poniedziałek, 10 maja 2021 09:53

Klimatyczna saga o Muszynie, Bieczu, Sieprawiu, Wieliczce i Krakowie. Wnuczka wielickiego Chagalla opublikowała kolejną książkę

Autor Jadwiga Duda
Klimatyczna saga o Muszynie, Bieczu, Sieprawiu, Wieliczce i Krakowie. Wnuczka wielickiego Chagalla opublikowała kolejną książkę

Katarzyna Ewa Kozubska, wnuczka zasłużonego dla Wieliczki wyjątkowego artysty, Franciszka Kozubskiego, opublikowała klimatyczną książkę. " „To saga rodzinna oparta na opowieściach, których latami słuchałam przy okazji niedzielnych  obiadów u moich dziadków „Usiów” (...) wszystkie te opowieści są jak najbardziej prawdziwe o ile, rzecz jasna, można w tym względzie ufać własnym krewnym.”  - napisała we wstępie.

„Całuję rączki, do nóżek upadam. Moja opowieść o galicyjskich krewnych” Katarzyny Ewy Kozubskiej to nowa powieść Katarzyny Ewy Kozubskiej, obecnie warszawianki, ale sercem związanej z Wieliczką.

Na okładce  autorka napisała:  „To saga rodzinna oparta na opowieściach, których latami słuchałam przy okazji niedzielnych  obiadów u moich dziadków „Usiów”. Przewija się przez nie korowód  galicyjskich krewnych i powinowatych, którzy pomieszkiwali  na Kresach Wschodnich, w Muszynie, Bieczu, Sieprawiu, Wieliczce i Krakowie. Oprócz zwykłych-niezwykłych ludzi, w opowiadanych historiach pojawiają się duchy  i czarownica, św. Idzi w asyście mrówek oraz liczne zwierzęta, od charakternego Lalusia po niepozorne wielickie pchły. I choć czasem wydaje się to nieprawdopodobne, zaręczam że wszystkie te opowieści są jak najbardziej prawdziwe o ile, rzecz jasna, można w tym względzie ufać własnym krewnym.”

W kwietniu 2021 r. otrzymałam od Katarzyny Ewy Kozubskiej z Warszawy przesyłkę a w niej jej najnowszą książkę pt.  „Całuję rączki do nóżek upadam…”. Książka liczy blisko 400 stron. Tworzą  ją:  Wstęp i 8 rozdziałów: Jakubscy z Wieliczki, Kozłowscy i Gąskowie, Sieprawscy Kozubscy, Filiżanki z Carlsbadu, Na Kresach  Rzeczpospolitej czyli o Teofilu Dziembowskim i Eugenii Hurkulanie, Biecz czyli o gruźlicy, duchu i hultajskiej trójce, Duch w Kopalni czyli lata 20., lata 30. w Wieliczce, Okupacja w Wieliczce czyli jak żyć, żeby przeżyć, Powojenne lata, Zakończenie z informacją, że 4.02.2021 r. zmarł Henryk Kozubski, lat 109, zwany „wielickim Chagallem”  - nestor rodziny, od 1966 r. w Klubie Przyjaciół Wieliczki.

Publikacja zawiera wiele archiwalnych fotografii, kolorowe zdjęcia akwarel H. Kozubskiego, drzewa genealogiczne: Jakubskich, Kozubskich i potomków Marii i Edmunda Fischerów, indeks osób. Została wydana przez wydawnictwo LTW w Dziekanowie-Leśnym - Łomikach k. Warszawy. Zachęcam do nabycia tej książki przez Internet.

Mam nadzieję że po ustaniu pandemii koronawirusa uda się zorganizować w Wieliczce  spotkanie autorskie z Katarzyną Ewą Kozubską i książkami jej autorstwa.

Katarzyna Ewa Kozubska
Katarzyna Ewa Kozubska/Fot.: z arch. Jadwigi Dudy

Katarzyna Ewa Kozubska jest warszawianką, absolwentką iberystyki na Uniwersytecie Warszawskiem,  nauczycielką, żona krakusa Piotra i mamą trzech córek.  

Od 2006 r. jest członkiem Stowarzyszenia „Klub Przyjaciół Wieliczki”. Poprzez koneksje rodzinne czuje się z Wieliczką związana uczuciowo. W Wieliczce przy ul. Marii Konopnickiej 42 mieszkali jej pradziadkowie Aniela i Zygmunt Jakubscy. Tu urodziła się im córka Jadwiga, zwana Wisią, jej babcia.

Jadwiga Jakubska - wyjątkowa piękność -  tu poznała Franciszka Kozubskiego, którego poślubiła 23.02.1935 r. Urodziły się im dzieci: Barbara i Zbigniew. Franciszek był absolwentem Państwowego Gimnazjum Męskiego im. Jana Matejki w Wieliczce  i Akademii Górniczo-Hutniczej. Początkowo pracował w Żupie Solnej w Wieliczce a w latach 1934-1939  w kopalni Bielszowice w Rudzie Śląskiej. Od 1951 r. do 1974 r.-  do emerytury - pracował w Centralnym Urzędzie Geologii w Warszawie na stanowisku Dyrektora Departamentu Zasobów Kopalin.  

W 1966 r. był jednym z 17-tu członków Komitetu Założycielskiego Klubu Przyjaciół Wieliczki. Każde  święta i wakacje z żoną i dziećmi spędzał w Wieliczce w dwóch domach rodzinnych: u mamy Eugenii  i u teściowej.  Jako emeryt m.in. malował obrazy, muzykował, czytał. Państwo Kozubscy  („Usiowie”) w Warszawie mieszkali przy ulicy Freta, gdzie odwiedzały ich dzieci z rodzinami m.in. wnuczka Katarzyna, córka Zygmunta, rodzeństwo Franciszka z Wieliczki i koledzy szkolni. Tu toczyły się dyskusje na tematy wielickie i prezentowane były wspomnienia, które zainspirowały Katarzynę Kozubską do napisania m.in. książki dla dzieci „Myszka Galopka i tajemnica kopalni soli” (2016 r.).

Myszka Galopka i tajemnica kopalni soli, książka Katarzyny Ewy Kozubskiej/Fot.: z arch. Jadwigi Dudy

27.10.2016 r. na zaproszenie autorki niniejszego artykułu w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece w Wieliczce na 85 spotkaniu z cyklu „Mnie Ta Ziemia od innych droższa” autorka przedstawiła swoje dzieło uczniom klas I-III ze Szkół Podstawowych nr 2,3 w Wieliczce.

Katarzyna Ewa Kozubska
Katarzyna Ewa Kozubska/Fot.: z arch. Jadwigi Dudy

Klub Przyjaciół Wieliczki w 1996 r. z okazji 30. lecia działalność w Wieliczce w Sztygarówce urządził wystawę akwarel Franciszka i Henryka Kozubskich.  Dziękujemy  Ci Kasiu za pasję pisarską i promocje Wieliczki, miasta na Wielkiej Soli oraz jej pereł: Franciszka i Henryka Kozubskich,  którzy utrwalili jej piękno w akwarelach.

Jadwiga Duda, prezes Stowarzyszenia „Klub Przyjaciół Wieliczki”

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka