wtorek, 28 marca 2023 14:07

Badanie osteoporozy - zbadaj swoje kości w Krzeszowicach

Autor Artykuł zewnętrzny
Badanie osteoporozy - zbadaj swoje kości w Krzeszowicach

04 kwietnia 2023 –Krzeszowickie Centrum Zdrowia ul. Legionów polskich 30 w Krzeszowicach
Mobilna pracownia densytometryczna – OSTEOBUS
Zapisy telefonicznie 512 351 600.
Cena jednego badania wynosi 45 złotych

Diagnostykę przeprowadzi personel MD Multi Diagnostica z Krakowa.
Nie jest wymagane skierowanie od lekarza!

Osteoporoza  jest chorobą dotykającą coraz większej liczby osób w naszym kraju.  Cierpi na nią około 2,7 miliona ludzi. Rozwija się bezobjawowo. Powoduje  zmiany w strukturze kości, przez co są coraz słabsze oraz bardziej  podatne na złamania. Najczęściej zapadają na nią kobiety po menopauzie.  Według statystyk na osteoporozę choruje co trzecia kobieta po 50 roku  życia. Nie jest to jednak wyłącznie choroba kobiet - zapadają na nią  również mężczyźni, a także osoby młode. W osteobusie powinny zbadać się  także osoby palące papierosy, pijące duże ilości kawy, alkoholu, ale  również spożywające zbyt mało przetworów mlecznych.

Densytometria  jest podstawowym badaniem, które umożliwia rozpoznanie osteoporozy,  również w jej stadium bezobjawowym, czyli przed złamaniem kości, czy  kręgosłupa. Metoda ta precyzyjnie mierzy masę kostną - z dokładnością do  1%. Jest to rodzaj badania wykorzystującego niewielkie dawki promienia  rentgenowskiego. O wiele niższe niż przy klasycznym zdjęciu  rentgenowskim klatki piersiowej, czy kości. Eksperci podkreślają, iż  wyniki mogą sygnalizować konieczność uzupełnienia witaminy D3 oraz  wapnia w diecie.

Badanie  jest bezbolesne. Polega na radiologicznym pomiarze tkanki kostnej z  kręgosłupa lędźwiowego lub szyjki kości udowej. Nie trzeba się do niego  przygotowywać. Trwa zaledwie kilka minut. Konieczne jest jedynie zdjęcie  biżuterii oraz metalowych elementów. Przeciwwskazaniem do  przeprowadzenia pomiaru jest ciąża.

ZAPRASZAMY NA BADANIA.

Powiat krakowski

Powiat krakowski - najnowsze informacje