wtorek, 29 września 2020 14:56

Biskup apeluje aby duchowni otwarcie informowali o zakażeniu koronawirusem

Autor Marzena Gitler
Biskup apeluje aby duchowni otwarcie informowali o zakażeniu koronawirusem

Biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej, Damian Muskus OFM zaapelował do duszpasterzy, aby nie obawiali się informować o zakażeniu koronawirusem w parafii czy wspólnocie zakonnej. "Otwarta komunikacja jest wyrazem odpowiedzialności i miłości bliźniego. Postawa przeciwna - ich jednoznacznym zaprzeczeniem" - napisał na Facebooku.

Biskup odniósł się do wzrostu zakażeń w Małopolsce i przypadków zakażenie koronawirusem w parafiach i wspólnotach zakonnych.

"Martwi informacja o rekordowej liczbie osób, których dotknęła ciężka choroba. Cieszy natomiast wiadomość o tych, którzy ją pokonali. Wśród nich jest dwóch księży naszej archidiecezji. (poniżej w komentarzu świadectwo jednego z nich, ks. Zdzisława Balona z Myślenic - ku przestrodze).

Z wielkim uznaniem patrzę na tych duszpasterzy, którzy kierując się troską o zdrowie i życie wiernych otwarcie informują o infekcji, która ich dotknęła, a także podejmują kroki, by w ich imieniu posługę pełnili inni kapłani, nie mający kontaktu z osobami zakażonymi. Takich pozytywnych, po prostu ludzkich zachowań można było ostatnio odnotować wiele: benedyktyni tynieccy, jezuici krakowscy, franciszkanie wieliccy, księża i siostry z Łagiewnik, siostry felicjanki, księża proboszczowie ze Skawinek, Palczy, Nowej Białej, Toporzyska i wspomniany już z Myślenic.

Szczera informacja o niebezpieczeństwie wyzwala lawinę modlitw, umacnia wzajemne zaufanie duszpasterzy i wiernych, umożliwia ludziom obserwację stanu swojego zdrowia, a także podejmowanie profilaktycznych działań w celu zminimalizowania transmisji wirusa na innych. Tak oczywiste, a tak trudne do przyjęcia przez niektórych.Otwarta komunikacja jest wyrazem odpowiedzialności i miłości bliźniego. Postawa przeciwna - ich jednoznacznym zaprzeczeniem - stwierdził hierarcha.

INFORMACJA O (TEJ) CHOROBIE TO WYRAZ TROSKI O LUDZI Martwi informacja o rekordowej liczbie osób, których dotknęła...

Posted by Damian A. Muskus on Friday, September 25, 2020

foto: Joanna Adamik - https://www.flickr.com/photos/archidiecezjakrakow/39284657600/in/album-72157694280392924/

zobacz też:

Myślenice: Proboszcz wygrał walkę z koronawirusem: – Covid naprawdę jest. I jest bardzo groźny
Trzy tygodnie walczył z koronawirusem w szpitalu proboszcz Parafii Narodzenia NMP w Myślenicach, Zdzisław Balon. Nie była to łatwa walka. – Covid bardzo groźny. Przekonałem się o tym na własnej skórze – opowiada proboszcz w filmie skierowanym do wiernych. Do zakażenia doszło na początku sierpnia. …
koronawirus najnowsze informacje
Kraków

Kraków - najnowsze informacje