czwartek, 25 sierpnia 2022 16:38

Carlsberg Polska wstrzymuje produkcję piwa! Dlaczego?

Autor Tomasz Stępień
Carlsberg Polska wstrzymuje produkcję piwa! Dlaczego?

Jeśli do tego dojdzie, może to wstrząsnąć rynkiem browarniczym w Polsce. Jeden z większych producentów piwa ogłosił, że może zatrzymać proces warzenia piwa. I to już wkrótce – za dwie, może trzy doby. Powód – brak dwutlenku węgla po tym, jak Anwil i Grupa Azoty ogłosiła decyzję o tymczasowym wstrzymaniu produkcji nawozów azotowych.

Informację jako pierwszy podał portal “Poradnik Handlowca”. Cytuje on wypowiedź osoby z zarządu Carlsberg Polska: „Jesteśmy zmuszeni wstrzymać pracę naszych browarów. Dwutlenek węgla jest niezbędnym składnikiem w procesie warzenia piwa. Obecne zapasy pozwolą nam funkcjonować jeszcze dwie, może trzy doby, po czym browary będą musiały zatrzymać procesy warzenia, a dostawy do rynku nie będą (po wyczerpaniu zapasów produktu gotowego) być realizowane. Liczę na natychmiastową reakcję ze strony rządu i decyzję o wznowieniu produkcji, domyślam się, że podobna sytuacja dotknie bardzo wiele firm w Polsce, które używają dwutlenku węgla.”

Rzeczywiście w tym tygodniu Grupa Azoty w konsekwencji rekordowo wysokich cen gazu ziemnego czasowo wstrzymała produkcję nawozów azotowych, kaprolaktamu oraz poliamidu 6. W wystosowanej do mediów informacji poinformowano, że w trakcie ogłoszonego postoju instalacji produkcyjnych realizowane będą procesy inwestycyjne oraz remontowe, w tym planowany wcześniej, główny remont instalacji Poliamidów. Kilka dni później należąca do PKN Orlen spółka Anwil podjęła podobną decyzję - o tymczasowym wstrzymaniu produkcji nawozów azotowych. Ale przy okazji w obu zakładach wstrzymano także produkcję surowego CO2, które jest wykorzystywane przez firmy dostarczające  CO2 do branży spożywczej. Między innymi do browarów. Spółka Air Products, która dostarcza ciekłe CO2 wysłała już do swoich kontrahentów zawiadomienie, że zmuszona została do całkowitego zatrzymania w obu zakładach linii produkcyjnych, służących do wytwarzania suchego lodu i ciekłego CO2. W cytowanym przez “Poradnik Handlowca” dokumencie jako przyczynę wskazuje informację, iż zarówno ANWIL S.A., jak i Grupa Azoty S.A. wstrzymują produkcję nawozów azotowych. Jak podkreśla Air Products brak jest możliwości technicznych, które pozwalałyby na realizację dostaw przez inne podmioty (np. za pomocą cystern). "Mając na uwadze, iż Zakłady we Włocławku i Tarnowie to nasze jedyne zakłady produkujące ciekły CO2, natomiast suchy lód produkowany jest wyłącznie we Włocławku, jesteśmy zmuszeni do całkowitego wstrzymania dostaw realizowanych na Państwa rzecz, do czasu wznowienia dostaw gazu surowego do tychże zakładów." - czytamy w zawiadomieniu.

fot: pixabay

Brzesko

Brzesko - najnowsze informacje