wtorek, 3 listopada 2020 10:21

Co nowego w leczeniu przebarwień skóry?

Autor Artykuł sponsorowany
Co nowego w leczeniu przebarwień skóry?

Wraz z nadejściem sezonu jesienno-zimowego do Kliniki zgłasza się coraz więcej osób, które zmagają się z przebarwieniami. Są to zarówno zmiany na twarzy, szyi, dekolcie, ale i na ciele. Kluczowym etapem leczenia jest odpowiednia diagnostyka pacjenta oraz określenie przyczyny występowania zaburzeń pigmentacji. Jest ich bowiem bardzo wiele i to m.in. od nich zależy przebieg terapii oraz jej rezultaty. W obecnym czasie dysponujemy szerokim wachlarzem zabiegowym, który możemy dostosować do pacjenta, a to wszystko zapewnia nam nowoczesna medycyna estetyczna.

W dużej ilości przypadków powodem wystąpienia zmian hiperpigmentacyjnych są zaburzenia hormonalne, ciąża, uszkodzenie słoneczne, źle dobrane zabiegi medycyny estetycznej, samodzielne wykonywanie inwazyjnych zabiegów, urazy oraz zła, zbyt agresywna pielęgnacja domowa.

Mamy obecnie kilka kierunków terapii. Są to:

- peelingi chemiczne: istnieje wiele terapii peelingujących, które można dostosować do trybu życia pacjenta. Są peelingi rozjaśniające, które nie wywołują dużego łuszczenia się skóry i dzięki zawartości antyoksydantów sprawdzą się one nie tylko jako rozjaśnienie plam, ale również jako działanie prewencyjne, stymulujące skórę do regeneracji. (PQ AGE, V-Carbon, peeling cytrynowy). Dla pacjentów z większymi przebarwieniami istnieją peelingi działające głębiej, bardziej agresywnie, które wywołują złuszczanie się naskórka. Bardzo często zawierają one retinol  w połączeniu z witaminą C oraz kwasami: kojowym, azelainowym, arbutyną (Tranex-peel, Retix C,). Dla pacjentów oczekujących dobrych rezultatów bez nadmiernego złuszczania się skóry pozostają terapie polegające na zabiegu w Klinice, a następnie stosowaniu odpowiednich preparatów w domu. W tym przypadku trzeba wykazać się cierpliwością.  Są to np. znany wszystkim Cosmelan oraz mniej agresywnie działające Nunii. Ostatni z wymienionych zabiegów składa się z 4 peelingów w Klinice (co dwa tygodnie) oraz z terapii domowej kremami rozjaśniającymi, chroniącymi przed nowymi przebarwieniami.

- terapie laserowe – terapie laserowe cieszą się niesłabnącą popularnością, dzięki swojej skuteczności. Nowością, którą możemy cieszyć się od kliku miesięcy jest laser tulowy LaseMD Baby Face. Laser ten powoduje frakcyjne, kontrolowane uszkodzenia w poziomie naskórka, a następnie na skórę aplikowane są specjalne rozjaśniające ampułki z resweratrolem i witaminą C. Pacjent wraca formy w przeciągu doby, więc jest to procedura idealna dla zabieganych. Laser nieablacyjny Fraxel

Re:Store to laser, który nie tylko rozjaśni przebarwienia, ale i zafunduje naszej skórze solidną regenerację. Zabieg połączony z zastosowaniem kremu rozjaśniającego przynosi znakomite rezultaty. Najbardziej inwazyjna procedura to zabieg z wykorzystaniem Lasera ablacyjnego eCO2. Można również połączyć go z peelingiem chemicznym, trzeba jednak pamiętać, że wymaga długiego okresu rekonwalescencji (minimum tydzień).

- terapia IPL Vasculight – terapia IPL-em sprawdza się idealnie w przypadku zmian mocniej napigmentowanych. Mechanizm polega na skumulowaniu światła (podgrzaniu) barwnika, który następnie ciemnieje i złuszcza się. Zazwyczaj 2-3 zabiegi wystarczą, aby pacjent uzyskał bardzo dobre rezultaty. Nie jest to jednak zabieg dla osób, które przyjmują na stałe jakiekolwiek leki. Wymaga się odstawienia wszelkich suplementów diety oraz ziół przed jego wykonaniem. IPL wykorzystujemy również do zabiegu fotoodmładzania, podczas którego regenerujemy skórę uszkodzona przez słońce; pozbywamy się porozszerzanych naczynek oraz przebarwień i stymulujemy wytwarzanie kolagenu.

- pielęgnacja domowa - Odpowiednia pielęgnacja domowa nieodzowny element skutecznej terapii. Pacjent musi bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarskich. Do standardów po wszelkich zabiegach na przebarwienia należy: delikatne obchodzenie się z leczonym obszarem, chronienie od słońca oraz stosowanie odpowiednich preparatów w domu. Krem z filtrem powinien być oczywiście podstawą dziennej pielęgnacji każdego rodzaju skóry. Preparaty powinny zawierać składniki takie jak: kwas kojowy, arbutyna, kwas ferulowy, retinol, resweratrol, witamina C, kwas cytrynowy. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie spersonalizowanego serum Universkin. Daje ono możliwość skomponowania indywidualnie preparatu pod kątem potrzeb skóry. Nie należy również wykonywać na własną rękę procedur wybielających, aby nie spowodować wystąpienia jeszcze większych zmian.

Zabiegów nie wykonujemy w okresie ciąży i karmieni piersią, w aktywnej fazie opryszczki, jeżeli występują infekcje skórne. Pamiętajmy, że przy skłonności do przebarwień należy unikać ziołowych preparatów  np. z dziurawcem oraz herbaty zawierającej bergamotkę np. Earl Grey. Przed ekspozycją na słońce nie należy smarować się perfumami oraz substancjami, które mogą prowadzić do fotouczulenia.

Klinika Janeczko - medycyna estetyczna i dermatologia

Świętej Gertrudy 24, 31-048 Kraków

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje

Rozrywka