poniedziałek, 12 lutego 2024 10:10

Ważna informacja dla rozpoczynających ferie. Na tę górę lepiej się nie wybierać

Autor Karolina Kurando
Ważna informacja dla rozpoczynających ferie. Na tę górę lepiej się nie wybierać

W niedzielę, 11 lutego, Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ogłosiło stopień zagrożenia lawinowego na Babiej Górze.

GOPR ogłosiło stopień zagrożenia lawinowego na Babiej Górze. Jest to ważna informacja zwłaszcza ze względu na właśnie rozpoczynające się w Małopolsce ferie.

Zagrożenie lawinowe

Od wczoraj, 11 lutego, na Babiej Górze obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Jest to zagrożenie niskie, lecz należy zwrócić na nie uwagę przy snuciu ewentualnych planów związanych z górskimi wycieczkami. Tym bardziej, że dzisiaj, 12 lutego, w Małopolsce rozpoczynają się ferie, a Babia Góra jest częstym punktem rodzinnych wycieczek i zimowych aktywności.

Mokry śnieg

Jak podaje GOPR, zagrożenie wynika z osłabienia pokrywy śnieżnej, spowodowanego wzrostem temperatury lub opadami.

— Niskie zagrożenie występuje na bardzo stromych stokach, dotyczy głównie żlebów, zagłębień terenowych oraz miejsc za przełamaniami terenu przede wszystkim po północnej stronie masywu. W niższych partiach, przede wszystkim w okolicach i poniżej górnej granicy lasu nadal śnieg mokry, przepadający. Duża zmienność lokalna pokrywy śnieżnej, wzrost wraz ze wzrostem wysokości. Na części obszaru pokrywa stabilizowana przez wystającą roślinność – czytamy w komunikacie GOPR-u.

Komunikat obowiązuje do ogłoszenia kolejnego.

Przypominamy, że wczoraj lawina śnieżna zeszła w Tatrach, na często uczęszczanej trasie do Morskiego Oka. Prosimy o zachowanie ostrożności przy planowaniu górskich aktywności.

Uwaga! Na drodze do Morskiego Oka możliwa lawina wtórna
W Tatrach obowiązuje drugi umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego, również na drodze do Morskiego Oka, gdzie w ostatnich dniach zeszła lawina

Źródło zdjęcia głównego: Pudelek/Wikipedia

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka