wtorek, 4 kwietnia 2023 14:51

"Bieda dotyka samorządy i gospodarstwa domowe". Samorządowcy na kongresie o sytuacji w Polsce

Autor Marzena Gitler
"Bieda dotyka samorządy i gospodarstwa domowe". Samorządowcy na kongresie o sytuacji w Polsce

Przedstawiciele samorządu, instytucji, biznesu i świata nauki spotykają się w dniach 3-4 kwietnia w szerokim gronie na Samorządowym Kongresie Finansowym Local Trends w Sopocie, by wspólnie porozmawiać m.in. w obszarach finansów, ekologii, relacji rząd - samorząd, nowych technologii. Współgospodarzami Kongresu są Miasto Sopot oraz Miasto Poznań.

- Największym problemem dziś jest bieda, która dotyka samorządy i gospodarstwa domowe, mieszkańcom żyje się coraz trudniej. Spotykamy się, aby odważnie powiedzieć co zrobić z tym niedostatkiem, szukać odpowiednich rozwiązań, odpowiedzieć na pytanie jak przetrwać ten bardzo trudny okres. Poszukamy rozwiązań na przykładach samorządów z różnych krajów, a przede wszystkim chcemy wsłuchać się w głos naszych młodych mieszkańców, którzy są zaangażowani w miejskie rady młodzieżowe. Naprawdę wiele można się od nich nauczyć, co pokazała choćby ostatnia debata w temacie oświaty. Trzeba się spotykać, trzeba rozmawiać, ale przede wszystkim należy przedstawiać konkretne rozwiązania dla naszych mieszkańców – podkreślił w inauguracyjnym wystąpieniu Jacek Karnowski, Prezydent Miasta Sopotu.

- Cieszę się, że spotykamy się w tak szerokim gronie specjalistów świata samorządu, nauki i biznesu. Dziś będziemy dyskutować co możemy zrobić lepiej dla dobra naszych wspólnot lokalnych, to dodaje optymizmu. Zmienia się rzeczywistość naszych miast, z naszej perspektywy widzimy jak potrzebne są zmiany tak abyśmy mogli spełnić oczekiwania naszych mieszkańców – podkreślił Jacek Jaśkowiec Prezydent Poznania.

Kluczowe zagadnienia, które otwierają pierwszy dzień Kongresu Local Trends to mapa wyzwań w relacji na linii Rząd – Samorząd. Podczas pierwszych dyskusji panelowych, w których udział wzięli m.in.: Hanna Zdanowska Hanna Zdanowska – Prezydent Miasta Łodzi, Zygmunt Frankiewicz - Sanator RP, Prezes Zarządu Związku Miast Polskich, Artur Kozioł – Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka poruszono kluczowe wyzwania dla rządu i samorządu wobec multikryzysów oraz finanse samorządowe.

- Fundamenty samorządowe zostały zachwiane. Potrzebne jest jak najszybsze stworzenie nowej polityki, która pozwoli na wzmocnienie struktur samorządowych w realizacji podstawowych usług społecznych – zaznaczył Zygmunt Frankiewicz, Senator RP.

- Musimy inwestować, bo na kryzys najlepsze są inwestycje. Jako samorządy nie zatrzymujemy się, inwestujemy w różnych obszarach: społecznych, komunalnych, edukacyjnych, infrastrukturalnych. Wyrównujemy szanse naszych mieszkańców poprzez odważne inwestycje w dobie kryzysu gospodarczego. Pamiętajmy jednak, że bez zagwarantowania fundamentalnych zasad finansowania samorządów, bez stabilnych, ustrojowych zasad dla samorządów nie da się funkcjonować, nie da się inwestować i będziemy musieli się zatrzymać. Dziś musimy zadbać o zagwarantowanie stabilnych zasad finasowania samorządów, a to przyniesie zysk społeczny - podkreślił Artur Kozioł Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka.

fot. Fb. Ruch Samorządowy Tak Dla Polski

Polska - najnowsze informacje

Rozrywka