wtorek, 9 lipca 2024 11:40

Burze ciągną do Małopolski. Czy powtórzy się to, co w Wolbromiu?

Autor Marzena Gitler
Burze ciągną do Małopolski. Czy powtórzy się to, co w Wolbromiu?

Jeszcze trwa sprzątanie i szacowanie strat po kataklizmie, który przeszedł wczoraj nad Wolbromiem, a już nad naszym województwem zbierają się kolejne burzowe chmury. Najbardziej odczuwalny będzie jednak upał, którego kulminacja ma nastąpić we środę.

Upał do końca tygodnia!

IMGW wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem, który będzie nękać całą Polskę aż do końca tygodnia. Wyjątkowo wysokim temperaturom (temperatura maksymalna we wtorek i środę od 28°C do 31°C, w kolejne dni od 32°C do 35°C, minimalna w nocy od 17°C do 23°C) towarzyszyć będą lokalne burze.

Jak gwałtowne mogą być te zjawiska przekonali się wczoraj mieszkańcy Wolbromia, gdzie grad pokrył ulice i ogrody gruba warstwą.

Burze: dziś słabe, jutro gwałtowne

W Małopolsce burz można spodziewać się na krańcach południowych, a słabych burz - w całym województwie.

Komunikat opublikowało też Stowarzyszenie Skywarn Poland - Polscy Łowcy Burz. "Dziś niewielkie prawdopodobieństwo burz obejmie obszar Karpat, w szczególności Tatry. Ich rozwój - o ile się pojawią, przypadnie na godziny popołudniowe. Burzom towarzyszyć mogą porywy wiatru do ok. 65 km/h, opady deszczu do ok. 10-20 mm, a w przypadku bardziej aktywnych komórek, opady gradu - czytamy w poście. Eksperci ostrzegają też przed nadchodzącą falą upałów, po której mogą wystąpić gwałtowne burze. "Dzisiejszy dzień będzie początkiem fali upałów która potrwa kilka dni. Temperatura będzie się wahać w przedziale ok. 28-31°C. Najchłodniej na samych krańcach Wybrzeża, oraz w rejonie Trójmiasta, od 20-25°C. Przeważać będzie pogodne niebo, z niewielkim zachmurzeniem. Kulminacja upałów przypadnie na jutrzejszą dobę, gdzie temperatury lokalnie mogą osiągnąć nawet 33-35 °C! Należy się jednak liczyć z tym, że w środowisku wilgotnej i bardzo chwiejnej masy powietrza zwrotnikowego, czekają nas jutro gwałtowne burze, o których poświęcimy za jakiś czas osobny wpis" - zapowiadają.

Witajcie we wtorkowy poranek! ☕ ⛈Dziś niewielkie prawdopodobieństwo burz obejmie obszar Karpat, w szczególności Tatry....

Opublikowany przez Polscy Łowcy Burz Poniedziałek, 8 lipca 2024

W związku z upałem Krakowie w pięciu lokalizacjach na spragnionych ochłody czekają kurtyny wodne. znajdziemy je: na Rynku Głównym, Małym Rynku, Rynku Podgórskim, przy Barbakanie i w alei Róż. Kurtyny są czynne w godz. 10.00–19.00.

Ulga dla zwierząt

W związku z ostrzeżeniem wydanym przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej , od 9 do 12 lipca, w godz. 9.30–19.30 zamknięty jest stały postój dorożek na Rynku Głównym. Zakazany jest także przejazd dorożek przez Rynek Główny.

Okres upałów jest niebezpieczny również dla zwierząt. Zapewnijmy im dostęp do świeżej, czystej wody – wystawmy w zacienionych miejscach poidła i miski.

Pamiętajmy, aby podczas upałów nie zostawiać zwierząt w samochodach. To jest dla nich tak samo niebezpieczne, jak dla ludzi. Podczas zakupów czy spacerów unikajmy miejsc nasłonecznionych. Nie przypinajmy ich przed sklepami bez możliwości przemieszczenia się zwierzęcia w miejsce zacienione.

Gorący chodnik czy asfalt mogą uszkodzić opuszki łap czworonogów. Jak bardzo goraca jest nawierzchnia możemy sprawdzić grzbietem dłoni. Jeżeli po przytrzymaniu jej przez 7-10 sekund jest zbyt gorąca dla dłoni, jest również zbyt gorąca dla psich łap. Przy tak skrajnie gorącej pogodzie możemy ograniczyć spacery lub wykonywać je ,wczesnym rankiem lub wieczorem. Najlepszym rozwiązaniem jest wyprowadzania psa w miejsca zielone - na trawę i zacienione. Nie zapominajmy też o wodzie dla pupilów.

Jeżeli podczas spaceru z psem stosowany jest kaganiec, pamiętajmy, aby pies po jego założeniu mógł otworzyć pysk. Psy schładzają się poprzez ziajanie, dlatego tak ważne jest stosowanie kagańca umożliwiającego termoregulację. Niedopuszczalne jest stosowanie kagańca weterynaryjnego, który blokuje otwieranie pyska i używany jest tylko podczas badań weterynaryjnych.

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka