wtorek, 17 września 2019 14:55

Brzesko. Krakowski IPN sfinansował remont cmentarza żydowskich żołnierzy

Autor Mirosław Haładyj
Brzesko. Krakowski IPN sfinansował remont cmentarza żydowskich żołnierzy

12 września 2019 r. zakończyły się prace remontowo-konserwatorskie na cmentarzu wojennym żołnierzy żydowskich nr 275, położonym w obrębie cmentarza żydowskiego przy ul. Czarnowiejskiej w Brzesku.

Remont został sfinansowany przez Oddział IPN w Krakowie. Na zdjęciach stan cmentarza przed remontem oraz po zakończeniu prac.


Cmentarz wojenny nr 275 - Brzesko – austriacki cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej wybudowany przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie i znajdujący się na terenie jego okręgu VIII Brzesko.

Jest to niewielka kwatera przy północnym murze nowego cmentarza żydowskiego w Brzesku przy ul. Czarnowiejskiej. Pochowano na nim 21 żołnierzy armii austro-węgierskiej wyznania mojżeszowego poległych 21 (lub 24) listopada 1914 roku oraz w okresie styczeń-marzec 1915 roku.

Pomnikiem centralnym jest betonowa macewa z gwiazdą Dawida i dwoma mniejszymi macewami po bokach. Brak na nich inskrypcji. Groby żołnierzy znajdują się pomiędzy pomnikiem a murem cmentarza. Są to trzy rzędy po 7 pojedynczych mogił. Spoczywa tam żołnierz cesarsko-królewskiej Armii: Chaim Weis Weintraub. Na cmentarz prowadziła ozdobna brama, która została zniszczona w latach 30. XX wieku podczas budowy ogrodzenia nekropolii.

Obiekt projektował Robert Motka.


Pozostałe zdjęcia w galerii.

Fot. i inf.: IPN w Krakowie, wikipedia.pl

Brzesko - najnowsze informacje