wtorek, 9 lipca 2024 08:57

"Nasze miasto wygląda jak krajobraz po bitwie". Straty będą rzędu milionów złotych

Autor Mirosław Haładyj
"Nasze miasto wygląda jak krajobraz po bitwie". Straty będą rzędu milionów złotych

Po nawałnicy i burzy z gradem, jakie przeszły w poniedziałkowe popołudnie (8 lipca) przez Wolbrom i okolice, trwa wielkie sprzątanie. – Nasze miasto i gmina w części wyglądają jak krajobraz po bitwie – mówi w rozmowie z Głosem24 burmistrz Radosław Kuś.

W poniedziałek po południu (8 lipca) przez Wolbrom i okoliczne wsie przeszła nawałnica. To właśnie tutaj ulewny deszcz, gradobicie i wichura wyrządziły najwięcej szkód w województwie małopolskim.

– Obecnie w Wolbromiu trwa sprzątanie. Nasze miasto i gmina w części wyglądają jak krajobraz po bitwie. Mamy duże zniszczenia, jeżeli chodzi o infrastrukturę drogową, ponadto w części na jednym z zakładów zerwało dachy, istnieje dużo lokalnych podtopień, wiele samochodów zostały uszkodzonych przez grad. Tak naprawdę to nagłe zjawisko pogodowe, które nastąpiło i było krótkotrwałe, spowodowało bardzo duże zniszczenia w samym centrum miasta – mówi w rozmowie z Głosem24 burmistrz Radosław Kuś.

Włodarz Wolbromia wspomina, że lokalny samorząd kilkakrotnie borykał się z kataklizmami, więc na pewno i tym razem da radę.

– Oczywiście liczymy na wsparcie z zewnątrz – dodaje Kuś.

Trwają porządki w gminie Wolbrom po wczorajszej nawałnicy z ulewnym deszczem, gradobiciem i wichurą. Superkomórka...

Opublikowany przez Gmina Wolbrom Poniedziałek, 8 lipca 2024

"Ucierpiał cały nasz samorząd"

Burmistrz przekazał, że powołane zostały komisje, które szacują skalę strat. Ich prace potrwają kilka dni.

– Zostały już powołane komisje do szacowania strat, nie tylko w mieście, ale również wśród gospodarstw i upraw rolnych, bo to nagłe załamanie pogody w postaci ulewnego deszczu oraz gradu i wiatru, również tam wyrządziło znaczne szkody. Słowem: ucierpiał cały nasz samorząd. W ciągu najbliższych dni będziemy znali skalę zniszczeń – przekazał Kuś.

Burmistrz podkreśla, że od wczoraj cały czas na posterunku są strażacy.

– Cały czas mamy interwencje, przyjmujemy zgłoszenia. Cała akcja jest skoordynowana. Mam informacje od służb, że dotychczas mieliśmy ponad 50 różnych interwencji strażaków z państwowej straży pożarnej i ochotniczych straży pożarnych. Odbyło się posiedzenie zespołu zarządzania kryzysowego. Domostwa są zabezpieczone, natomiast trwa wielkie sprzątanie i musimy sobie poradzić z tym problemem. Z tego miejsca chciałem serdecznie podziękować wszystkim służbom za ich pracę oraz osobom prywatnym, które niosły pomoc poszkodowanym. Na szczęście nikt nie musiał korzystać z pomocy medycznej – dodaje burmistrz Wolbromia.

Na chwilę obecną Radosław Kuś nie jest w stanie oszacować strat, jakie spowodowała piątkowa nawałnica. Najprawdopodobniej chodzi o miliony złotych.

– Trudno mi wstępnie oszacować straty, ale z pewnością będziemy wnioskować o pomoc i wsparcie z zewnętrzną. Szkody i zniszczenia najprawdopodobniej będą rządu milionów złotych. Jak powiedziałem, mamy zniszczenia infrastruktury drogowej, bo wiele dróg zostało zniszczonych w wyniku zalania. W wielu miejscach przez wodę zostały wyrwane studzienki kanalizacyjne, które nie były w stanie odprowadzać padającego deszczu – podsumował Kuś.

Fot.: OSP Wolbrom

Czytaj również:

Lokalny kataklizm: zerwane dachy i zima w środku lata. Wolbrom szacuje straty po przejściu superkomórki burzowej
W poniedziałkowe popołudnie (8 lipca) przez Wolbrom i okoliczne wsie przeszła superkomórka burzowa. Strażacy przez 6 godzin usuwali skutki nawałnicy. W Wolbromiu i okolicznych wsiach trwają porządki nawałnicy, jaka w poniedziałkowe popołudnie przeszła przez gminę. To właśnie tutaj ulewny deszcz, gr…
Olkusz

Olkusz - najnowsze informacje

Rozrywka