27 stycznia br. - to 73. rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu KL Auschwitz oraz jego podobozów, jest to również Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
Związane z tym dniem uroczystości odbyły się w Brzeszczach w godzinach przedpołudniowych złożono wiązanki w Miejscu Pamięci pod pomnikiem ofiar podobozu KL Auschwitz- Jawischowitz, a o godzinie trzynastej rozpoczęły się główne uroczystości w Miejscu Pamięci – historycznym budynku byłej Karnej Kompani Kobiet KL Auschwitz - Bór/Budy Frauen Strafkompanie, w którym kwaterowano więźniarki.
Poprzez złożenie symbolicznych wiązanek, zapalenia zniczy, w ciszy i skupieniu oddano hołd ofiarom byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz-Birkenau oraz jego podobozów.
W swoim przemówieniu Prezes Fundacji Agnieszka Molenda powiedziała
- Auschwitz to wstrząsające świadectwo braku wartości ludzkiego życia, to przestroga i zobowiązanie dla obecnych i przyszłych pokoleń, by bez względu na okoliczności zawsze szanować ludzką godność. Podkreśliła również, iż ofiary potrzebują naszej pamięci i dlatego, w dniu dzisiejszym, w tym miejscu, w imię ofiar i w imię naszej przyszłości, musimy zachować o tym wszystkim żywa pamięć.
W uroczystościach udział wzięli: Joanna Florkiewicz Kamieniarczyk w imieniu Wojewody Małopolskiego Piotra Ćwika, Zofia Płonka w imieniu Marszałka Województwa Małopolskiego Jacka Krupy, przedstawiciel biura poselskiego premier RP Beaty Szydło. Ewa Pawlusiak w imieniu Starosty Zbigniewa Starca i Zarządu Powiatu Oświęcimskiego, Cecylia Ślusarczyk Burmistrz Brzeszcz, Konsul Francji Frédéric de Touchet, Konsul Niemiec Michael Groß, przedstawiciele Ambasady i Konsulatu Austrii, Ryszard Foks Przewodniczący Rady Miejskiej Brzeszcz wraz z Radnymi, Dyrektor Andrzej Kacorzyk w imieniu Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, Dorota Połedniok w imieniu Tauron Wydobycie S.A., Jan Parcer w imieniu Tauron Wydobycie S.A. Zakład Górniczy w Brzeszczach, Kombatanci ze Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Brzeszczach, przedstawiciele Pro Memoria Stowarzyszenie Bitwy pod Pszczyną 1939, przedstawiciele organizacji społecznych, szkół oraz mieszkańcy i młodzież szkolna.
Honorową wartę pełnili Harcerze z 13 Drużyny „Widmo” uczniowie z klasy mundurowej szkoły PZ 6 Brzeszcze oraz Związku Strzeleckiego „Strzelec” z Oświęcimia.
Po zakończonych uroczystościach, osoby zainteresowane mogły zwiedzić wystawę w budynku Karnej Kompani Kompani Kobiet KL Auschwitz – Bór/Bud, gdzie w głównej sali po raz pierwszy publicznie prezentowane były odnalezione przez Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau (w ostatnim czasie) szczątki z wraku samolotu sowieckiego bombowca Iljuszyn DB3 F / IŁ 4. Była to duża dwusilnikowa maszyna z czteroosobową załogą. Samolot ten uczestniczył w bombardowaniach wspierających ofensywę wojsk sowieckich, w wyniku której został wyzwolony także obóz KL Auschwitz-Birkenau wraz z jego podobozami.
Organizatorami uroczystości był Burmistrz Brzeszcz oraz Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau.
Foto/Info: UM Brzeszcze