobą, między organizacjami, zaufanie zawodowe, zaufanie międzynarodowe.

fot. arch. pryw. Artura Kozioła

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka