czwartek, 26 marca 2020 10:03

Budżet obywatelski Miasta Krakowa: od 1 kwietnia rusza składanie wniosków projektowych

Autor Katarzyna Domagała
Budżet obywatelski Miasta Krakowa: od 1 kwietnia rusza składanie wniosków projektowych

UMK informuje, że od 1 kwietnia ruszy możliwość składania projektów w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego. Przyszli wnioskodawcy, którzy już teraz udzielają się w facebookowych grupach w ramach „Wspólnych Projektów BO 2020”, mają szansę zweryfikować swoje pomysły, zanim oficjalnie zarejestrują je w bazie BO. Aby to zrobić, wystarczy do 29 marca wypełnić fiszkę projektową i przekazać ją Ambasadorowi Lokalnej Partycypacji.

UMK podkreśla, że w czasie epidemii wywołanej koronawirusem harmonogram budżetu obywatelskiego nie zmienił się, choć zmodyfikowane zostały metody pracy zainteresowanych złożeniem wniosków. Zamiast spotkań z ekspertami i maratonów pisania projektów dyskusje przeniosły się do sieci.

W ramach „Wspólnych Projektów 2020” działa 18 grup dyskusyjnych na Facebooku, gdzie mieszkańcy mogą wypowiadać się o potrzebach swojej dzielnicy, przedstawiać własne pomysły i dyskutować na temat propozycji innych grupowiczów. Praca nad propozycjami zadań odbywa się we współpracy z Ambasadorami Lokalnej Partycypacji. W dyskusji może wziąć udział każdy mieszkaniec Krakowa, wystarczy dołączyć do jednej z grup na Facebooku dotyczącej wybranej dzielnicy – tłumaczy Mateusz Płoskonka, zastępca dyrektora Wydziału Polityki Społecznej i zdrowia UMK.

To ostatni dzwonek, aby pomysł, który chcemy złożyć do BO, poddać wcześniejszej weryfikacji urzędników. Aby to zrobić, wystarczy zamieścić opis pomysłu na projekt w budżecie obywatelskim w formie postu na grupie FB Wspólnych Projektów do 28 marca 2020 r. Lista wszystkich grup dostępna jest tutaj.

W grupie pomysł poddawany jest dyskusji i ewentualnym zmianom. Potem wystarczy wypełnić prostą fiszkę, w której należy krótko opisać pomysł, a następnie wysłać ją do Ambasadora Lokalnej Partycypacji w swojej dzielnicy. Termin składania fiszek mija 29 marca. W kwietniu do autorów fiszek trafi informacja zwrotna od jednostek weryfikujących. Po jej otrzymaniu i uwzględnieniu będzie można oficjalnie złożyć właściwy wniosek do BO.

UMK przypomina, że w tym roku pula środków na BO to 32 mln zł. 6,4 mln zł to środki na zadania ogólnomiejskie, reszta zostanie rozdysponowana między dzielnice.

Źródło: krakow.pl

Kraków - najnowsze informacje