środa, 11 grudnia 2019 11:24

Będzie tymczasowy most w Ostrowie. Wiemy kiedy powstanie

Autor Marzena Gitler
Będzie tymczasowy most w Ostrowie. Wiemy kiedy powstanie

Rekonesans w sprawie możliwości budowy tymczasowej przeprawy mostowej w Ostrowie, który odbył się w 9 grudnia, z udziałem między innymi specjalistów z 3. Batalionu Inżynieryjnego z Niska, potwierdził, iż powstanie takiej przeprawy jest możliwe - poinformowało Starostwo Powiatowe w Tarnowie.

Starosta Tarnowski Roman Łucarz przewiduje, iż przeprawa powstanie pomiędzy miesiącami lipcem a listopadem przyszłego roku.

- Ta tak zwana potocznie przeprawa tymczasowa to de facto obiekt, który rządzi się takimi samymi prawami, jak każdy most i jego instalacja wymaga wszelkich niezbędnych w takich przypadkach pozwoleń - powiedział starosta tarnowski.

Celem rekonesansu było uzgodnienie wymagań realizacji inwestycji powstania mostu tymczasowego w Ostrowie z przedstawicielami Wojska Polskiego. Koszt tego przedsięwzięcia wciąż nie jest możliwy do sprecyzowania.

- Mówimy na razie o kosztach od miliona do pięciu milionów złotych - powiedział Roman Łucarz.

Most tymczasowy, który stanie w Ostrowie to wojskowy most składany typu dms-65. Umożliwi on ruch pieszych i samochodów do 3,5 tony.

W rekonesansie wzięli udział żołnierze 3. Batalionu Inżynieryjnego z Niska, a także: przedstawiciele Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie”, Agencji Rezerw Materiałowych, Tarnowskich Wodociągów, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Wojskowej Komendy Uzupełnień w Tarnowie, Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Tarnowie, Powiatowego Zarządu Dróg w Tarnowie, jak również Starostwa Powiatowego w Tarnowie, Gminy Miasta Tarnowa, Gminy Wierzchosławice i Gminy Radłów.

Sprawę budowy mostu poruszył też wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

- Jesteśmy w kontakcie z premierem Sasinem. Było spotkanie w piątek z panem starostą. On pokazał ekspertyzę, kontrekspertyzę. Stan tego mostu jest taki, że to nawet nie może być przeprawa piesza. Most został zamknięty. Zarząd powiatu szuka rozwiązań. Budowa nowej przeprawy, remont mostu to kwestia do 3 lat. Dlatego rozeznałem sprawę przed rozmową ze starostą i powiedziałem o wniosku do premiera Sasina. Można pozyskać przeprawę tymczasową. Na poniedziałek planowana jest wizyta Agencji Rezerw Materiałowych na terenie powiatu tarnowskiego. Oni ocenią możliwości techniczne zainstalowania przeprawy tymczasowej. Musi być dokumentacja, przyczółki. Jeśli się uda, to kwestia kilkunastu, kilkudziesięciu dni, kiedy taka przeprawa by zadziałała. Starostwo mówiło o przeprawie pieszej. Może się uda to nawet zrobić dla samochodów osobowych. To by było znaczącym wyjściem w kierunku mieszkańców – powiedział w audycji radiowej wojewoda.

Wcześniej zajecie się sprawą mostu zapowiadal też związany z Tarnowem poseł Władysław Kosiniak-Kamysz.

Most na Dunajcu w Ostrowie zamknięto z dnia na dzień. Każdego dnia przejeżdżały nim tysiące samochodów. Dla wielu...

Gepostet von Władysław Kosiniak-Kamysz am Samstag, 30. November 2019

foto: Fb W.Kosiniak-Kamysz

Tarnów - najnowsze informacje