poniedziałek, 26 lipca 2021 09:33

Baza Isofix Maxi Cosi do fotelików samochodowych czy montaż na pasy – co lepsze?

Autor Artykuł sponsorowany
Baza Isofix Maxi Cosi do fotelików samochodowych czy montaż na pasy – co lepsze?

Foteliki samochodowe dla dzieci zwykle można montować na dwa sposoby. Pierwszy z nich, który daje się stosować w każdym pojeździe, to montaż za pomocą pasów bezpieczeństwa znajdujących się w aucie. Drugi wymaga by samochód był wyposażony w specjalne zaczepy. Nie posiadają ich jednak wszystkie modele aut, szczególnie te ze starszych roczników. Przed zakupem odpowiedniego fotelika warto zatem zwrócić uwagę, czy konkretny pojazd umożliwia mocowanie fotelika na system ISOFIX.

Maxi-Cosi w swojej ofercie posiada 4 bazy samochodowe z systemem ISOFIX, mianowicie: FamilyFix3, Tinca, FamilyFix i EasyFix. Wszystkie z nich pasują do fotelików 0-13 oraz 0-18 kg. Ich głównymi atutami są szybki montaż i wyższy poziom bezpieczeństwa niż przy mocowaniu za pomocą pasów samochodowych. Niektóre modele nosidełek i fotelików można kupić w zestawie z bazą, zwykle jednak trzeba je dokupić oddzielnie.

Foteliki Maxi-Cosi – montaż za pomocą pasów

Montowanie fotelika za pomocą pasów nie jest skomplikowane, jednak zdecydowanie bardziej wymagające i czasochłonne niż w przypadku korzystania z bazy ISOFIX. Trzeba bowiem pamiętać o kilku istotnych aspektach. Po pierwsze pasy bezpieczeństwa nie mogą być skręcone wokół własnej osi. Po drugie nie można dopuścić do ich zaginania się przez niewystarczający naciąg. Ponadto muszą być precyzyjnie poprowadzone wokół siedziska, zgodnie z zaleceniami w instrukcji.

Baza ISOFIX Maxi-Cosi – opis techniczny

Na system ISOFIX składają się dwie klamry wbudowane w dolną część podstawy bazy. Gdy fotelik zostanie już prawidłowo ustawiony na kanapie, to znaczy jego plecy będą ściśle przylegać do oparcia, klamry łączy się z uchwytami znajdującymi się w ramie auta. Często są one ukryte pod zaślepkami.

System ISOFIX to nowoczesny sposób montażu fotelika, powstały aby minimalizować ryzyko popełnienia błędów podczas jego instalacji w pojeździe.

Każda baza Isofix Maxi-Cosi jest wyposażona w nogę stabilizującą, łączącą bazę z podłogą pojazdu. Ma ona za zadanie dodatkowo stabilizować fotelik podczas jazdy i w razie ewentualnej kolizji. Dzięki użyciu najnowszych technologii może bowiem pochłonąć nadmierną energię powstałą w wyniku uderzenia, zanim ta dotrze do dziecka. Jest niezbędna w bazach z możliwością ustawiania fotelików tyłem do kierunku jazdy.

Wygodne rozwiązanie zastosowane w bazach Maxi-Cosi stanowi panel z sygnalizacją świetlną, na którym znajdują się kontrolki informujące, czy fotelik prawidłowo został zamontowany.

Najważniejsze funkcje

Do najważniejszych funkcji baz ISOFIX od producenta Maxi-Cosi należą zwiększenie bezpieczeństwa, o czym świadczą wysokie oceny z niezależnych testów zderzeniowych oraz skrócenie czasu instalacji, która trwa około kilku sekund. Wystarczy bowiem zainstalować fotelik w bazie, lekko go dociskając. Ponadto baza ISOFIX wraz z nogą stabilizującą minimalizuje ruchy fotelika w czasie jazdy.

Rodzaje baz samochodowych

Każda oferowana przez markę Maxi-Cosi baza ISOFIX wyróżnia się czymś na tle pozostałych. I tak na przykład baza ISOFIX FamilyFix3 spełnia wymogi europejskiej normy i-Size, wbudowany system Click&Go umożliwia natomiast jej szybki montaż. Baza ISOFIX FamilyFix jako jedyna posiada aż pięciostopniową regulację kąta nachylenia oparcia fotelika. Baza ISOFIX Tinca wyróżnia się tymi samymi funkcjami co model FamilyFix3, jednak została dopasowana jedynie do nosidełka Tinca Maxi-Cosi 0-13 kg. Ostania baza ISOFIX EasyFix, dedykowana fotelikowi CabrioFix 0-13 kg, jako jedyna z baz oferowanych przez producenta Maxi-Cosi umożliwia jej instalację w pojeździe bez wbudowanego systemu ISOFIX. Została bowiem wyposażona w klamry, przez które należy przeprowadzić samochodowy pas bezpieczeństwa stabilizujący konstrukcję. Jednocześnie model EasyFix posiada uchwyty ISOFIX.

Baza ISOFIX Maxi-Cosi czy montaż na pasy – co wybrać?

Baza ISOFIX to rozwiązanie posiadające wiele zalet, którymi nie dysponuje drugi sposób montażu. Mocowanie za pomocą samochodowych pasów bezpieczeństwa nie zapewnia bowiem takiej ochrony i stabilizacji podczas jazdy, jak nowoczesny system ISOFIX. Ponadto przed każdą podróżą wymaga ponownej, precyzyjnej, a tym samym czasochłonnej instalacji.

Warto zwrócić też uwagę, że modele dedykowane jednocześnie do fotelików 0-13 i 0-18 kg, umożliwiają korzystanie z bazy przez 4 lata. Jest to zdecydowanie budżetowe rozwiązanie.

Na podstawie powyższego łatwo zauważyć, że zdecydowanie się na bazę ISOFIX to odpowiedzialna decyzja. Montując fotelik samochodowy należy bowiem pamiętać, że chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo najmłodszego pasażera. Ponadto każda baza ISOFIX Maxi-Cosi posiada wiele dodatkowych zalet, jak choćby szybki montaż czy długi okres użytkowania.

Motoryzacja

Motoryzacja - najnowsze informacje