środa, 18 maja 2022 11:05

Było pomarańczowo, zielono i radośnie. Małopolski Dzień Godności w Myślenicach

Autor Marzena Gitler
Było pomarańczowo, zielono
i radośnie. Małopolski Dzień Godności w Myślenicach

Osoby z niepełnosprawnością intelektualną z całego województwa zjechały do Myślenic by wspólnie świętować V Małopolski Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Obchody Dnia Godności, w którym udział wzięli podopieczni ośrodków i placówek dla osób niepełnosprawnych intelektualnie z całej Małopolski rozpoczęto mszą świętą w Sanktuarium Matki Bożej Pani Myślenickiej. Potem kolorowy korowód przeszedł na myślenicki Rynek.

W oficjalnej części spotkania powitał ich burmistrz Myślenic Jarosław Szlachetka w obecności posła Władysława Kurowskiego, radnego województwa małopolskiego Roberta Bylicy oraz dyrektor PFRON Marty Mordarskiej przywitali zebranych gości. W uroczystości wziął udział również między innymi Piotr Uściński - Wiceminister Rozwoju i Technologii i posłanka Urszula Rusecka.

Potem na scenie zaproszone grupy oraz placówki z całej Małopolski mogły zaprezentować na scenie swój program artystyczny. W programie wydarzenia odbyły się między innymi pokaz mody Koronczarek z Koła Robótek Ręcznych „Szydełko” działającego przy Oddziale Małopolskim PZG, występy artystyczne m.in. ŚDS w Dobczycach, ŚDS w Bieczu z Filią w Gorlicach, ŚDS i DPS z Bochni, ŚDS w Sułkowicach z Filią w Lubniu, WTZ Fundacji Osób Niepełnosprawnych w Podolanach oraz Stowarzyszenia „Nasz Dom” z Piwnicznej-Zdroju, stoiska edukacyjne, m.in.: koronka klockowa z WTZ Stowarzyszenia „Nadzieja” w Nowym Sączu, wyplatanie makramy oraz warsztaty String-Art. z WTZ w Lipinkach, stoisko informacyjne Oddziału Małopolskiego PFRON, stoisko Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego gdzie można było sprawdzić swoją wiedzę na temat Województwa i zapoznać się z jego historią.

Nie zabrakło również stoisk edukacyjno-informacyjnych, wystawionych przez organizacje działające na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

Organizatorem wydarzenia były Oddział Małopolski Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Burmistrz Miasta i Gminy Myślenice oraz Zarząd Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Myślenicach. W organizacje wydarzenia zaangażowały się również Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu oraz Centrum Usług Społecznych w Myślenicach.

Wydarzenie swoim patronatem objęli Witold Kozłowski - Marszałek Województwa Małopolskiego, Marta Mordarska - Dyrektor Małopolskiego Oddziału PFRON, Jarosław Szlachetka - Burmistrz Miasta i Gminy Myślenice oraz Zarząd - Polskiego Stowarzyszenia na rzecz osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło w Myślenicach.

fot. Fb. Miasto i Gmina Myślenice

Małopolska - najnowsze informacje