czwartek, 2 maja 2024 08:12

Co robić w Krakowie w długi weekend majowy?

Autor Katarzyna Domagała
Co robić w Krakowie w długi weekend majowy?

Kraków to miasto, które zawsze ma coś ciekawego w zanadrzu. I tak jest podczas tegorocznej majówki. Miasto przygotowało dla mieszkańców i przyjezdnych sporo atrakcji i wydarzeń. Sami sprawdźcie, co będzie się działo w Krakowie 1-5 maja.

Obchody świąt majowych

W związku ze świętami: Pracy i przystąpienia Polski do Unii Europejskiej – środa, 1 maja, Flagi – czwartek, 2 maja i Konstytucji 3 Maja w piątek, 3 maja, Kraków zostanie udekorowany flagami państwowymi, miejskimi oraz Unii Europejskiej. Ponadto, 3 maja odbędą się specjalne obchody:

  • 9.45 – złożenie kwiatów przy pomniku Żołnierzy Polski Walczącej, ul. Powiśle
  • 10.00 – msza w intencji ojczyzny, Katedra Wawelska
  • 11.30 – złożenie kwiatów przy Krzyżu Katyńskim, pl. o. Adama Studzińskiego
  • 12.15 – uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza z udziałem Wojska Polskiego, plac Jana Matejki:
  • wręczenie odznaczeń państwowych oraz aktów nadania obywatelstwa polskiego
  • przemówienie wojewody małopolskiego
  • złożenie wieńców
  • defilada ulicą Basztową.
Fot.: krakow.pl

87. Krakowska Lekcja Śpiewania „Majowa Jutrzenka”

„Majowa Jutrzenka” – to tytuł 87. Krakowskiej Lekcji Śpiewania, która odbędzie się jutro, 3 maja o godz. 17.00 na Małym Rynku. Podczas koncertu z udziałem artystów Teatru Loch Camelot i śpiewającej publiczności zabrzmią pieśni i piosenki patriotyczne. Lekcję poprowadzi Waldemar Domański – pomysłodawca wydarzenia i dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki.

Specjalnie z okazji majowej Lekcji Śpiewania Biblioteka Polskiej Piosenki przygotowała 2000 bezpłatnych śpiewników. Papierowa wersja śpiewnika nie jest jedyną możliwością, by wspólnie śpiewać – wystarczy pobrać śpiewnik na telefon ze strony Biblioteki Polskiej Piosenki.

Organizatorami koncertu są Miasto Kraków i Biblioteka Polskiej Piosenki.

Festiwal Masterd Off Camera

Początek maja w Krakowie to również gratka dla fanów kina, szczególnie niezależnego. 26 kwietnia wystartowała 17. edycja Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard Off Camera. W programie 183 projekcje, blisko 100 filmów i 280 punktów w programie. Wydarzenie trwa do 5 maja.

Trwa festiwal filmowy OFF Camera! [ZDJĘCIA]
Trwa międzynarodowy festiwal filmów niezależnych Mastercard OFF Camera
Grafika: Materiały prasowe organizatora

Koncert pieśni patriotycznym w muzeum AK

Muzeum Armii Krajowej i Filharmonia Krakowska zapraszają na koncert z cyklu Kameralna Scena Patriotyczna. Pod hasłem "Vivat Niepodległa!" 2 maja o godz. 18.00 w Muzeum AK zabrzmią pieśni i poezje narodowe.

Grafika promująca wydarzenie / Źródło: krakow.pl

Dwadzieścia lat w Unii Europejskiej

Jak w zjednoczonej Europie wyglądają relacje między tożsamością europejską a lokalną? Jak ułatwienia w przemieszczaniu się wpływają na turystykę i jakie są zagrożenia overtourismu? Jak muzea miejskie w różnych stronach Europy dbają o dziedzictwo? To tematy organizowanej przez Muzeum Krakowa międzynarodowej konferencji "Miasto. Muzeum. Zmiany. Dwadzieścia lat w Unii Europejskiej", która odbędzie się w dniach 1–2 maja.

Uczestnicy konferencji będą dyskutować między innymi o europejskiej tożsamości, lokalności, dziedzictwie materialnym i niematerialnym czy turystyce, dzieląc się doświadczeniami funkcjonowania muzeów działających w różnych miastach Europy.

Grafika promująca wydarzenie / Źródło: krakow.pl

Maj w skateparku! Bezpłatne szkolenia dla dzieci i młodzieży

W weekend majowy w Krakowie od czujnym okiem instruktorów będzie można nauczyć się jazdy na rolkach, deskorolkach, hulajnogach i rowerach BMX. Zajęcia są przeznaczone dla osób w wieku 7–14 lat. Liczba uczestników jest ograniczona. Najbliższe spotkanie 4 maja, w godz. 13.30–15.00 – skatepark w parku Jordana.

Grafika: krakow.pl

Źródło: krakow.pl

Fot.: Mateusz ŁysikKraków - najnowsze informacje

Rozrywka